Δήμος Χαλανδρίου: 2ος στην ανακύκλωση μεταξύ των 66 δήμων της Αττικής
Δεύτερος μεταξύ των 66 Δήμων της Αττικής κατατάσσεται ο Δήμος Χαλανδρίου με κριτήριο το ποσοστό ανακύκλωσης απορριμμάτων, σύμϕωνα με τα επίσημα στοιχεία του φορέα διαχείρισης σύμμεικτων αποβλήτων, του Ενιαίου Διαβαθμιδικού Συνδέσμου Νομού Αττικής (ΕΔΣΝΑ).
Το ποσοστό ανακύκλωσης του Δήμου σύμφωνα με τα προαναφερόμενα στοιχεία ανέρχεται, όπως ενημερώνει ο Δήμος, στο 7% και είναι σημαντικά υψηλότερο του μέσου ποσοστού των 66 Δήμων της Αττικής που ανέρχεται στο 4,16%, ενώ υπολείπεται μόνο του ποσοστού του Δήμου Παλαιού Φαλήρου (12,74%) που είναι πρώτος. Τρίτος κατατάσσεται ο δήμος Αγίας Παρασκευής με ποσοστό 6,76%.
Σχετικά με την εξέλιξη αυτή ο Δήμος Χαλανδρίου τονίζει:
Η υψηλή, σχετικά με τους άλλους, θέση δεν μπορεί ωστόσο να διασκεδάσει την πολύ κακή γενική εικόνα της ανακύκλωσης σε σχέση με τα ευρωπαϊκά δεδομένα. Επίσης τον πολύ μακρύ δρόμο που οφείλει η χώρα και η πόλη μας να διανύσει ώστε να πετύχει μια διαφορετική διαχείριση των απορριμμάτων. Για παράδειγμα στο Seveso της Ιταλίας, πόλη με την οποία από κοινού συμμετέχουμε στο πιλοτικό ευρωπαϊκό πρόγραμμα Waste4think, το ποσοστό ανακύκλωσης είναι 75% με στόχο των Ιταλών να πιάσουν το 82%.
Η βελτίωση της καθαριότητας στην πόλη, αλλά και η αλλαγή στον τρόπο διαχείρισης των απορριμμάτων αποτέλεσε και αποτελεί το πρώτο μέλημα της νέας δημοτικής Αρχής.
Στο Χαλάνδρι παράγονται κατά μέσο όρο 40.000 τόνοι απορριμμάτων τον χρόνο. Οι 35.000 τόνοι οδηγούνται στον ΧΥΤΑ της Φυλής για ταφή. Οι 5.000 περίπου τόνοι προέρχονται από τους «μπλε» κάδους ανακύκλωσης. Από αυτούς ένα ποσοστό της τάξης του 35-40% οδηγείται πάλι στο ΧΥΤΑ αφού στους «μπλε» κάδους απορρίπτονται άκριτα ανακυκλώσιμα και μη ανακυκλώσιμα υλικά.
Για την ταφή των απορριμμάτων, ο Δήμος (δηλαδή όλοι μας) πληρώνει 45 ευρώ τον τόνο δηλαδή γύρω στο 1.700.000 ευρώ τον χρόνο. Αυτό το ποσό θα αυξηθεί κατακόρυφα αν υλοποιηθεί η κυβερνητική εξαγγελία για επιβολή τέλους ταφής σε όλους τους δήμους από το 2018.
Επίσης, παράγονται ετησίως γύρω στα 40.000 κυβικά μέτρα ξερά κλαδιά και ογκώδη απορρίμματα που μέχρι το 2014 οδηγούνταν για ταφή στον ΧΥΤΑ.
Είναι προφανές ότι με μία διαφορετική διαχείριση των απορριμμάτων της πόλης μπορούμε να οδηγηθούμε σε δραστική μείωση του όγκου τους, να εξασφαλίσουμε την επαναχρησιμοποίηση πολύτιμων υλικών προς όφελος του περιβάλλοντος, ενώ ταυτόχρονα θα μειώσουμε σημαντικά το υπέρογκο κόστος αποκομιδής (περίπου 170 ευρώ ανά τόνο).
Έτσι:
- Εκπονήθηκε και ψηφίστηκε ομόφωνα από το Δημοτικό Συμβούλιο το καλοκαίρι του 2015, Τοπικό Σχέδιο Διαχείρισης Απορριμμάτων που θέτει τους στόχους και τη διαδικασία υλοποίησης της διαχείρισης των απορριμμάτων στην πόλη μας και που ήδη εφαρμόζεται.
- Στον προϋπάρχοντα εξοπλισμό προστέθηκαν 5 νέα απορριμματοφόρα και άλλα τρία μικρότερα άμεσης επέμβασης. Επίσης, τοποθετήθηκε σύστημα GPS στα οχήματα της καθαριότητας με στόχο την αποτελεσματικότερη λειτουργία τους.
- Με το πρόγραμμα αντικατάστασης των υφιστάμενων κάδων, αγοράστηκαν και τοποθετήθηκαν 880 νέοι κάδοι απορριμμάτων στην περιοχή του Κάτω Χαλανδρίου, ενώ το τέλος του 2016 αντικαταστάθηκαν επιπλέον 905 (750 στην περιοχή Συνοικισμού – Πολυδρόσου και οι υπόλοιποι στην περιοχή της Φραγκοκλησιάς).
- Ενισχύθηκε αποφασιστικά ο αριθμός των εργαζομένων στην καθαριότητα με περισσότερους από 100 νέους συμβασιούχους.
- Τοποθετήθηκαν ήδη 600 νέοι μπλέ κάδοι ανακύκλωσης, με βάση το νέο σύμφωνο συνεργασίας που πρόσφατα υπέγραψε ο Δήμος με την ΕΕΑΑ.
- Γίνεται διαχωρισμός των κλαδεμάτων με εξοικονόμηση τουλάχιστον 30.000 ευρώ το χρόνο. Επίσης έχει τεθεί σε λειτουργία μεταφερόμενος κλαδοτεμαχιστής ώστε να μειωθεί ο όγκος των κλαδιών και να περιοριστεί δραστικά ο αριθμός των δρομολογίων αποκομιδής.
- Διπλασιάστηκε η ανακύκλωση γυαλιού (από 14,8 τόνους το 2014 σε 27,3 τόνους το 2015) με πύκνωση των ειδικών σημείων απόρριψης.
- Ο Δήμος Χαλανδρίου εντάχθηκε στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα HORIZON 20204think, ένα καινοτόμο πρόγραμμα που επιλέχθηκε μεταξύ των 97 που υποβλήθηκαν. Με αυτό επιχειρείται αξιοποίηση των απορριμμάτων κουζίνας (υπολείμματα φαγητού, φρούτων, λαχανικών) προκειμένου να παραχθούν χρήσιμα προϊόντα μεταξύ των οποίων και βιοαέριο που θα κινεί απορριμματοφόρα του Δήμου.
- Εγκαθίσταται σταδιακά τρίτο ρεύμα αποκομιδής για την αποκλειστική συλλογή χαρτιού και χαρτονιού (κίτρινοι κάδοι) δοκιμαστικά σε δύο περιοχές (Τούφα – κεντρικό Χαλάνδρι) και αργότερα σε όλη την πόλη. Με αυτό τον τρόπο αναμένεται σημαντική αύξηση στα ποσοστά ανακύκλωσης καθώς και αναβάθμιση της ποιότητας των ανακυκλωμένων υλικών.
- Με τη νέα σχολική χρονιά, τοποθετήθηκαν στα σχολεία της πόλης κάδοι ανακύκλωσης τριών ρευμάτων (πλαστικό, αλουμίνιο, χαρτί) κυρίως για εκπαιδευτικούς λόγους.
- Ο Δήμος διαθέτει δωρεάν κάδους οικιακής κομποστοποίησης προκειμένου, όσοι το επιθυμούν, να εκπαιδευτούν και να εφαρμόσουν έναν εναλλακτικό τρόπο διαχείρισης των αποβλήτων κήπου.
- Ξεκίνησε η εγκατάσταση συστημάτων υπόγειων κάδων διαβαθμισμένης συμπίεσης στην περιοχή της κεντρικής πλατείας με στόχο την αισθητική αναβάθμιση του κέντρου της πόλης.
Είναι προφανές ότι η εναλλακτική διαχείριση απορριμμάτων αποτελεί έναν μακροχρόνιο, αλλά απαραίτητο στόχο για την πόλη. Είναι, επίσης, προφανές ότι κανένας σχεδιασμός δεν μπορεί να στεφθεί με επιτυχία χωρίς την ενεργό συμμετοχή όλων μας.
Είδομεν…
Σχετικά άρθρα
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
«Πάμε σινεμά, βοηθάμε τα αδέσποτα!» στον Δήμο Φιλοθέης – Ψυχικού
Στη βραδιά «Πάμε σινεμά, βοηθάμε τα αδέσποτα» προσκαλούν όλους ο Δήμος Φιλοθέης – Ψυχικού και η ΖΩΦΙΨΥ, την Τρίτη 2…
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA