Η ΑΕΝΚ επιβλήθηκε του Φ.Ο. Τούφας με 60-44

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου γύρου η ομάδα του Φ.Ο. Τούφας βρίσκεται σε δύσκολη θέση, όπως παραδέχεται ο σύλλογος με ανάρτηση στην ιστοσελίδα του.

Στην εκτός έδρας αναμέτρηση απέναντι στην Α.Ε. Νέας Κηφισιάς για την 9η αγωνιστική της Α’ ΕΣΚΑ Μπάσκετ Γυναικών τα κορίτσια του Χαλανδρίου δεν τα κατάφεραν και έχασαν με σκορ 60-44.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι πήγαινε πόντο – πόντο, κι αν οι φιλοξενούμενες ήταν προσεκτικότερες, ίσως να είχαν προηγηθεί.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, έκαναν αρκετά λάθη, δίνοντας στον αντίπαλο την ευκαιρία να βρει ρυθμό, βάζοντας κάποια μακρινά σουτ.

«Από ‘δω και πέρα για μας όλα τα παιχνίδια θα είναι τελικοί και θα πρέπει να δίνουμε το 100% για να μπορέσουμε να είμαστε μέσα στον στόχο μας για την παραμονή στην κατηγορία. Χρειάζεται να ανέβουμε αγωνιστικά και ψυχολογικά για να ξεπεράσουμε αυτή τη δύσκολη κατάσταση και πιστεύουμε ότι θα τα καταφέρουμε» αναφέρει ο σύλλογος του Χαλανδρίου.

Δεκάλεπτα: 13-16, 25-21, 44-35, 60-44.

ΑΕΝΚ (Κατρά, Ματθαίος): Πολίτη 2, Σακελλαρίου 7, Aνεζύρη, Μολφέτα 1, Γαργαρέτα 6 (2), Kαζαντζίογλου 2, Σελούλη, Καίσαρη 15 (1), Τριανταφύλλου, Παπακωνσταντίνου 4, Κελλάρη 5, Τσουκαλά 18.

Φ.Ο. ΤΟΥΦΑΣ (Καλόσακας): Βασιλοπούλου, Χαϊνά 17(1), Χριστοδούλου 9 (1), Κανέλλου 3, Φιλιππάκη 8, Γκιζάνη, Παπαντώνη, Φωτοπούλου 2, Καμπούρη, Θεοδωράτου 3, Βελέντζα 2, Τσουλούφη.

Διαιτητές: Αυγερινός, Καταγάς