5η συνεχόμενη νίκη για τον Φ.Ο. Τούφας στη Γ’ ΕΣΚΑ Ανδρών

Την 5η συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η ομάδα του Φ.Ο. Τούφας, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ’ ΕΣΚΑ Ανδρών, και διατηρείται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, σε άμεση επαφή με την κορυφή. «Θύμα» της αυτή τη φορά το Λαγονήσι, του οποίου επιβλήθηκε με σκορ 62-54.

Οι Χαλανδραίοι ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι, όπως μας ενημερώνει η ιστοσελίδα του συλλόγου, παίζοντας υποδειγματική άμυνα και βγάζοντας πολύ μυαλωμένες επιθέσεις. Η ομάδα είχε ρυθμό κι έβγαλε ενέργεια απέναντι σε μια ομάδα που φαινόταν να μην πατάει καλά στο γήπεδο, με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να διαμορφωθεί σε 24-4.

Ωστόσο, η μεγάλη διαφορά «χαλάρωσε» του γηπεδούχους και σε συνδυασμό με την καλύτερη εικόνα που παρουσίασε το Λαγονήσι, το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 31-19.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό, αλλά οι γηπεδούχοι δεν άφησαν τη διαφορά να μην πέφτει κάτω από τους 10 πόντους. Όλα αυτά μέχρι το 35′. Από εκείνο το σημείο η πίεση της αντίπαλης ομάδας ήταν ασφυκτική, στα όρια του φάουλ συνεχώς, με αποτέλεσμα οι Χαλανδραίοι να χάσουν τη συγκέντρωσή τους, κάνοντας βεβιασμένες ατομικές προσπάθειες στην επίθεση, με αποτέλεσμα 2′ πριν τη λήξη το σκορ να διαμορφωθεί σε 56-54. Σε αυτό το κρίσιμο σημείο οι παίκτης της Τούφας έδειξαν ότι είχαν αποθέματα ψυχραιμίας, παρέμειναν εύστοχοι κυρίως στις βολές και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Την επόμενη αγωνιστική (3/2) η ομάδα των Βορείων Προαστίων θ’ αγωνιστεί στο κλειστό της Παλλήνης απέναντι στην τοπική ομάδα.