2η νίκη για Εθνική στο Μουντομπάσκετ

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στο παγκόσμιο κύπελλο μπάσκετ της Ισπανίας πέτυχε χθες βράδυ η Eθνική ομάδα, αυτή τη φορά επί των Φιλιππίνων με 82-70, στο πλαίσιο του Β΄ ομίλου του τουρνουά.

Η ελληνική ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, συντηρούσε διαφορά 10-12 πόντων και σε γενικές γραμμέα δεν κινδύνευσε από την αντίπαλό της.

Με το Γιώργο Πρίντεζη να κάνει σπουδαίο παιχνίδι και να πετυχαίνει 10 πόντους στα πρώτα 20 λεπτά, η «γαλανόλευκη» πήρε… κεφάλι στο σκορ από το πρώτο 10λεπτο κι έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 37-27.

Η Eθνική «πάτησε γκάζι» στο δεύτερο μέρος και «χτυπώντας» στον αιφνιδιασμό κατάφερε να πάρει διαφορά 16 πόντων (54-38) περίπου 3 λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου. Καταλυτική η παρουσία του Νικ Καλάθη στο διάστημα αυτό, καθώς ο πλέι μέικερ του Μέμφις βοήθησε πολύ στην οργάνωση του παιχνιδιού, αλλά κυρίως «έτρεξε» στον αιφνιδιασμό πετυχαίνοντας έξι διαδοχικούς πόντους.

Οι Ασιάτες κατέβασαν τη διαφορά στο -10 στις αρχές της τελευταίας περιόδου, αλλά με το τρίποντο του Βασιλειάδη το σκορ έγινε 65-50 περίπου 6.30 πριν τη λήξη. Οι διεθνείς δεν έδειξαν καμία διάθεση χαλάρωσης κι έφτασαν σε μία άνετη σχετικά νίκη

Κορυφαίος της «γαλανόλευκης» ήταν ο Πρίντεζης με 25 πόντους, ενώ ο Μπουρούσης τελείωσε το παιχνίδι με νταμπλ-νταμπλ (12 π., 11ρ.)

Στα υπόλοιπα παιχνίδια του ομίλου που συμμετέχει και η Ελλάδα, ξεχώρισε η νίκη της Κροατίας επί της Αργεντινής με 90-85, ενώ η Σενεγάλη επικράτησε του Πουέρτο Ρίκο με 82-75.

Σήμερα το βράδυ στις 9 η Εθνική ομάδα θα αντιμετωπίσει το Πουέρτο Ρίκο.

Πηγή: naftemporiki.gr