Μεγάλες νίκες για Πεντέλη, Μελίσσια και Ν. Αμαρουσίου στη Γ’ Εθνική μπάσκετ

Με νίκη συνέχισαν τα Μελίσσια στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής μπάσκετ (1ος όμιλος Νότου), σε αντίθεση με τη Ν. Ιωνία και την Καλαθοσφαίριση Αγίας Παρασκευής, που γνώρισαν την ήττα στην 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής της Γ΄Εθνικής μπάσκετ (1ος όμιλος Νότου)

Ένωση Ιλίου-Νέα Ιωνία 81-69

Δεν τα κατάφερε η ομάδα της Νέας Ιωνίας απέναντι στην πρωτοπόρο Ένωση Ιλίου, από την οποία γνώρισε την ήττα με σκορ 81-69, στο κλειστό «Γεώργιος Κακούρης», στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος)

Η ομάδα των Βορείων στο πρώτο δεκάλεπτο έκανε σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση και εξασφάλισε 4 λεπτά πριν τη λήξη του μια διαφορά 5 πόντων, την οποία διατήρησε μέχρι τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Όμως, στη συνέχεια η γηπεδούχος ομάδα ισορρόπησε το ματς, το οποίο μέχρι την 3η περίοδο ήταν αμφίρροπο. Στη τελευταία περίοδο, η Ένωση Ιλίου ανέβασε στροφές και θέλοντας να διατηρήσει το αήττητο, οδήγησε τη Νέα Ιωνία σε πολλά λάθη, αυξάνοντας την επιμέρους διαφορά στους 12 πόντους.

Διαιτητές: Αντωνιάδης-Τεφτίκης
Δεκάλεπτα: 21-26, 40-39, 60-55, 81-69

Ένωση Ιλίου (Κτιστάκης): Μπέλλας Γ. 13 (3), Βαρσαμούλης 14, Βαϊδάκης 6, Φουντάς 8 (1), Μαγιντόμπε 4, Σκαλωμένος 13 (2), Μανταλβάνος 12, Μπολάτογλου 3, Μπέλλας Οδ. 5 (1), Χαραλάμπους 3 (1), Κατσαρός, Τσιουμπρής.
Νέα Ιωνία (Δαμιανίδης): Μαυρίδης 15 (2), Καραθανασόπουλος Αλ. 11 (3), Καραθανασόπουλος Αθ. 10 (1), Λίτσιος 11, Καρτέρης 4, Ηλιόπουλος 6, Γεωργίου 4 (1), Γεωργίου Γ. 6, Κανελλόπουλος 2, Λαμπρόπουλος, Σιούτης, Καλασούντας.

Ακράτα – ΚΑΠ 85-74

Μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου η Καλαθοσφαίριση Αγίας Παρασκευής έδειχνε να διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα απέναντι στην Ακράτα, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο από τη μία το επιθετικό κρεσέντο των γηπεδούχων (σημείωσαν 32 πόντους), από την άλλη η επιθετική δυστοκία των φιλοξενουμένων (περιορίστηκαν στους 12 πόντους), έφεραν το παιχνίδι «τούμπα», στερώντας την ομάδα των Βορείων από μια πολύτιμη νίκη.

Η ΚΑΠ έμεινε στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 8 βαθμούς.

Διαιτητές: Κουτσοδήμος-Τσιμπούρης
Δεκάλεπτα: 17-28, 37-43, 53-62, 85-74

Ακράτα (Σκαραφίγκας): Τσότσος 11, Θανόπουλος 18 (3), Κατοπώδης 26 (3), Βεσκούκης 15 (2), Λάφης 10, Δ. Λυμπέρης 3 (1), Καλεμτζάκης 3 (1).
ΚΑΠ (Ταυρόπουλος): Ιβκοβιτς 1, Ανδρικόπουλος 3 (1), Παπουλίδης 10, Εζιάκα 8, Ζαχαράκης 9, Ροδοστόγλου 15, Πρίτσος 13 (3), Τζίμης 5 (1).

Μελίσσια – Οίαξ Ναυπλίου 62-58

Μεγάλη νίκη του ΚΑΟΜ επί της ομάδας του Ναυπλίου, με σκορ 62-58, σε ένα παιχνίδι αγχωτικό, όπου η διακύμανση του σκορ δεν άφησε περιθώρια για χαλάρωση στους γηπεδούχους, οι οποίοι ωστόσο έφθασαν στην τελική νίκη.

Το συγκρότημα των Μελισσίων, μετά κι αυτήν την αγωνιστική, ανέβηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 11 βαθμούς.

Διαιτητές: Μπανασάκης, Καρανικόλα
Δεκάλεπτα: 17-15, 19-19, 13-14, 13-10

Μελίσσια (Σταϊκόπουλος – Πατρινός): Κύριος 2, Τζωρτζόπουλος 13 (3), Βαρθακοκοίλης 8 (2), Βούλγαρης 9 (1), Κοντός, Κυπαρίσης 4, Ζήρος, Καλογερόπουλος 14 (2), Παλλαντζάς, Καραχάλιος 7, Τζέμης 7.

Οίαξ Ναυπλίου (Νώντας – Καραντζούλης): Ραζής 4, Μπούσι 4, Μπούρης, Πελεκάνος 16 (1), Παπαντωνίου, Γεωργιάδης 10, Φρουσκλιάς 3, Ευστρατίου 2, Μπουρτσούκλης 4, Ψάλτου 15.

Η βαθμολογία της Γ΄Εθνικής μπάσκετ (2ος όμιλος Νότου)

14. Ολυμπιάδα Άσσου/Λεχαίου 6 (0-6)

Το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής της Γ΄Εθνικής μπάσκετ (1ος όμιλος Νότου) – 26/11

• ΚΑΠ – Έσπερος ΑΟΠΑ

Τη… μοναξιά της κορυφής του 2ου ομίλου απολαμβάνει η Πεντέλη, η οποία επιβλήθηκε στην έδρα του ΟΦΗ, ενώ πολύτιμη νίκη πήρε και η Ν. Αμαρουσίου απέναντι στον ΒΑΟΛ Χίου.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής της Γ΄Εθνικής μπάσκετ (2ος όμιλος Νότου)

Νίκη Αμαρουσίου – ΒΑΟΛ Χίου 70-59

Η Νίκη Αμαρουσίου επιβλήθηκε του Βούρειου ΑΟΛ Χίου με 70-59 για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων παρατάχθηκε χωρίς τους ΝτένταΣταμάτη, ωστόσο επέβαλε τον ρυθμό της για σχεδόν 35 λεπτά, παρουσίασε πολύ καλή αμυντική λειτουργία και διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο κλειστό της Κοκκινιάς, όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα του συλλόγου.

Ο Κυπριτζόγλου σκόραρε 23 πόντους και ηγήθηκε επιθετικά της Νίκης, που έκανε επιμέρους σκορ 17-8 στο δεύτερο δεκάλεπτο, πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 37-24 και εν τέλει, σημείωσε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Η επόμενη αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για τις 26/11, στο κλειστό του Κλαδισού, απέναντι στα Χανιά.

Διαιτητές: Λαμπίρης – Μαρινάκης
Δεκάλεπτα: 20-13, 37-24, 56-37, 70-59

Νίκη Αμαρουσίου (Καλιώρας): Κυπριτζόγλου 23(2), Κουκάκης 8, Μιχαλάκης 12(2), Στουπάκης 9(3), Τσεκένης 7(1), Κουτσόγιαννης 8, Κανύχης 2.
ΒΑΟΛ (Βούλικας): Βουτάς, Αγγελίδης 8, Σούλικας 2, Τρόβας 2, Τσουρής 3(1), Νακόπουλος, Καραφάντης 3(1), Σαμιώτης 6(1), Μπούμπαρης 15, Κωσταντινάκος Π. 20(4), Γεωργαντάς, Ανδρουλάκης.

ΟΦΗ – Α.Ε. Πεντέλης 71-76

Μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του 2ου ομίλου Νότου της Γ’ Εθνικής μπάσκετ μετά την εκτός έδρας νίκη της επί του ΟΦΗ, με σκορ 76-71, για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Πεντέλης ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο μισό του ματς στο ΒΑΚ, νίκησε με 76-71 τον ΟΦΗ και πλέον απολαμβάνει τη μοναξιά στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Δεκάλεπτα: 19-12, 37-31, 53-55, 71-76
Διαιτητές: Κοτσίμος, Γεράνιος

ΟΦΗ (Κόκκινος): Μητρόπαπας 8, Κριθινάκης 2, Μαϊστρέλης 8(2), Τσερκιτζόγλου 12(2), Καραλής 7(1), Καρλάφτης 10(2), Αγαπιάδης 6, Βασιλιάδης 6, Καμπάκας, Σταράκης, Τσιλόγλου, Πάλλης 12.
Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Παπανδρέου 10(1), Νάσσης-ντανιάς, Γεωργακόπουλος 7, Λίτσο 23(3), Αποστολόπουλος 11(3), Κωσταντάκος, Νταλλής, Νιφορας, Μουλάς 12(1), Μπίγκος 10, Σαλτουρίδης, Μαλούκος 3.

1. Α.Ε. Πεντέλης 11 5-1
  2. Βούρειος ΑΟΛ Χίου 10 4-2
  3. Έσπερος Λαμίας 10 4-2
  4. Γ.Σ. Κρόνος Αγ. Δημητρίου 9 4-1