Διαδικαστικού χαρακτήρα οι αγώνες του Προμηθέα Χαλανδρίου

Ο οριστικά υποβιβασμένος Προμηθέας Χαλανδρίου δεν κατάφερε να συγκρατήσει τον Ιωνικό Νικαίας στο κλειστό “Ν. Πέρκιζας”, χάνοντας με σκορ 89-76 στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Β΄ Εθνικής Ανδρών στο μπάσκετ (Νότος).

Οι “Χαλανδραίοι” κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (22-21), ωστόσοι οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο 12΄ (26-27), με προσπάθεια του Γκιουζέλη και στη συνέχεια ανέβασαν τη διαφορά στο +8 (33-41) στο 17΄, με το ημίχρονο να κλείνει με 42-46.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Ιωνικού ανέβασαν κι άλλο τον δείκτη του σκορ έως και το +16 (49-65), κλειδώνοντας τη νίκη.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 26 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική (10/4) αγωνίζεται εκτός έδρας με την Ένωση Ιλίου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 42-48, 58-70, 76-89
Διαιτητές: Μαγκουνής-Καλογερόπουλος

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Νικητόπουλος): Ανδρικόπουλος 20 (5), Κορομηλάς 5 (1), Τσακαλάκης, Σαμιώτης 7 (1), Ξύδης 10 (2), Παπαθανασόπουλος, Ζερβός 6 (2), Καρούζος 7 (1), Σιδέρης 4, Μαλούκος 7.
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Οικονόμου): Γιαννίκος 16 (2), Κούτουλας 2, Βανδώρος 2, Γεωργοπαπαδάκος 6, Ντιμπ 2, Μούκας 2, Ρεκουνιώτης 13, Γκιουζέλης 11, Λυκογιάννης 19, Βεσκούκης 16 (2).