Δύο στα δύο για τον Παπάγο στη Β΄ Εθνική μπάσκετ

O Παπάγος κατάφερε να ξεπεράσει την αντίσταση της ΕΦΟΑΖ και να πάρει τη νίκη στην εντός έδρας αναμέτρηση για τη δεύτερη αγωνιστική της Β΄ Εθνικής (Νότος) με σκορ 79-75, διπλασιάζοντας τις νίκες του στο πρωτάθλημα.

Έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Φακοπουλίδη και Αρσένη ήταν το απόλυτο «αφεντικό» του παιχνιδιού μέχρι το ημίχρονο (44-34), αλλά έδειξε να απειλείται στο τρίτο δεκάλεπτο, οπότε οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν το σκορ στον πόντο (58-57). Τελικώς, η ομάδα των «Βορείων» κατάφερε να ξεκαθαρίσει τα πράγματα στο τελευταίο δεκάλεπτο, παίρνονται την πολύτιμη νίκη.

Την επόμενη αγωνιστική (16/10) ο Παπάγος θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Μανδραϊκό.

Δεκάλεπτα: 20-13, 44-34, 58-57, 79-75
Διαιτητές: Παπαθανασίου-Μαραμής

Παπάγος (Σορώτος): Γκάτζο, Σιμόπουλος, Αποστολίδης 9 (1), Δέδες 13 (1), Ζώρζος 3, Αρσένης 10 (2), Φακοπουλίδης 24 (2), Χαϊκαλής 6 (2), Κακιούζης 14.

ΕΦΟΑΖ (Ζήβας): Παπαδημητρίου 2, Γκόντγουϊν 5 (1), Γκαβασιάδης 9, Γεωργοπαπαδάκος 27 (5), Καπετζόγλου 3, Βαρνάβας 6, Ξύδης 5 (1), Καστανιώτης 11 (1), Γεωργιάδης 7 (1), Νάκης.

*Έχουν ένα παιχνίδι.

**Δεν έχει αγωνιστεί με το ΑΣΕΑΔ να έχει προκρίνει την Αγία Παρασκευή για να πάρει τη θέση του Έσπερου ΑΟΠΑ στο πρωτάθλημα.