Πλήθος ερωτηματικών για τον «άρον άρον» διαγωνισμό της Περιφέρειας
Επτά ερωτήματα για τον «άρον άρον» διαγωνισμό της Περιφέρειας Αττικής για την εξαγορά ακινήτου που θα στεγάσει τις κεντρικές υπηρεσίες της θέτει η παράταξη του τέως περιφερειάρχη Γιάννη Σγουρού, Αττική μόνο με Έργο.
Στη σχετική ανακοίνωση γίνεται λόγος για προσπάθεια της περιφερειάρχη Ρένας Δούρου «να βαφτίσει το κρέας ψάρι», προκειμένου να κριθεί ότι το κτήριο βρίσκεται σε κατάλληλη θέση, ενώ επισημαίνεται ότι η επιλογή του συγκεκριμένου ακινήτου θα μετατρέψει σε «Οδύσσεια» την εξυπηρέτηση των πολιτών.
Ακολουθεί η ανακοίνωση της παράταξης:
Πληθαίνουν καθημερινά τα ερωτηματικά που προκαλούν οι προσπάθειες της διοίκησης της Περιφέρειας Αττικής να ολοκληρώσει άρον άρον τον διαγωνισμό για την εξαγορά ακινήτου που θα στεγάσει τις κεντρικές της υπηρεσίες.
Όπως έχει γίνει γνωστό, στον διαγωνισμό που βρίσκεται σε εξέλιξη κατατέθηκε μία μόλις προσφορά, αυτή που περιλαμβάνει το ακίνητο που βρίσκεται στην περιοχή Ροσινιόλ στο Περιστέρι, όπου στεγάζονταν παλαιότερα οι υπηρεσίες του ΟΠΑΠ.
Αν και η αρχική Επιτροπή Καταλληλότητας έκρινε ότι το συγκεκριμένο κτήριο βρίσκεται εκτός των δρόμων που όριζε η διακήρυξη, ότι είναι δυσπρόσιτο για τους πολίτες και απροσπέλαστο σε ΑμεΑ, η Οικονομική Επιτροπή της Περιφέρειας, με τη με αρ. 88/20-1-2017 απόφασή της, και με τις ψήφους μόνο της παράταξης της Ρένας Δούρου, βαφτίζοντας το κρέας ψάρι, ενέκρινε τη θέση του ως «κατάλληλη».
Την περασμένη Παρασκευή 31/3/2017 προστέθηκε ακόμη ένα επεισόδιο στο σίριαλ της εξαγοράς του ακινήτου, καθώς κάτω από την παρουσία υπαλλήλων της Περιφέρειας Αττικής, που διαμαρτύρονταν γι’ αυτή την απόφαση, συνεδρίασε εκ νέου η Οικονομική Επιτροπή, που και πάλι μόνο με τις ψήφους της παράταξης της Ρένας Δούρου «άναψε το πράσινο φως», ώστε να προχωρήσει άμεσα η διαδικασία στην επόμενη φάση, αυτή της διεξαγωγής της προφορικής δημοπρασίας.
Τα ερωτήματα ωστόσο που παραμένουν αναπάντητα πληθαίνουν. Συγκεκριμένα:
1. Γιατί αντικαταστάθηκαν όλα τα μέλη της αρχικής Επιτροπής Καταλληλότητας, που είχε κρίνει ότι το ακίνητο ήταν εκτός των περιγραμμάτων (των δρόμων, δηλαδή) που όριζε η διακήρυξη και ιδιαίτερα προβληματικό λόγω της δύσκολης προσβασιμότητάς του;
2. Πώς είναι δυνατόν η αντικατασταθείσα Επιτροπή Καταλληλότητας να κρίνει ότι το ακίνητο είναι εκτός των περιγραμμάτων της διακήρυξης και η Οικονομική Επιτροπή με τις ψήφους μόνο των μελών της παράταξης της Ρένας Δούρου να κρίνει ότι τελικά το ακίνητο βρίσκεται σε κατάλληλη θέση;
3. Γιατί αποφασίστηκε να συνεχιστεί ο διαγωνισμός, αν και υπήρξε μόνο ένας διαγωνιζόμενος, χωρίς δηλαδή να υπάρχει ανταγωνισμός; Δεν είναι αξιοπερίεργο το γεγονός ότι κατατέθηκε μία μόλις προσφορά, την ώρα που η αγορά ακινήτων «στενάζει»;
4. Γιατί δεν αναζητήθηκαν κενά -ακόμη και περισσότερα του ενός- ανεκμετάλλευτα ακίνητα του δημοσίου και γιατί δεν αξιοποιήθηκαν τα ολοκαίνουργια κενά κτήρια στην περιοχή του Φαληρικού Όρμου, που παραχωρήθηκαν δωρεάν στην Περιφέρεια για 40 χρόνια;
5. Γιατί δεν προηγήθηκε χωροταξική μελέτη για την εξεύρεση των κατάλληλων περιοχών προς αναζήτηση κτηρίων, με γνώμονα και τη βέλτιστη εξυπηρέτηση των πολιτών;
6. Αποτελεί ναι ή όχι σαφέστατη διάκριση σε βάρος των συνταγματικών και ανθρωπίνων δικαιωμάτων των ατόμων με αναπηρία η επιλογή ενός απροσπέλαστου ακινήτου, αφού όπως αναφέρεται στο αρχικό πρακτικό καταλληλότητας «η οδός πρόσβασης περιλαμβάνει τμήμα αδιάνοικτου δρόμου, με πέρασμα από στενό γεφυράκι, μη επιτρεπτού πλάτους για ΑμεΑ, ενώ επίσης σε μεγάλα τμήματα της διαδρομής δεν υπάρχουν τα απαραίτητου πλάτους πεζοδρόμια για την κίνηση του κοινού, ούτε καν έξω από το κτήριο όπου το πεζοδρόμιο έχει πλάτος 50 εκατοστά»;
7. Έχει υπολογιστεί η ταλαιπωρία που θα υφίστανται πλέον υπάλληλοι και πολίτες από την περιοχή της Αθήνας, που για μία απλή υπόθεσή τους θα πρέπει να μεταβαίνουν στη Ροσινιόλ και μάλιστα μέσω μιας διαδρομής, που θυμίζει πραγματική «Οδύσσεια»;
Σε δηλώσεις του για το θέμα, ο κ. Γιάννης Σγουρός επισημαίνει:
«Η εμμονή της διοίκησης της Περιφέρειας Αττικής να προχωρήσει στην αγορά του συγκεκριμένου ακινήτου για τη στέγαση των κεντρικών της υπηρεσιών, παρά τις σοβαρότατες ενστάσεις που έχουν διατυπωθεί από όλες τις αντιπολιτευόμενες παρατάξεις, αλλά και από τον Σύλλογο των Υπαλλήλων, προκαλούν εύλογα ερωτήματα και επιτρέπουν στη σκανδαλολογία να ανθεί.
»Είμαστε διατεθειμένοι να συνεισφέρουμε εποικοδομητικά στην εξεύρεση της πλέον ενδεδειγμένης λύσης, για τους πολίτες και τους υπαλλήλους, υπερασπιζόμενοι το δημόσιο συμφέρον, αρκεί να επικρατήσει λογική. Διότι όπου η σκοπιμότητα μπαίνει από την πόρτα, η λογική βγαίνει από το παράθυρο».
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA