Μεγάλες νίκες για Χολαργό και Μαρούσι στην Α2 μπάσκετ ανδρών

Με νίκη συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους στην Α2 μπάσκετ ο Χολαργός, που επιβλήθηκε του Απόλλωνα Πατρών με 81-79 και το Μαρούσι που νίκησε την Καρδίτσα με 63-55.

Απεναντίας, ο ΑΣΕ Δούκα γνώρισε άλλα μια εντός έδρας ήττα, και μάλιστα βαριά, αυτή τη φορά από τη «νεοφώτιστη» Καστοριά, με σκορ 53-90, ο Παπάγος «παραδόθηκε» στην ανωτερότητα του Ηρακλή, χάνοντας με 84-61, ενώ ανάλογο ήταν και το σκηνικό στην αναμέτρηση του Εθνικού με το Ψυχικό, με τον πρώτο να κερδίζει εύκολα με σκορ 64-51.

Χολαργός – Απόλλων Πάτρας  81-79

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η ομάδα των Βορείων, η οποία ωστόσο κατάφερε να πάρει τη νίκη με 81-79 απέναντι στον Απόλλωνα Πατρών, με καλάθι του Νίκου Κόκκαλη στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα κι αφού ο Γιάννης Σίνης αστόχησε για τους φιλοξενούμενους στην τελευταία φάση.

Η ομάδα του Στέργιου Κουφού ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, με καλή κυκλοφορία της μπάλας και σημαντική ευστοχία στα τρίποντα, φθάνοντας στο τέλος της τρίτης περιόδου να προηγείται με 16 πόντους διαφορά (70-54).

Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο επέτρεψε στον αντίπαλό του να «αλωνίσει» στο γήπεδο, βάζοντας 24 πόντους και φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα (79-79) 20 δευτερόλεπτα πριν την τελική κόρνα.

Επόμενη εκτός έδρας αγωνιστική για το συγκρότημα του Χολαργού το Σάββατο 18/10 απέναντι στην Καστοριά.

Δεκάλεπτα: 22-16, 45-39, 70-54, 81-79
Διαιτητές: Μαλαμάς-Κοτσίμπος-Κυριακόπουλος

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Κουφός): Καφαντάρης, Λάππας, Τσιλούλης 15 (1), Παπανικολάου 20 (1), Κόκκαλης 10 (1), Παπαντωνάκος 7 (1), Μοτσενίγος 6 (1), Κουτρούλιας 5 Κομποδιέτας 3 (1), Τσάμης 12 (1), Τζακόπουλος 3 (1), Μαύρος
ΑΠΟΛΛΩΝ CARNA (Δημήτρης Παπαδόπουλος):  Ματαλών 18 (1), Τζιανκαντερίνο 3, Ερμείδης , Μαστρογιαννόπουλος 14 (2), Κιτσούλης 13, Παπαβασιλόπουλος, Χείλαρης 14, Τσιάρας 8, Γόντικας 3, Κουρέπης 6, Αναγνωστόπουλος.

ΑΣΕ Δούκα – Καστοριά 53-90

Ένα ακόμα αρνητικό αποτέλεσμα πρόσθεσε στο παθητικό της η ανδρική ομάδα μπάσκετ του ΑΣΕ Δούκα, που ηττήθηκε από την Καστοριά με 90-53, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Με μόλις 17% στα τρίποντα (4/23), 30% στα δίποντα(10/33) και κακό προσανατολισμό στην άμυνα, ο Δούκας άντεξε ένα μόνο δεκάλεπτο την πίεση της Καστοριάς. Η συνέχεια άνηκε στους φιλοξενούμενος, που έλεγξαν το παιχνίδι και οδηγήθηκαν στην «παρθενική» τους νίκη στην κατηγορία της Α2 Εθνικής,

Όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα των Εκπαιδευτηρίων, στο ξεκίνημα της πρώτης περιόδου οι δυο ομάδες δυσκολεύονταν να βρουν διαδρόμους προς τα αντίπαλα καλάθια, με αποτέλεσμα στο 5ο λεπτό οι δυο ομάδες να είναι στο 3-3.Η Καστοριά με ένα σερί 5-0 πήρε κεφάλι στο σκορ (3-8), όμως Τόζιος, Παναγιωταράς και Κυρίτσης έδωσαν επιθετικές λύσεις και στο  φινάλε του δεκαλέπτου βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες 15-15.

Ό,τι «έχτισε» αμυντικά ο Δούκας στην πρώτη περίοδο το κατέστρεψε στη δεύτερη, αφού οι φιλοξενούμενοι, με επιμέρους σκορ 10-24, επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους και βρέθηκαν στο +14(25-39) στο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Οι «μπλε» δεν μπόρεσαν και στην επανάληψη να επιστρέψουν στο παιχνίδι, έχοντας «κατεβάσει ασφάλειες» επιθετικά. Την απελπιστική αστοχία τους εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι και ξέφυγαν στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 26 πόντους (43-69).

Ίδιο σκηνικό και στην τελευταία περίοδο, με την Καστοριά να κυριαρχεί και τον Γιάννη Γιαννόπουλο να ρίχνει στο παιχνίδι τους νεαρούς Ψαρρά και Δούβλη, χωρίς ωστόσο ν’ αλλάξει κάτι στη ροή του παιχνιδιού.

Με σκορ 53-90, ο ΑΣΕΔ οδηγήθηκε στην τρίτη του ήττα στο πρωτάθλημα και πλέον η νίκη στο επόμενο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Αμύντα (29/10) είναι μονόδρομος.

Δεκάλεπτα: 15-15, 25-39, 43-69, 53-90
Διαιτητές: Παναγιώτου – Αναστόπουλος Αντ. – Λιότσιος

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Γιαννόπουλος): Τόζιος 6 (1), Παναγιωταράς 3 (1), Μαστόρος 5 (1), Κυρίτσης 18, Ιωάννου 4, Τσιότρας, Κουπίδης 3 (1), Κουκουλάς 13,  Ντιφαντής, Δούβλης, Ψάρρας 2.
ΚΑΣΤΟΡΙΑ (Σούλιος): Κυριακόπουλος 10 (1), Μπρόζος 13 (1), Απιδόπουλος 6, Ελευθερίαδης 11, Ναούμης 10 (2), Κακλαμάνος 10 (1), Τερσενίδης 4, Λυμπάρης 6, Χαρισμίδης 8, Μπένας 5 (1), Καραμαλέγκος 7 (1).

Ηρακλής – Παπάγου 84-61

Δεν κατάφερε η ομάδα του Παπάγου να παρακολουθήσει τον ρυθμό του Ηρακλή, στη μεταξύ τους αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος και δίκαια ηττήθηκε με σκορ 84-61.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν κάτω από ρακέτα, έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Χαριτόπουλο (12 π.),  Μπούμπαλο (14 π.) και Κακαρούδη (15 π.).

Το ενδιαφέρον της ομάδας των Βορείων στρέφεται πλέον στην επόμενη αγωνιστική (29/10) οπότε θα υποδεχθεί το Μαρούσι.

Διαιτητές: Παγώνης, Λ. Καλογερόπουλος, Φακίτσας
Δεκάλεπτα: 27-21, 24-9, 18-14, 15-17
ΗΡΑΚΛΗΣ (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 3, Αθανασούλας 7 (1), Τότσιος 6, Παπαδιονυσίου 14 (2), Δεληγεώργης, Χαριτόπουλος 12, Γκαγκαλούδης 8 (1), Κακαρούδης 15 (1), Γιαννακίδης 2, Μπούμπαλο 14, Κάτσιος, Καλαϊτζίδης 3 (1)
ΠΑΠΑΓΟΥ (Σορώτος): Μελισσαράτος 9, Γκάτζο, Ψαράς, Αποστολίδης 5 (1), Μερκούρης 3 (1), Ζώρζος 15 (2), Παπαπέτρου 7 (2), Φακοπουλίδης 4, Φιλιππάκος 12, Σαλέχ 4, Μουρίκης 2

Εθνικός – Ψυχικό 64-51

Αισθητή η διαφορά των δύο ομάδων, όπως καταγράφηκε στη διακύμανση του σκορ, έδειξε από την αρχή του αγώνα ότι το παιχνίδι θα είναι «μονόλογος». Η ομάδα του Ψυχικού πλήρωσε τη μεγάλη αστοχία της, φεύγοντας από την έδρα των Πειραιωτών ηττημένοι με σκορ 64-51.

Πλέον, η ομάδα των Βορείων θ’ αναζητήσει τους βαθμούς της νίκης την επόμενη αγωνιστική, οπότε θα φιλοξενήσει τη Δόξα Λευκάδος.

Δεκάλεπτα: 19-13, 40-19, 53-38, 64-51
Διαιτητές: Θεονάς-Καραβίτης-Κάρδαρης

ΕΘΝΙΚΟΣ (Κουταλιανός): Καρακωσταντάκης 6(1), Μάρτζος 1, Τσούτσος 12(2), Λάανε 12, Οικονομόπουλος 8(1), Μαχαίρας 13(1), Δρόσος, Περσίδης 6, Σκλήβας 6
ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Νίκου 5, Νοέας 4, Χουχούμης 3(1), Παπαδιονυσίου 13(3), Ντιαλό, Παύλος, Τσιώκος 15, Αναγνωστάκης 2.

Μαρούσι – Καρδίτσα 63-55

Το Μαρούσι έβαλε τα δυνατά του και κατάφερε να υποτάξει το αξιόμαχο συγκρότημα της Καρδίτσας με σκορ 63-55, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Α2 μπάσκετ ανδρών.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων δεν κατάφερε να πάρει σε κανένα σημείο του αγώνα διαφορά ασφαλείας, είχε ωστόσο την ψυχραιμία να πάρει από το παιχνίδι αυτό ακριβώς που ήθελε.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 31-27, 44-42, 63-55
Διαιτητές: Τσούνας-Χαλαμπαλάκης-Καρακάσης

ΜΑΡΟΥΣΙ (Κεραμιδάς): Στασινός 13 (3), Μπάκας 4, Ξύδας 6 (1), Ντακούλιας 17 (2), Κανέλλης 6 (2), Στούκας 4 (1), Ρεκουνιώτης 4, Σουρλής 3 (1), Παπαγεωργόπουλος 6, Μιχαλούτσος, Μανιάτης, Γκουαλτιέρι.
Α.Σ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Καλογήρου): Τζόρτζεβιτς 14, Ψαρόπουλος 8 (2), Μαυρογιάννης 8, Αμπαράς 7 (1), Καμαριώτης 5, Τριχόπουλος 3 (1), Θέος, Παπαδόπουλος 3, Νάκης, Λεπενιώτης, Τεπετίδης, Παππάς.

Η βαθμολογία της Α2 μπάσκετ ανδρών (3η αγωνιστική)
1. Περιστέρι 6 (3-0)
2. Ηρακλής 6 (3-0)
3. Χολαργός 6 (3-0)
4. Αμύντας 5 (2-1)