Εκπληκτική νίκη του Πανερυθραϊκού στου Ζωγράφου στην 6η αγωνιστική

Εκπληκτική νίκη του Πανερυθραϊκού μέσα στου Ζωγράφου, με σκορ 71-80 και βαριά ήττα της Α.Ε. Νέας Κηφισιάς από τον Διαγόρα Δρυοπιδέων, με σκορ 102-69, ο απολογισμός των ομάδων του Βορείου Τομέα Αθηνών στην 6η αγωνιστική του Νότου της Β’ Εθνικής μπάσκετ.

ΕΦΑΟΖ – Πανερυθραϊκός 71-80

«Άλωσε» το κλειστό του Ζωγράφου ο Πανερυθραϊκός, που έδωσε συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα και πανηγύρισε ένα τεράστιας σημασίας «διπλό» σε μία από τις πιο σκληρές έδρες της Β’ Εθνικής, επικρατώντας της ΕΦΑΟΖ με 71-80, για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος (Νότος).

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για τον Πανερυθραϊκό, ο οποίος -όπως αναφέρει ο σύλλογος στον λογαριασμό του στο facebook- για ακόμη έναν αγώνα έδειξε χαρακτήρα, παραμένοντας παράλληλα σε σταθερά ανοδική τροχιά.

Η άμυνα και τα υψηλά επίπεδα συγκέντρωσης από πλευράς των παικτών της Ν. Ερυθραίας ήταν τα «κλειδιά» του παιχνιδιού, απέναντι σε μία από τις πιο παραδοσιακές ομάδες της κατηγορίας τα τελευταία χρόνια. Το συγκρότημα του Χουχουλή ήταν συγκλονιστικό αμυντικά, δεν άφησε τους γηπεδούχους να κάνουν το παιχνίδι τους και να βρουν ρυθμό, έκλεψε πολλές μπάλες, έλεγξε τον τομέα των ριμπάουντ και αντλώντας ενέργεια από την άμυνα, βρήκε ισορροπία και ήταν αποτελεματικό και επιθετικά, με σωστή στόχευση και σωστές αποφάσεις. Είναι χαρακτηριστικό της εικόνας της αναμέτρησης ότι από το 15ο λεπτό και έπειτα ο Πανερυθραϊκός πήρε το προβάδισμα και δεν το έχασε ποτέ, με τη διαφορά να φτάνει στο τέταρτο δεκάλεπτο ακόμη και στο +13.

Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα των Βορείων Προαστίων ο πολύ δυνατός Μανδραϊκός, τον οποίο θα φιλοξενήσει την προσεχή Κυριακή (19/11), στις 17:00, στο κλειστό «Στέλιος Καλαϊτζής».

Δεκάλεπτα: 16-14, 34-39, 51-57, 71-80
Διαιτητές: Καραβίτης, Φραγκούλη

ΕΦΑΟΖ (Ζήβας): Παπαφλωράτος 4, Εμμανουηλίδης 13 (1), Γκαβασιάδης 16, Κοψιάς, Στάθης 6, Αλεξανδρόπουλος 2, Σαμοθράκης 9, Καστανιώτης 2, Γρατσιάτος 7 (1), Τσιτσιγιάννης, Παπαρέγκας 2, Υφαντής 8 (1).
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 6, Στεργίου, Καλλιανιώτης 20 (5), Δερμιτζάκης, Τσακίρης 20 (2), Σκάνδαλος 6, Γιαουρτόγλου 2, Κωνσταντινόπουλος, Μπακοδήμος, Αντωνίου 6 (2), Μακρόπουλος 14, Σταθόπουλος 6.

Διαγόρας Δρυοπιδέων – Α.Ε. Ν. Κηφισιάς 102-79

Τη συντριβή από τον Διαγόρα Δρυοπιδέων, με σκορ 102-79, γνώρισε η ΑΕΝ Κηφισιάς στην 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων δέχθηκε 35 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ η ίδια πέτυχε μόλις 14, γεγονός που καθόρισε και τη συνέχεια του παιχνιδιού.

Το συγκρότημα των ΛιόγαΛαδικού βρίσκεται στη 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 8 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική (19/11) θα υποδεχθεί τον ΕΦΑΟΖ.

Δεκάλεπτα: 35-14, 56-39, 84-58, 102-79
Διαιτητές: Πόντας-Ορφανός Ι.
Διαγόρας Δρυοπιδέων (Σαμόλης): Καλλίλας 3, Κουκάς 7 (1),  Κωνσταντώνης 3 (1), Πέττας 37 (5), Μαυροειδάκος 9, Λυκογιάννης 4, Κατιάκος 8, Καραβανάς 8, Καρασταμάτης 11(3), Παπαδολιάς 12.
ΑΕΝΚ (Λιόγας, Λαδικός): Καμαριανός 17, Μοσχοβίτης 16 (2), Κεφαλάς 7 (1), Ντουζίδης 5 (1), Χαϊκάλης 9 (3), Μανούσος 4, Χατζηνικόλας 8, Ψαρόπουλος 7, Ρέκας 6.

Η βαθμολογία της Β’ Εθνικής μπάσκετ – Νότος (6η αγωνιστική)

1. Τρίτωνας 11 (5-1)
  2. Ιωνικός Νικαίας 10* (5-0)
  3. Ηράκλειο 10 (4-2)
  4. Δάφνη Δαφνίου* 9 (4-1)