Σ. Ρούσσος: Η Αυτοδιοίκηση μπορεί να καινοτομεί και στη διαχείριση αποβλήτων
Ολοκληρώθηκε με επιτυχία την Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου 2018, στο Χαλάνδρι, η τετραήμερη συνάντηση εργασίας των εταίρων του πρωτοπόρου ευρωπαϊκού προγράμματος για την εναλλακτική διαχείριση οικιακών αποβλήτων Waste4Think Horizon 2020, που εφαρμόζεται πιλοτικά στην πόλη. Τα έως σήμερα συμπεράσματα από την εφαρμογή των καινοτόμων τεχνολογιών του προγράμματος στο Χαλάνδρι και τις τρεις ακόμη ευρωπαϊκές πόλεις που μετέχουν σε αυτό (Cascais Πορτογαλίας, Zamudio Ισπανίας, Seveso Ιταλίας,) παρουσιάστηκαν την Τετάρτη 14 Φεβρουαρίου σε ημερίδα, που συνδιοργάνωσε ο Δήμος Χαλανδρίου με τον Σύνδεσμο για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη των Πόλεων (ΣΒΑΠ), στο πλαίσιο της συνάντησης. Στην ημερίδα συζητήθηκαν επίσης πρακτικές για τη βέλτιστη ενσωμάτωση των περιβαλλοντικών λύσεων, που επεξεργάζεται το πρόγραμμα, στην καθημερινότητα των πολιτών.
Την έναρξη των εργασιών της ημερίδας χαιρέτισαν, εκτός από τον δήμαρχο Χαλανδρίου, Σίμο Ρούσσο, και τον πρόεδρο του ΣΒΑΠ, Γιώργο Κουράση, η περιφερειάρχης Αττικής, Ρένα Δούρου και ο πρόεδρος Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Αττικής, δήμαρχος Νίκαιας – Αγίου Ιωάννη Ρέντη, Γιώργος Ιωακειμίδης.
Την ημερίδα παρακολούθησαν η αντιπρόεδρος του ΕΔΣΝΑ (Ειδικός Διαβαθμιδικός Σύνδεσμος Νομού Αττικής), Αφροδίτη Μπιζά, ο διευθύνων σύμβουλος της Ελληνικής Εταιρείας Τοπικής Ανάπτυξης και Αυτοδιοίκησης (ΕΕΤΑΑ), Θεόδωρος Γκοτσόπουλος, ο πρόεδρος του Δ.Σ. του Ελληνικού Οργανισμού Ανακύκλωσης (ΕΟΑΝ), Δημήτρης Πολιτόπουλος, ενώ ευρεία ήταν η εκπροσώπηση από την Τοπική Αυτοδιοίκηση, καθώς παραβρέθηκαν επίσης ο αντιπεριφερειάρχης Αττικής, Γιώργος Καραμέρος, οι δήμαρχοι Αγίας Παρασκευής, Γιάννης Σταθόπουλος, Βριλησσίων, Ξένος Μαννιατογιάννης, Λυκόβρυσης – Πεύκης, Αναστάσιος Μαυρίδης, Μεγαρέων, Γρηγόρης Σταμούλης και άλλοι αιρετοί και εργαζόμενοι από 20 δήμους της χώρας.
Στην ημερίδα συμμετείχαν καθηγητές από το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, ενώ παραβρέθηκαν πολλά μέλη του ΣΒΑΠ, του ΕΔΣΝΑ, της ΕΕΑΑ (Ελληνικής Εταιρείας Αξιοποίησης Ανακύκλωσης), της ΕΥΔΑΠ, καθώς επίσης εκπρόσωποι των συνεργαζόμενων με το πρόγραμμα εταιρειών Eco Vrs, Rap group και Rap media, ANION, Free recycle, TΙΤΑΝ ΑΕ, Γερανολιμενική Α.Ε.
Για την εφαρμογή του Waste4Think στο Χαλάνδρι μίλησε ο επιστημονικός υπεύθυνος του προγράμματος, καθηγητής ΕΜΠ και δημοτικός σύμβουλος της πόλης Γεράσιμος Λυμπεράτος, ενώ σε καινοτόμες τεχνολογίες που εφαρμόζονται σε συνεργασία με τον Δήμο Χαλανδρίου από το Πανεπιστήμιο Πατρών αναφέρθηκε ο καθηγητής Μιχαήλ Κορνάρος. Όσον αφορά στο πρόγραμμα συλλογής και αξιοποίησης οικιακών ζυμώσιμων απορριμμάτων στο Χαλάνδρι, ο κ. Λυμπεράτος αναφέρθηκε διεξοδικά στην τεχνική διαδικασία με την οποία τα υπολείμματα τροφής μετατρέπονται σε εναλλακτικές πηγές ενέργειας, αλλά και στα μεγάλα οφέλη που ήδη έχουν διαπιστωθεί από την πιλοτική εφαρμογή του προγράμματος στην πόλη. Όπως ανακοίνωσε, μέσα στο επόμενο εξάμηνο και ύστερα από την επιτυχία της πρώτης φάσης, η συμμετοχή στο πρόγραμμα θα διευρυνθεί σε μια ολόκληρη συνοικία του Χαλανδρίου, με την προοπτική σύντομα να γενικευθεί σε ολόκληρη την πόλη.
Σημαντικά στοιχεία παρουσίασαν ωστόσο και οι επιστήμονες από τις άλλες ευρωπαϊκές πόλεις – εταίρους του προγράμματος. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον είχε η συζήτηση σχετικά με τo σύστημα «Πληρώνω Όσο Πετάω» (ΠΟΠ) – Pay As you Throw, το οποίο εφαρμόζεται ήδη σε κάποιες πόλεις, όπως το Seveso, μέσω ενός μεταβλητού δημοτικού τέλους που διαμορφώνεται ανάλογα με τον όγκο των απορριμμάτων που οδηγούνται στις χωματερές από κάθε νοικοκυριό. Εντυπωσιακή υπήρξε μάλιστα η πληροφορία ότι στο Seveso για τα σκουπίδια που καταλήγουν στις χωματερές χρειάζεται μόνο μία σακούλα τον μήνα για κάθε οικογένεια.
Μετά την ολοκλήρωση των εργασιών της ημερίδας, οι ερευνητές που συμμετέχουν στο πρόγραμμα επισκέφθηκαν τις εγκαταστάσεις στο Χαλάνδρι, όπου γίνεται η ξήρανση, ο τεμαχισμός και η αποθήκευση του FORBI, της παραγόμενης από τα οικιακά ζυμώσιμα απορρίμματα καθαρής βιομάζας, ενώ κατά τη διάρκεια της συνάντησης εργασίας επισκέφθηκαν και το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο για να παρακολουθήσουν όλα τα στάδια της εφαρμοζόμενης διαδικασίας.
Αναφορικά με την εφαρμογή του προγράμματος Waste4Think στο Χαλάνδρι, ο δήμαρχος, Σίμος Ρούσσος, τόνισε από την πλευρά του ότι μετά από 18 μήνες συμμετοχής στο πρόγραμμα, ο Δήμος βρίσκεται σε καλό δρόμο για να αντιμετωπίσει τις τρεις βασικές προκλήσεις που παρουσιάστηκαν:
«Πρώτον, την κατάρριψη στην πράξη του μύθου ότι οι Έλληνες πολίτες αδυνατούν να προσαρμοστούν στις νέες πρακτικές διαχείρισης απορριμμάτων. Δεύτερον, ότι η Τοπική Αυτοδιοίκηση και τα ελληνικά πανεπιστήμια διαθέτουν το απαραίτητο επιστημονικό και υπηρεσιακό προσωπικό που μπορεί να συμβάλλει σε καινοτόμα προγράμματα. Και τρίτον, το να δείξουμε ότι μπορεί η Αυτοδιοίκηση και οι άνθρωποί της να γίνουν μια από τις κινητήριες δυνάμεις της παραγωγικής ανασυγκρότησης της πατρίδας μας, βασισμένη μάλιστα στην επιστημονική καινοτομία».
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA