Άσκηση ετοιμότητας για σεισμό στον Κεντρικό Τομέα Αθηνών
Με μεγάλη επιτυχία και συμμετοχή πραγματοποιήθηκε σήμερα ευρεία άσκηση ετοιμότητας για σεισμό στην Περιφερειακή Ενότητα Κεντρικού Τομέα στο Σεράφειο Κέντρο Αθλητισμού, με ευθύνη της αυτοτελούς διεύθυνσης Πολιτικής Προστασίας της Περιφέρειας Αττικής. Η άσκηση, με το κωδικό όνομα «Τέθριππον άρμα», έγινε επί χάρτου για τον Δήμο Αθηναίων και συνοδεύτηκε από ασκήσεις ετοιμότητας με την εμπλοκή και τη συνεργασία 5 Δήμων του Κεντρικού Τομέα Αθηνών, εθελοντικών οργανώσεων Πολιτικής Προστασίας και σχολικών μονάδων πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.
Συμμετείχαν 14 σχολικές μονάδες στους Δήμους Αθηναίων, Ηλιούπολης, Νέας Φιλαδέλφειας, Ζωγράφου, Βύρωνα και Καισαριανής. Με τη συνδρομή της Ένωσης Ελλήνων Ραδιοερασιτεχνών έγιναν κατά τη διάρκεια των ασκήσεων ασύρματες επικοινωνίες της αντιπεριφερειάρχη Κεντρικού Τομέα Αθηνών, Ερμίνας Κυπριανίδου, με τους κατά τόπους εθελοντές.
Ειδικότερα, η διενέργεια της άσκησης αποσκοπούσε μεταξύ άλλων στο να ελεγχθεί η διαδικασία του συντονισμού και της επικοινωνίας μεταξύ των επιχειρησιακά εμπλεκόμενων φορέων και των δομών της Περιφέρειας, να δοκιμαστεί η φάση της άμεσης απόκρισης των εμπλεκόμενων δομών, η διαδικασία της σύγκλησης και της λειτουργίας με τη συμμετοχή όλων των φορέων έκτακτου Συντονιστικού Οργάνου Περιφερειακής Ενότητας (ΣΟΠΠ) για σεισμό και η φάση της κινητοποίησης – συνδρομής των Εθελοντικών Ομάδων Πολιτικής Προστασίας.
Παράλληλα, είχε στόχο να ελεγχθούν τα μνημόνια ενεργειών των υπηρεσιών, να εκπαιδευτούν οι εμπλεκόμενοι και να ευαισθητοποιηθούν οι πολίτες και κυρίως οι μαθητές πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σε θέματα αυτοπροστασίας. Επιπρόσθετα, ένα θέμα που απασχόλησε τους συμμετέχοντες ήταν η συνεργασία των εφορειών Αρχαιοτήτων με το υπουργείο Πολιτισμού για τα αρχαιολογικά μνημεία που μπορεί να πληγούν από έναν σεισμό.
Μετά την ολοκλήρωση της άσκησης η αντιπεριφερειάρχης Κεντρικού Τομέα Ερμίνα Κυπριανίδου σημείωσε χαρακτηριστικά:
«Η χώρα μας είναι, σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία του ΟΑΣΠ, η πρώτη σε σεισμικότητα χώρα στη Μεσόγειο και στην Ευρώπη, και η έκτη στον κόσμο. Ως εκ τούτου απαιτείται υψηλό επίπεδο ετοιμότητας σε επίπεδο δομών Πολιτικής Προστασίας, αλλά και ενημέρωση των πολιτών για την ενδεδειγμένη αντίδραση σε φαινόμενα σεισμού. Θεωρώ ότι ένα μείζον θέμα που καλούμαστε οι εμπλεκόμενοι φορείς να αντιμετωπίσουμε σε αυτές τις περιπτώσεις είναι η εξεύρεση λύσεων στον τομέα της επικοινωνίας.
»Η σημερινή άσκηση έδειξε ότι υπάρχει και γνώση και εγρήγορση από τους φορείς που θα κληθούν να διαχειριστούν μια τέτοια κατάσταση, ειδικά στο πυκνοκατοικημένο κέντρο της πόλης της Αθήνας. Από την άλλη πλευρά όμως η ενημέρωση των πολιτών είναι εξίσου κομβική. Η Περιφέρεια Αττικής έχει φτιάξει ένα αναλυτικό έντυπο με οδηγίες αυτοπροστασίας, το οποίο αφ’ ενός διανεμήθηκε στις σχολικές μονάδες που συμμετείχαν σήμερα στις ασκήσεις ετοιμότητας, αφ’ ετέρου είναι αναρτημένο στην ιστοσελίδα της Περιφέρειας, και περιέχει όλα όσα πρέπει να γνωρίζουν μικροί και μεγάλοι για την περίπτωση του σεισμού».
Η άσκηση υλοποιήθηκε σε συνεργασία με την Περιφερειακή Ενότητα Κεντρικού Τομέα και το Δήμο Αθηναίων και τη στήριξη του Οργανισμού Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας (ΟΑΣΠ). Στον σχεδιασμό της συμμετείχαν επίσης εκπρόσωποι της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας, της Γενικής Αστυνομικής Δ/νσης Αττικής, της Περιφερειακής Πυροσβεστικής Διοίκησης Αττικής, των Δ/νσεων Α/βάθμιας και Δ/βάθμιας Εκπαίδευσης Α’ Αθήνας, της 1ης ΥΠΕ Αττικής, του ΟΣΥ Α.Ε., της ΣΤΑ.ΣΥ. Α.Ε., της ΕΥΔΑΠ Α.Ε., της Εταιρείας Διανομής Αερίου Αττικής Α.Ε. κ.ά.
Σημειώνεται τέλος ότι στις ασκήσεις ετοιμότητας που πραγματοποιήθηκαν σε σχολεία του Κεντρικού Τομέα συμμετείχαν οι παρακάτω εθελοντικές οργανώσεις: Εθελοντική Ομάδα Δασοπροστασίας & Πυρόσβεσης Ηλιούπολης, Εθελοντές Πολιτικής Προστασίας Ν. Φιλαδέλφειας, Ελληνική Ομάδα Έρευνας και Διάσωσης- ΕΟΜΕΔ, Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός (Δ/νση Σώματος Σαμαρειτών Ελλάδος ΕΕΣ), Ομάδα Διαχείρισης Κρίσεων (ΟΔΙΚ) – Παράρτημα Αττικής, Κέντρο Προστασίας Δασών & Φυσικού Περιβάλλοντος Δήμου Βύρωνα, Εθελοντική Δασοπροστασία Δήμου Καισαριανής, Πανελλήνια Ένωση Εφέδρων Υπαξιωματικών και Οπλιτών (ΠΕΝΕΦΥΟ), Εθελοντική Ομάδα Διάσωσης Αττικής (ΕΟΔΑ), Ομάδες Έκτακτης Ανάγκης-Ένωση Ελλήνων Ραδιοερασιτεχνών που θα συντονίζουν τις επικοινωνίες με τις σχολικές μονάδες που θα γίνονται οι ασκήσεις ετοιμότητας και με το Κέντρο Επιχειρήσεων της ΓΓΠΠ.
Σχετικά άρθρα
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
«Πάμε σινεμά, βοηθάμε τα αδέσποτα!» στον Δήμο Φιλοθέης – Ψυχικού
Στη βραδιά «Πάμε σινεμά, βοηθάμε τα αδέσποτα» προσκαλούν όλους ο Δήμος Φιλοθέης – Ψυχικού και η ΖΩΦΙΨΥ, την Τρίτη 2…
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA