Στη Β’ ΕΣΚΑ ο Φ.Ο. Τούφας, παρά την ήττα στην τελευταία αγωνιστική

Η ήττα από τον Θρίαμβο στην παράταση με σκορ 78-71 (κ.δ.: 65-65) δεν μπορεί να… σκιάσει την καταπληκτική χρονιά για την ομάδα του Φ.Ο. Τούφας, η οποία πέτυχε την άνοδό της στη Β’ ΕΣΚΑ.

Το παιχνίδι στην τελευταία αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ’ ΕΣΚΑ Ανδρών ήταν για γερά νεύρα και με πολλές ανατροπές και κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα του συλλόγου του Χαλανδρίου, στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν κάπως υποτονικοί με αρκετά κενά στην άμυνα, ακολουθώντας στο σκορ την ομάδα της Δάφνης (41-32). Στο δεύτερο ημίχρονο παρουσιάστηκαν διαφορετικοί, γνωρίζοντας ότι με νίκη τερματίζουν πρώτοι. Ξεκίνησαν με ένα σερί 7-0 και έδειξαν ότι θέλουν πολύ τη νίκη. Στη συνέχεια, με ένα ακόμα σερί 13-0 αυτή τη φορά, πέρασαν μπροστά 46-52 και λίγο μετά, περίπου στα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου, 50-60.

Εκεί ωστόσο οι Χαλανδραίοι χαλάρωσαν, πιστεύοντας ότι το παιχνίδι τελείωσε και ο Θρίαμβος έκανε το δικό του σερί 15-2 στα 24 δεύτερα πριν το τέλος. Στην τελευταία επίθεση η Τούφα κέρδισε 3 βολές και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Ωστόσο, από τη μία η αστοχία των φιλοξενούμενων και οι συνεχόμενες βολές από τον Θρίαμβο διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα (78-71).

Αυτή ήταν μόλις η 5η ήττα για την ομάδα των Βορείων Προαστίων, που με 26 νίκες τερμάτισε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 47 βαθμούς.

Ο Σύλλογος δίνει συγχαρητήρια στον προπονητή, τους παίκτες, τους εφόρους και όσους βρίσκονται κοντά στην ομάδα για τη φετινή εκπληκτική χρονιά. «Η ομάδα κατάφερε δεύτερη συνεχόμενη άνοδο, σκαρφαλώνοντας έτσι για πρώτη φορά στην ιστορία της στη Β’ ΕΣΚΑ. Αυτό κυρίως οφείλεται στη σκληρή δουλειά και στο πολύ καλό κλίμα που υπάρχει σε όλη την ομάδα. Είμαστε σίγουροι ότι  αυτό θα συνεχιστεί και του χρόνου και ευχόμαστε κι άλλες επιτυχίες σε αυτή την ομάδα γιατί το αξίζει!!!», αναφέρεται στη σχετική ανάρτηση του συλλόγου.