Με ήττες κύλησε η πρόσφατη αγωνιστική για τις ομάδες των Νεανίδων και των Κορασίδων του Γυμναστικού Συλλόγου Αγίας Παρασκευής.

Ειδικότερα, τα αποτελέσματα που σημειώθηκαν, σύμφωνα με ανακοίνωση του ΓΣΑΠ, έχουν ως εξής:

ΝΕΑΝΙΔΕΣ
ΓΣΑΠ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ : 36 – 49
Δεκάλεπτα (6-17, 10-10, 8-10, 12-12)

Ανταγωνιστικό πρόσωπο έδειξαν τα κορίτσια του ΓΣΑΠ στο παιχνίδι με την περυσινή πρωταθλήτρια ΕΣΚΑ ομάδα του Παναθηναϊκού, με το σκορ στο β’ και στο δ’ δεκάλεπτο να είναι ισόπαλο, ενώ στο γ’ έμειναν πίσω μόνο ένα καλάθι.

Έτσι το τελικό σκορ αδικεί τη συνολική προσπάθεια της ομάδας! Το εμφανές άγχος των Νεανίδων του ΓΣΑΠ στο πρώτο δεκάλεπτο δημιούργησε διαφορά 11 πόντων, την οποία, παρά τη σκληρή και γεμάτη πάθος άμυνα σε όλο το παιχνίδι, δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του αγώνα να μειώσουν κάτω των 8 πόντων.

Επόμενη αγωνιστική τη Δευτέρα 10/10, εκτός έδρας, με τον ΜΕΛΑ ΑΓ. Ελευθέριο

ΓΣΑΠ (Αργυρίου, Χριστοδούλου): Μαμαλίγκα, Σφήκα 2, Χριστοδούλου, Αμίτση, Κανιαδάκη 14(3), Κούκη 16, Γρύλλια 4, Ζανίκα.

Παναθηναϊκός (Γκαντζιλιέρης, Αρχιμανδρίτης): Εζέτζα 6, Στούπα 4, Φρίμα, Σαπαλίδου 11, Πράπα 15(1), Κυρίου, Μουρίκη, Γκαγκανάτσου 10(2), Τσιρογιάννη 1, Καράντζαλου 2, Κακούρη.

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ
Α’ ΟΜΑΔΑ: ΓΣΑΠ – ΑΕΣ Ένωση Γαλατσίου 30-37
Δεκάλεπτα : 06-14,12-06,05-09,07-08

Τον πρώτο εντός έδρας αγώνα έδωσαν τα κορίτσια του ΓΣΑΠ με την ομάδα του Γαλατσίου η οποία στο α’ δεκάλεπτο εκμεταλλεύτηκε το νευρικό ξεκίνημα των πρώτων και έτσι προηγήθηκε με 6-14.

Το β’ δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο της ομάδας των «Βορείων» η οποία προηγήθηκε με 16-15, αλλά έχασε το τελευταίο σουτ στο τελευταίο δευτερόλεπτο και την ευκαιρία να πάει ισόπαλη στο ημίχρονο με το σκορ στο 18-20.

Έτσι ξεκίνησε λίγο μουδιασμένα στην αρχή του β’ ημιχρόνου και βρήκε την ευκαιρία το Γαλάτσι να προηγηθεί με 23-29. Στο δ’ δεκάλεπτο, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των κοριτσιών του ΓΣΑΠ, δεν κατάφεραν να «γυρίσουν» το παιχνίδι.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση το Σάββατο 08-10-2016, στο γήπεδο Χολαργού, στις 18:00, με αντίπαλη ομάδα την ΑΚΟ Άρης Χολαργού.

ΓΣΑΠ (Χριστοδούλου, Αργυρίου): Χονδροπούλου, Θεοφάνη, Πλωτά, Χριστοπούλου, Λάιου, Πατσατζή, Κυρκοπούλου, Ξηραδάκη, Ζανίκα, Χριστοδούλου, Γεωργοπούλου.

ΑΕΣ Ένωση Γαλατσίου(Ζηρόπουλος,Τίγκα): Αντωνιάδου, Ζαράνη, Τσουκνίδα Χ.,  Αδάμ, Σιάμου, Τσουκνίδα Κ., Τσαπιλίλη, Τσούφη, Δαναλάκτ, Αγγελίδη, Κοροβέση, Φλώρου.

Β’ ΟΜΑΔΑ : ΓΣΑΠ Β – ΚΑΟ Μελισσίων Β: 17-54
Δεκάλεπτα : 04-20,01-10,08-15,04-09

Αυτό το Σάββατο δυστυχώς τίποτα δεν πήγε καλά για την ομάδα του ΓΣΑΠ. Τα κορίτσια ξεκίνησαν πολύ άσχημα ειδικά στο 1ο ημίχρονο. Στο 2ο ημίχρονο ξεκίνησαν καλύτερα, ειδικά στο 3ο 10λεπτο προσπάθησαν περισσότερο και ήταν ανταγωνιστικά, αλλά το αποτέλεσμα είχε κριθεί.

Επόμενος αγώνας το Σάββατο 8/10, στις 21:00, εντός έδρας με τον Παναθηναϊκό.
ΓΣΑΠ (Χριστοδούλου-Αργυρίου): Λαχανά, Κυρκοπούλου, Θεοφάνη, Γάζου, Λούκα, Χαΐνη, Φυρίγου, Λιλικάκη, Ζανίκα.

ΚΑΟ Μελιλσσίων (Κουτρουμπής): Κουκή, Γεροντάκη, Ζαβού, Αντωνακάκη, Κριτσίκη, Γεωργακλή, Σταμούλη, Κωνσταντινίδου, Μπέλχιτερ, Γεωργουσοπούλου, Κάτσικα.