Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 2-1

Με 2-1 κέρδισε ο Ολυμπιακός τον ΠΑΟΚ, στον α΄ ημιτελικό για το Κύπελλο Ελλάδος.

Ο Τσόρι Ντομίνγκες άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό, κάνοντας το 1-0 για τους Πειραιώτες, ενώ τρία λεπτά αργότερα, στο 11′, ο Φουστέρ βγήκε στην πλάτη της άμυνας και με κοντινό πλασέ νίκησε τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ Γλύκο για το 2-0.

Στο 31′ ο Κλάους Αθανασιάδης κάνει την κίνηση στο πρώτο δοκάρι και με πλασέ στην κίνηση μειώνει για τον ΠΑΟΚ σε 2-1.

Ο Αθανασιάδης πήρε την μπάλα από τα δίχτυα και πήγε προς τη σέντρα με τους παίκτες του Ολυμπιακού να προσπαθούν να του πάρουν την μπάλα και τον Φουστέρ να τον ρίχνει κάτω, με αποτέλεσμα να δεχθεί κίτρινη κάρτα.

Στη συνέχεια (34′) ο διαιτητής έδειξε την κόκκινη κάρτα στον Στοχ που χτύπησε στη συνέχεια της φάσης τον Βαλντές, αφήνοντας τον ΠΑΟΚ με δέκα παίκτες.

Η ρεβάνς του αποψινού ημιτελικού έχει οριστεί για τις 16 Απριλίου στην Τούμπα.

Οι ενδεκάδες των ομάδων:

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Μέγιερι, Μανιάτης, Ντινγκά, Βαλντές, Φουστέρ, Χολέμπας, Μανωλάς, Μαρκάνο, Κάμπελ, Σαλίνο και Ντομίνγκες.

Στον πάγκο: Ρομπέρτο, Σαβιόλα, Σάμαρης, Πέρες, Παπαδόπουλος, Βούρος και Σαλιάκας.

ΠΑΟΚ (Γιώργος Γεωργιάδης): Γλύκος, Σκόνδρας, Τζαβέλλας, Βούκιτς, Στοχ, Βίτορ, Λίνο, Κάτσε, Ινσαουράλδε, Αθανασιάδης και Νάτχο.

Στον πάγκο: Γιακουμής, Λούκας, Σαλπιγγίδης, Κατσουράνης, Κουλούρης, Σπυρόπουλος και Κίτσιου.

Πηγή: bankwars.gr