Νέα Ιωνία και ΚΑΟ Μελισσίων οι μεγάλοι νικητές στη Γ’ Εθνική μπάσκετ

Δύο νίκες και δύο ήττες επεφύλαξε η 2η αγωνιστική τους πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος) στις ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών που αγωνίζονταν αυτή την Κυριακή.

Ειδικότερα, στον 1ο όμιλο, η Νέα Ιωνία «δραπέτευσε» με το ροζ φύλλο αγώνα από την έδρα της Αγίας Παρασκευής, ενώ ο ΚΑΟ Μελισσίων υπέταξε τον Απόλλωνα Σμύρνης.

ΚΑΠ – ΕΣΚΔ Ν. Ιωνίας 64-69

Ιδιαίτερα αμφίρροπο το παιχνίδι ανάμεσα στην Καλαθοσφαίριση Αγίας Παρασκευής και την ΕΣΚΔ Ν. Ιωνίας. Η γηπεδούχος ομάδας ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και βρέθηκε στο δεκάλεπτο να προηγείται με 7 πόντους διαφορά (22-15), διατηρώντας μια διαφορά 5 πόντων και στο τέλος του ημιχρόνου. Στη συνέχεια, ωστόσο, έχασε τη συγκέντρωσή της, δίνοντας το δικαίωμα στους παίκτες της Ν. Ιωνίας να πάρουν περισσότερες πρωτοβουλίες, μπαίνοντας μπροστά στο σκορ και τελικώς παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα.

Την επόμενη (29/10) αγωνιστική η ΚΑΠ θ’ αντιμετωπίσει εκτός την Οίαξ Ναυπλίου, ενώ η ΕΣΚΔ Ν. Ιωνίας θα υποδεχθεί την Ακράτα.

Δεκάλεπτα: 22-15, 36-31, 47-50, 64-69.

ΚΑΟ Μελισσίων – Απόλλων Σμύρνης 84-78 (74-74)

Στην παράταση κατάφερε η ομάδα των Μελισσίων να κάμψει την αντίσταση του Απόλλωνα Σμύρνης, αφού στην κανονική διάρκεια οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν «σκληρά καρύδια». Ωστόσο, στον έξτρα χρόνο έβγαλαν κούραση, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η ομάδα των Βορείων Προαστίων παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα.

Την επόμενη Κυριακή (29/10) το συγκρότημα των ΣταϊκόπουλουΠατρινού θ’ αγωνιστεί στο Αίγιο απέναντι στον Κεραυνό.

Διαιτητές: Λαζαρίδης
ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ (Σταϊκόπουλος – Πατρινός): Κύριος 4, Μαρίνης 18 (2), Παλλαντζάς 2, Βούλγαρης 11, Κοντός 12, Κυπαρίσης, Ζήρος 2, Καλογερόπουλος 14 (4), Βαθρακοκοίλης 5, Καραχάλιος 14 (1), Τζέμης 2.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Οικονομάκης – Δεράος): Οικονομάκης 3, Νασόπουλος, Πρισκομάτης 9 (1), Δρόσος 2, Γεωργιάδης, Σίμος, Καραμπάς 11 (1), Κούρτης 3 (1), Πρόφκα 3, Οικονομόπουλος 27 (2), Ανδρεόπουλος 14, Μανταλβάνος 6 (1).

Δεκάλεπτα: 15-17, 14-14, 26-24, 22-19, 10-4

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής μπάσκετ – Νότος (2η αγωνιστική)