Νίκες – «θρίλερ» για Μαρούσι, Ψυχικό και ΑΣΕ Δούκα στην Α2 μπάσκετ Ανδρών

Για «γερά νεύρα» οι αγώνες των ομάδων του Βορείου Τομέα στην 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 μπάσκετ Ανδρών. Νίκες – «θρίλερ» πέτυχαν ο ΑΣΕ Δούκα επί του Αμύντα, το Μαρούσι επί του Παπάγου και το Ψυχικό επί της Δόξας Λευκάδος, ενώ ο Χολαργός δεν τα κατάφερε στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Καστοριά.

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΔΟΥΚΑΣ 96-98 (88-88 παρ.)
ΨΥΧΙΚΟ – ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 81-73 (67-67 παρ.)
ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ – ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 81-79

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΔΟΥΚΑΣ 96-98

Έσπασαν καρδιές για 45 αγωνιστικά λεπτά, όμως έστω και στο και… πέντε ο ΑΣΕ Δούκα βγήκε ζωντανός και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής επί του Αμύντα με 96-98!

Το συγκρότημα του Γιάννη Γιαννοπουλου ξόρκισε την… κατάρα που το ήθελε να χάνει μέσα στην έδρα του Αμύντα και έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι «απέδρασε» με το ροζ φύλλο αγώνα, όπως αναφέρει ο σύλλογος των Βορείων Προαστίων στην ιστοσελίδα του, απ’ όπου και η περιγραφή αγώνα που ακολουθεί.

Οι «μπλε» έβγαλαν πάθος και ενέργεια είχαν τεράστια ψυχικά αποθέματα και ακόμα και όταν έφτασαν λίγο πριν την… κόλαση δεν το έβαλαν κάτω. Πάλεψαν την κάθε φάση του αγώνα και έχοντας κορυφαίο τον Αλέξη Κυρίτση, που πέτυχε 30 πόντους, δικαιώθηκαν με μια μεγάλη νίκη που τους επιτρέπει να κοιτούν το μέλλον τους με ακόμα μεγαλύτερη αισιοδοξία.

Στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ο ΑΣΕΔ έβρισκε διαδρόμους με τους Κυρίτση, Ιωάννου και Τόζιο τη στιγμή που ο Αμύντας πίεζε αμυντικά και δεν επέτρεπε στους «μπλε» να χτίσουν μια διαφορά ασφαλείας. Στο 8ο λεπτό το συγκρότημα του Γιάννη Γιαννόπουλου προηγήθηκε με 4 πόντους (13-17) για να λήξει τελικά η περίοδος 21-21.

Η ομάδα των εκπαιδευτηρίων συνέχισε να ανεβάζει την απόδοσή της και στο δεύτερο δεκάλεπτο διεύρυνε τη διαφορά. Η πολύ καλή άμυνα, σε συνδυασμό με τις σωστές επιθετικές επιλογές, απέδωσαν «καρπούς». Το 21-24 μετατράπηκε σε 31-39, στο 15ολεπτο, αφού οι Τόζιος και Κυρίτσης συνέχισαν να «βομβαρδίζουν» το αντίπαλο καλάθι. Ο Στέλιος Ιωάννου στο 17’ ανέβασε τη διαφορά στο +10 (34-44),για πρώτη φορά στο παιχνίδι, ενώ η συνέχεια άνηκε στον Κουπίδη που με 8 προσωπικούς πόντους διαμόρφωσε το 40-54, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο απέκτησε «άγρια ομορφιά». Ο Αμύντας προσπάθησε να περιορίσει τον Δούκα και τα κατάφερε, αφού κάποια λάθη στα οποία υπέπεσε η ομάδα, σε συνδυασμό με την επιθετική της αδράνεια, άλλαξαν τις ισορροπίες. Το 60-71 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου μετατράπηκε σε 74-77 στο 34′, ενώ στο 37’ ο Αμύντας πέρασε μπροστά στο σκορ 82-81. 40’’ πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας και ενώ το σκορ ηταν 88-86, ο Ζούπας αστόχησε σε 2 βολές για να έρθει η απάντηση του Κυρίτση που με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 88-88, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί ο Δούκας έδειξε χαρακτήρα και άντεξε την πίεση των γηπεδούχων και την κερκίδας. Ο Ιωάννου έδωσε αέρα 5 πόντων στην ομάδα (92-97), όμως ο Αμύντας με νέα αντεπίθεση μείωσε στον πόντο (96-97). Ο τελευταίος λόγος άνηκε στον ΑΣΕΔ και τον Αλέξη Κυριτση που με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 96-98, αφού στην τελευταία επίθεση οι γηπεδούχοι αστόχησαν, δίνοντας το έναυσμα για πανηγυρισμούς στον πάγκο των «μπλε».

Δεκάλεπτα: 21-21, 40-54, 60-71, 88-88, 96-98 (παράταση)
Διαιτητές: Ζακεστίδης, Μπούκας, Σπυρόπουλος
ΑΜΥΝΤΑΣ (Ζαβός): Ζούπας 21, Πίνης 5, Τοπάλι 11(1), Διαμαντόπουλος 10, Μαντζούρος, Βαρδιάνος, Κερασοβίτης 16 (1), Κουκουνιάς 11 (1), Μανσαράι, Μπάρμπας 2, Βογιατζής 11, Καμπούρης 9.
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Γιαννόπουλος): Τόζιος 15(1), Παναγιωταράς 7(1), Σακελαρίου, Τσουργιάννης, Ιωάννου 13(1), Τσιότρας 10(1), Κουπίδης 14(2), Μαστόρος, Κουκουλάς 4, Ντιφαντής 5, Κυρίτσης 30(1) Δούβλης.

ΠΑΠΑΓΟΥ – ΜΑΡΟΥΣΙ 69-71

Το Μαρούσι ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι των Βορείων, παίρνοντας το «διπλό» μέσα στου Παπάγου με σκορ 69-71.

Ο αγώνας στο «Σαλούν» ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι από την αρχή έως το τέλος, με την ομάδα του Αμαρουσίου να παίρνει το προβάδισμα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, ρίχνοντας στο «καναβάτσο» τους παίκτες του Κώστα Σορώτου.

Αμέσως μετά τη νίκη της ομάδας του Αμαρουσίου, ο δήμαρχος της πόλης, Γιώργος Πατούλης, έγραψε στο προσωπικό του blog: «Η ομάδα μας προχωρά δυνατά. Συγχαρητήρια σε όλους τους παίχτες και τον προπονητή. Όλο το Μαρούσι είναι δίπλα τους».

Δεκάλεπτα: 14-12, 29-30, 45-48, 69-71
Διαιτητές: Καλδίρης, Παπαθανασίου, Διμπινούδης
ΠΑΠΑΓΟΥ (Σορώτος): Μελισσαράτος 13, Κιαπέκος, Γκάτζο, Αποστολίδης 4, Δέδες 15 (2), Ζώρζος 2, Παπαπέτρου 8 (1), Φακοπουλίδης 15 (1), Φιλιππάκος 12, Σαλέχ , Μουρίκης.
ΜΑΡΟΥΣΙ (Κεραμιδάς): Μανιάτης, Στασινός 14 (2), Μπάκας 12, Ξύδας 2, Ντακούλιας 3 (1), Κανέλλης 3, Στούκας 2, Ρεκουνιώτης 2, Σουρλής 26 (5), Παπαγεωργόπουλος 7 (1), Μιχαλούτσος.

ΨΥΧΙΚΟ – ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 81-73 (67-67 κανονική διάρκεια)

Έστω και στην παράταση, το Ψυχικό κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της Δόξας Λευκάδας, παίρνοντας το παιχνίδι με σκορ 81-73.

Οι «μάχες» κάτω από τα καλάθια ήταν σκληρές, με τη Δόξα Λευκάδας να βρίσκεται μπροστά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, χωρίς ωστόσο να καταφέρνει να πάρει διαφορά ασφαλείας. Κάτι που πλήρωσαν, αφού Νίκου και Τσιώκος πήραν το παιχνίδι πάνω τους, «έβαλαν στο κόλπο» και πάλι την ομάδα των Βορείων κι έστειλαν τον αγώνα στην παράταση. Εκεί, οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν κουρασμένοι, ενώ οι παίκτες του Ψυχικού έδειχναν αποφασισμένοι για τη νίκη, την οποία και τελικώς πήραν.

Δεκάλεπτα: 12-18, 29-30, 46-50, 67-67, 81-73
Διαιτητές: Διαμαντής, Τσούνας, Νάστος
ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Νίκου 21 (1), Νοέας 13 (2), Χουχούμης , Παπαδιονυσίου , Ντιαλό 4, Παύλος 3 (1), Τσιώκος 23, Αναγνωστάκης, Παπαδημητρίου, Χαραλάμπης, Ιορδάνου 17 (3) .
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Χατζηκυριακίδης): Κελεσίδης, Τζόλος 15 (3), Τσαλδάρης 5 (1), Καλαμπάκας 7 (1), Πετρόπουλος 10 (1), Λιακόπουλος 4,  Καπουρίδης , Μπέμπης 8 (2), Σταματέλος, Μάρκοβιτς 7.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ – ΧΟΛΑΡΓΟΣ 76-73

Ο Χολαργός δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα απέναντι στην Καστοριά, παρ’ όλο που παρακολουθούσε σε όλη τη διάρκεια από κοντά την εξέλιξη του σκορ. Μάλιστα, στο τέλος του ημιχρόνου είχε καταφέρει να περάσει μπροστά με 44-49, χωρίς ωστόσο στη συνέχεια να καταφέρει να διατηρήσει το συγκεκριμένο πλεονέκτημα.

Δεκάλεπτα: 26-25, 44-49, 63-57, 76-73
Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ., Συμεωνίδης, Λόρτος
ΚΑΣΤΟΡΙΑ (Σούλιος): Κυριακόπουλος 5 (1), Μπρόζος 10 (2), Απιδόπουλος 10, Ελευθερίαδης 24 (1), Ναούμης, Κακλαμάνος 12 (1), Τερσενίδης, Μπαστακύρος, Χαρισμίδης 13, Μπένας 2, Μιχαλόπουλος.
ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Κουφός): Μπελ 16 (1), Λάππας, Τσιλούλης 5 (1), Παπανικολάου 6, Κόκκαλης 1, Παπαντωνάκος 9 (3), Μοτσενίγος 14 (4), Κουτρούλιας  Κομποδιέτας 1, Τσάμης 10 (2), Τζακόπουλος 9 (3), Σπυρόπουλος 2

Η βαθμολογία της Α2 μπάσκετ Ανδρών (4η αγωνιστική)

1. Περιστέρι 8 (4-0)
2. Ηρακλής 7 (3-1)
3. Χολαργός 7 (3-1)
4. Μαρούσι 7 (3-1)