Γ. Κουράσης: “Οι Ρομά εκτός από δικαιώματα έχουν και υποχρεώσεις”
Μία ημέρα πριν την κατεδάφιση του καταυλισμού των Ρομά στο Νομισματοκοπείο κι ενώ βρίσκεται σε εξέλιξη πορεία διαμαρτυρίας των κατοίκων του καταυλισμού στην κάθοδο της Λεωφόρου Μεσογείων, ο τέως δήμαρχος του Δήμου Χαλανδρίου Γιώργος Κουράσης δίνει στη δημοσιότητα ανακοίνωση με την οποία αναφέρεται συνοπτικά στο ιστορικό του ζητήματος που έχει προκύψει. Επίσης, ο κ. Γ. Κουράσης αντιπαρατίθεται με τη νέα δημοτική αρχή η οποία -όπως επισημαίνει- διακατέχεται από “περίεργες αντιλήψεις περί ανθρωπίνων δικαιωμάτων”, αρνούμενος τον χαρακτηρισμό του “ρατσιστή” που του αποδίδεται.
Ακολουθεί η ανακοίνωση του τέως δημάρχου.
Ανακοίνωση της Δημοτικής Παράταξης «Χαλάνδρι σε Δράση» Περί της επικείμενης κατεδάφισης του καταυλισμού
Με αφορμή την επικείμενη κατεδάφιση του καταυλισμού των Ρομά στο Νομισματοκοπείο, αύριο Τρίτη 30-9-2014, σύμφωνα με την απόφαση του Γ.Γ. Αποκεντρωμένης Διοίκησης, έχουμε να καταθέσουμε με σεβασμό στον λαό του Χαλανδρίου τα παρακάτω:
Αρχικά δηλώνουμε ότι ως δημοτική αρχή υπερασπιστήκαμε, στο μέτρο του δυνατού και των αρμοδιοτήτων που μας επέτρεπαν παρέμβαση, την πάγια θέση μας πως ο καταυλισμός πρέπει να σταματήσει να υφίσταται, διότι η εγκατάσταση των Ρομά και η δημιουργία του ήταν ανέκαθεν παράνομη, έθετε σε κίνδυνο την υγεία και τη ζωή των περιοίκων και των ιδίων των Ρομά και επιπλέον αφορούσε στην παραβατική ενέργεια καταπάτησης ξένων ιδιοκτησιών.
Δηλώσαμε ευθέως και υπευθύνως ότι στην πόλη μας δεν υφίσταται χώρος κατάλληλος για τη μεταστέγαση του συγκεκριμένου πληθυσμού των Ρομά του Νομισματοκοπείου. Άλλωστε, εκ των συνθηκών που απορρέουν από την γκετοποίηση του καταυλισμού, ουδέποτε γνωρίζαμε, ούτε εμείς ούτε καμιά άλλη αρχή, τον ακριβή αριθμό των διαβιούντων σε αυτόν. Και αυτό, διότι καθημερινά το μέγεθός του μεταβάλλονταν αυξητικά, από νέους και άγνωστους εποίκους της φυλής των.
Αντισταθήκαμε σθεναρά σε μία από τις αποφάσεις μεταστέγασης, που αφορούσε στη μεταστέγαση στο παρακείμενο κτήμα ιδιοκτησίας του Δημοσίου –γνωστό ως γήπεδο Απόλλωνα-, τον οποίο χώρο διεκδικήσαμε ως χώρο πρασίνου, άθλησης και αναψυχής για τους κατοίκους της περιοχής του Κάτω Χαλανδρίου και το εντάξαμε στον πολεοδομικό σχεδιασμό μας.
Πέραν των όσων επιβαρύνσεων έδινε ο καταυλισμός προς τους περιοίκους, οι συνθήκες διαβίωσης και των ίδιων των τσιγγάνων είχαν χαρακτηριστεί άθλιες και παντελώς ακατάλληλες για τη δημόσια υγεία και αυτά διαπιστώνονταν σε πλήθος εκθέσεων της αρμόδιας υγειονομικής υπηρεσίας, που είχε διενεργήσει πολλούς ελέγχους. Ο Δήμος μας διαχρονικά και σταθερά με την υπηρεσία καθαριότητας εξυπηρετούσε και τον καταυλισμό, ως όφειλε για την προστασία της δημόσιας υγείας, παρότι το έργο των εργαζομένων στα απορριμματοφόρα ήταν δυσκολότατο και επικίνδυνο, αφού αντιμετώπιζαν όχι μόνον την άρνηση πρόσβασης και συνεργασίας, αλλά και την επιθετικότητα από ορισμένους εποικιστές του.
Μετά από πλήθος τελεσίδικων αποφάσεων της πολεοδομίας και μετά τη δικαίωση του μακροχρόνιου αγώνα των ιδιοκτητών της καταπατημένης γης, οι οποίοι προσέφυγαν στη Δικαιοσύνη ως οι έχοντες έννομο συμφέρον, ακολούθησε εισαγγελική παραγγελία για την άμεση κατεδάφιση του καταυλισμού, την οποία και αποφάσισε ο τότε Γ.Γ. Αποκεντρωμένης Διοίκησης.
Σήμερα λοιπόν θεωρούμε, ότι μετά από τις αναστολές που αφορούσαν αποκλειστικά στην εξεύρεση χώρου και στη δημιουργία οικισμού για τη φιλοξενία τους, εξέλειπαν πλέον και οι λόγοι άρνησής τους. Άλλωστε αυτό το προνόμιο δεν το απολαμβάνουν άλλοι πολίτες, οι οποίοι πράγματι μένουν άστεγοι για τον οιονδήποτε λόγο, είτε έξωσής τους ως νεόπτωχοι είτε κατεδάφισης του αυθαιρέτου τους.
Δεν αντιλαμβανόμαστε λοιπόν τις ενστάσεις της παράταξης της νυν διοίκησης του Δήμου μας, όταν υπερασπίζεται εντελώς επιλεκτικά το συμφέρον αποκλειστικά των Ρομά, οι οποίοι βαρύνονται τουλάχιστον με την κλοπή ξένης περιουσίας και οι οποίοι αρνούνται ανέκαθεν και σταθερά κάθε προσπάθεια αποκατάστασης της Νομιμότητας. Αφού ως γνωστόν είναι αυτοί που αρνήθηκαν ακόμα και τα δάνεια της Ευρωπαϊκής Ένωσης, που είχαν εξασφαλιστεί για την απόκτηση δικής τους ιδιοκτησίας προ ολίγων ετών, προφασιζόμενοι λόγους που δεν αντέχουν στη λογική.
Επίσης δεν αντιλαμβανόμαστε για ποιους Χαλανδραίους πολίτες ομιλεί ότι «διώκονται» η νυν διοίκηση, διότι εμείς γνωρίζουμε πως οι Χαλανδραίοι πολίτες διαμένουν σε νόμιμες κατοικίες, πληρώνουν τα δημοτικά τους τέλη και τους φόρους τους, δεν κλέβουν το ηλεκτρικό ρεύμα από τις κολώνες και δεν καταδέχονται να πληρώνουν άλλοι συμπολίτες τους τις καταναλώσεις ρεύματος και ύδρευσης και την καθαριότητά τους. Και αυτά όλα γίνονται ενώ απολαμβάνουν την πλήρη στήριξή τους από την Κοινωνική Υπηρεσία του Δήμου μας! Η ισοτιμία και η ισονομία μεταξύ των πολιτών, πέραν των δικαιωμάτων, απαιτεί και την ανάληψη των στοιχειωδών υποχρεώσεών τους.
Είναι ανήκουστο λοιπόν να χρησιμοποιούν και να αποδίδουν κάποιοι το χαρακτηρισμό του «ρατσιστή» σε εκείνους που διαφωνούν μαζί τους, διότι δεν έχουν τις ίδιες με αυτούς «περίεργες» αντιλήψεις περί ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Και ειδικά όταν ξέρουν, πως στο δημοτικό διαμέρισμα του Πατήματος υπάρχουν συμπολίτες μας Ρομά που διαμένουν σε δικές τους κατοικίες και επειδή είναι απολύτως συνεπείς με τις υποχρεώσεις τους, δεν προκαλούν καμία αγανάκτηση σαν εκείνην που προκαλούν οι διαβιούντες στον συγκεκριμένο καταυλισμό.
Με γνώμονα το συμφέρον της πόλης δηλώνουμε ότι θα συνεχίσουμε με συνέπεια να υπηρετούμε κάθε προσπάθεια που αποδίδει το Δίκαιο και το Ηθικό και θα είμαστε συμπαραστάτες στην αποκατάσταση της Νομιμότητας, σεβόμενοι τα Ανθρώπινα Δικαιώματα και την Ποιότητα Ζωής όλων ανεξαιρέτως των συμπολιτών μας.
Σχετικά άρθρα
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
«Πάμε σινεμά, βοηθάμε τα αδέσποτα!» στον Δήμο Φιλοθέης – Ψυχικού
Στη βραδιά «Πάμε σινεμά, βοηθάμε τα αδέσποτα» προσκαλούν όλους ο Δήμος Φιλοθέης – Ψυχικού και η ΖΩΦΙΨΥ, την Τρίτη 2…
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA