Κυκλοφοριακές ρυθμίσεις σε κεντρικούς οδικούς άξονες στο Χαλάνδρι
Ενόψει της κατασκευής αγωγών ομβρίων υδάτων στις οδούς Αριστοφάνους, Αριστείδου και Υψηλάντου στον Δήμο Χαλανδρίου, οι οποίοι θα έχουν ως αποδέκτη τον αγωγό ομβρίων της οδού Παλαιολόγου, θα παραμείνουν κλειστές οι οδοί Παλαιολόγου & Παπανικολή σε όλο το πλάτος από την πλατεία Φλύας έως την οδό Σοφοκλή Βενιζέλου από τις 5/8/2019 μέχρι και το πέρας των εργασιών περίπου στις 1/9/2019.
Στη φάση αυτή θα ισχύσουν οι εξής κυκλοφοριακές ρυθμίσεις:
Για το τμήμα της οδού Παπανικολή από Σοφοκλή Βενιζέλου έως Νικηταρά προκειμένου να γίνουν οι κάθετες διαβάσεις των οδών Αριστοφάνους, Αριστείδου και Υψηλάντου από τον αποδέκτη έως την νησίδα.
- Διακοπή της κυκλοφορίας όλων των οχημάτων στο τμήμα αυτό της οδού Παπανικολή όλο το εικοσιτετράωρο, με εξαίρεση τα οχήματα του εργοταξίου.
- Η κυκλοφορία για αυτούς που κινούνται στην οδό Παπανικολή με κατεύθυνση την πλατεία Φλύας θα γίνεται ως εξής: θα στρίβουν δεξιά στην οδό Σοφοκλή Βενιζέλου, αριστερά στην οδό Ψαρών και θα εξασφαλιστεί η στροφή αριστερά από Σ. Βενιζέλου στην Ψαρών, αριστερά στην οδό Νικηταρά, δεξιά στην οδό Παπανικολή και συνέχεια κανονικά όπως και σήμερα. Όσοι κινούνται στην οδό Σοφοκλή Βενιζέλου από το κέντρο του Χαλανδρίου δεν θα μπορούν να διασχίσουν την Παλαιολόγου και θα πηγαίνουν υποχρεωτικά δεξιά στην Παλαιολόγου.
Στην οδό Παπανικολή και πριν τη διασταύρωση με την Εθνικής Αντιστάσεως θα τοποθετηθούν πληροφοριακές πινακίδες ότι η οδός Παπανικολή είναι κλειστή λόγω έργων και θα απαγορευτεί η είσοδος σε οχήματα πάνω από 5 τόνους. Ενώ αντίστοιχες πινακίδες θα τοποθετηθούν και στην Εθνικής Αντιστάσεως. Οι πληροφοριακές πινακίδες των 5Τ θα είναι ευκρινείς και διαστάσεων Φ65 cm (-P-23) (5T)
- Κατά τη διάρκεια των εργασιών η κυκλοφορία για αυτούς που κινούνται στην οδό Αριστοτέλους από Σαρανταπόρου προς το κέντρο του Χαλανδρίου θα μπορούν να διασχίσουν την οδό Παπανικολή και να κατευθυνθούν λοξός αριστερά στην οδό Σόλωνος ενώ αυτοί που θέλουν να πάνε προς την οδό Δουκίσσης Πλακεντίας θα στρίβουν δεξιά στην Ψαρών αριστερά στην Νικηταρά και δεξιά στην Παπανικολή. Επίσης η κυκλοφορία για αυτούς πού κινούνται στην οδό Αριστοτέλους από το κέντρο του Χαλανδρίου θα γίνεται είτε πηγαίνοντας αμέσως λοξός δεξιά στη Σόλωνος, αριστερά στην Σοφοκλή Βενιζέλου, δεξιά στην Παλαιολόγου και στη συνέχεια κανονικά, είτε θα μπορούν να διέρχονται κάθετα τις οδούς Παλαιολόγου – Παπανικόλη και στη συνέχεια να κάνουν αριστερά στην οδό Ψαρών, αριστερά στην οδό Νικηταρά και στη συνέχεια δεξιά στην οδό Παπανικολή και συνέχεια κανονιά όπως και σήμερα. Στη διασταύρωση των οδών Αριστοτέλους και Παπανικολή θα απαγορευτεί η κίνηση των οχημάτων στις οδούς Παπανικολή και Παλαιολόγου.
Σύμφωνα με ανακοίνωση του Δήμου Χαλανδρίου, θα γίνουν οι ακόλουθες αλλαγές στη σήμανση οδών:
- Στις διασταυρώσεις των οδών Ψαρών και Αριστοφάνους και Ψαρών και Γλαύκης θα τοποθετηθούν πινακίδες αδιέξοδου ώστε οι οδοί Αριστοφάνους και Γλαύκης να μην έχουν κίνηση προς την Παπανικολή.
- Η οδός Ψαρών θα αντιδρομηθεί από την οδό Δαναΐδων έως την οδό Περικλέους.
- Στο τμήμα της οδού Σοφοκλή Βενιζέλου από Παπανικολή έως Ψαρών, στο τμήμα της οδού Ψαρών από Σοφοκλή Βενιζέλου έως Νικηταρά και στο τμήμα της οδού Νικηταρά από Ψαρών έως Παπανικολή θα απαγορευτεί η στάση και η στάθμευση.
Για το τμήμα της οδού Παλαιολόγου από Πλατεία Φλύας έως την οδό Σοφοκλή Βενιζέλου:
- Διακοπή της κυκλοφορίας όλων των οχημάτων στο τμήμα αυτό της οδού Παλαιολόγου όλο το εικοσιτετράωρο, με εξαίρεση τα οχήματα του εργοταξίου.
- Η κυκλοφορία για αυτούς που κατευθύνονται από τη Δουκίσσης Πλακεντίας προς την οδό Παλαιολόγου (που θα είναι κλειστή), θα πραγματοποιείται πηγαίνοντας δεξιά στην οδό Διονύσου, αριστερά στην οδό Αγίου Γεωργίου, ευθεία στην οδό Κολοκοτρώνη, ευθεία στην οδό 25ης Μαρτίου, δεξιά στην οδό Παλαιολόγου και στη συνέχεια κανονικά όπως και σήμερα. Στην οδό Δουκίσσης Πλακεντίας και πριν την πλατεία Φλύας θα τοποθετηθούν πληροφοριακές πινακίδες ότι η οδός Παλαιολόγου είναι κλειστή λόγω έργων και θα απαγορευτεί η είσοδος σε οχήματα πάνω από 5 τόνους.
- Μια δεύτερη εναλλακτική είναι αυτοί που θα διέρχονται από την οδό Αγίου Γεωργίου θα μπορούν να πάνε αριστερά στην οδό Αριστοτέλους δεξιά στην Παλαιολόγου, αμέσως λοξώς δεξιά στη Σόλωνος αριστερά στη Σοφοκλή Βενιζέλου, δεξιά στην Παλαιολόγου και στη συνέχεια κανονικά.
- Η κυκλοφορία για αυτούς που θέλουν να κινηθούν στην οδό Παλαιολόγου από την Αγίας Παρασκευής-Χαλανδρίου θα πραγματοποιείται πηγαίνοντας είτε λοξώς δεξιά στην οδό Διονύσου αριστερά στην οδό Αγίου Γεωργίου ευθεία στην οδό Κολοκοτρώνη ευθεία στην οδό 25ης Μαρτίου δεξιά στην οδό Παλαιολόγου και στην συνέχεια κανονικά όπως και σήμερα είτε αριστερά στην οδό Δαναΐδων δεξιά στην οδό Σαρανταπόρου και μέσω τις οδού αυτής θα πηγαίνουν προς κάτω Χαλάνδρι και Εθνικής Αντιστάσεως. Στην οδό Αγίας Παρασκευής Χαλανδρίου θα τοποθετηθούν πληροφοριακές πινακίδες ότι η οδός Παλαιολόγου είναι κλειστή λόγω έργων και θα απαγορευτεί η είσοδος σε οχήματα πάνω από 5 τόνους. Οι πληροφοριακές πινακίδες των 5Τ θα είναι ευκρινείς και διαστάσεων Φ65 cm (-P-23) (5T)
- Κατά τη διάρκεια των εργασιών στη διασταύρωση Φίλιππου Λίτσα και Σωκράτους θα τοποθετηθούν πινακίδες αδιεξόδου στην οδό Φίλιππου Λίτσα προς Παλαιολόγου και η κυκλοφορία για αυτούς που κινούνται στην οδό Φιλίππου Λίτσα από το κέντρο του Χαλανδρίου και δεν θα μπορούν να διασχίσουν την οδό Παπανικολή θα γίνεται πηγαίνοντας δεξιά στην οδό Σωκράτους αριστερά στην οδό Αριστοτέλους και θα διασχίζουν τις οδούς Παλαιολόγου – Παπανικολή μέσω τιη οδού Αριστοτέλους.
- Κατά τη διάρκεια των εργασιών θα απαγορευτεί η στάση και η στάθμευση στην οδό Διονύσου από Παλαιολόγου έως Αγίου Γεωργίου, στην οδό Αγίου Γεωργίου από Διονύσου έως Κολοκοτρώνη, στην οδό Κολοκοτρώνη από Αγίου Γεωργίου έως 25ης Μαρτίου, στην οδό 25ης Μαρτίου από Κολοκοτρώνη έως Παλαιολόγου, στο τμήμα της οδού Αριστοτέλους από Αγίου Γεωργίου έως Παλαιολόγου, στο τμήμα της οδού Σόλωνος από Παλαιολόγου έως Σοφοκλή Βενιζέλου και στο τμήμα της οδού Σοφοκλή Βενιζέλου από Σόλωνος έως Παλαιολόγου.
Η κατάργηση των στάσεων του ΟΑΣΑ (γραμμή 404) επί της Ψαρών μεταξύ των 1) Υψηλάντου – Γλαύκης και 2) Αριστοτέλους – Αριστοφάνους και επί της Σ. Βενιζέλου (στάσεις 7η Χαλανδρίου και 8η Χαλανδρίου) θα έχουν την κατάλληλη σήμανση.
Η διακοπή της κυκλοφορίας στα παραπάνω τμήματα είναι, όπως επισημαίνει ο Δήμος Χαλανδρίου, επιβεβλημένη λόγω του μεγάλου πλάτους του σκάμματος των υπό κατασκευή αγωγού ομβρίων και των πολλών δικτύων ΟΚΩ που διέρχονται από τις εν λόγω οδούς.
Τροποποιείται, επίσης, η κυκλοφορία των Μέσων Μαζικής Μεταφοράς.
Σχετικά άρθρα
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
«Πάμε σινεμά, βοηθάμε τα αδέσποτα!» στον Δήμο Φιλοθέης – Ψυχικού
Στη βραδιά «Πάμε σινεμά, βοηθάμε τα αδέσποτα» προσκαλούν όλους ο Δήμος Φιλοθέης – Ψυχικού και η ΖΩΦΙΨΥ, την Τρίτη 2…
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA