Έτοιμη για το βάθρο η Εθνική εφήβων

Με τον πλέον εμφατικό τρόπο, η Eθνική ομάδα των εφήβων προκρίθηκε στα ημιτελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Ικόνιο της Τουρκίας. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα διέλυσε με 85-68 την Ιταλία στον χθεσινό προημιτελικό και προκρίθηκε στην τετράδα της διοργάνωσης, όπου αύριο το απόγευμα (18:30) θα αντιμετωπίσει τοn νικητή του αγώνα, Σερβία-Λιθουανία.

Εκπληκτικός ήταν γι΄ άλλη μια φορά ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος (20π.), ενώ βοήθησαν τα μέγιστα οι Παπαγιάννης (14π., 8ρ.), Κόνιαρης (10π.) και Σταμάτης (16π.)!

Μετά το πρώτο ημίχρονο, στο οποίο οι Ιταλοί κατάφεραν να βρουν λύσεις στην 2η περίοδο και να κλείσουν το 20λεπτο στο -6 (39-33), οι διεθνείς έδωσαν έναν καταιγιστικό ρυθμό στο παιχνίδι. Στο ξεκίνημα του 3ου δεκάλεπτου ξέφυγαν με 14 πόντους (55-41), ωστόσο, οι «ατζούρι» μείωσαν και πάλι στο -5 (58-53) στη λήξη της περιόδου.

Με ηγέτη τον Χαραλαμπόπουλο, η Eθνική ομάδα έκανε «όργια» στο 4ο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να φτάνει στο +15 περίπου 1.5 λεπτό πριν το τέλος (81-66).

Πηγή: naftemporiki.gr