Ήττα του ΑΟΠ Κηφισιάς από τον Εθνικό με 3-1 σετ στην πρώτη αγωνιστική του 2018

Την ήττα με 1-3 σετ (20-25,18-25,25-23,19-25) γνώρισε στο Ζηρίνειο ο Αθλητικός Όμιλος Πετοσφαίρισης Κηφισιάς από τον Εθνικό Πειραιώς στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Volley League «Πάμε στοίχημα».

Ο Εθνικός ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο σετ, όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα της ομάδας της Κηφισιάς. Με τον Νάιτ στο σερβίς, η υποδοχή της Κηφισιάς χάλασε και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς  2-5. Μετά από λάθος επίθεση του Ντε Σόουζα και κόντρα επίθεση του Σέιφερτ, η ομάδα του Πειραιά πήγε στο +6 (5-11).

Η υπεροχή των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και με κόντρα επίθεση του Νάιτ, πήραν προβάδισμα εφτά πόντων 8-15. Ο προπονητής της Κηφισιάς, Κώστας Αρσενιάδης, κάλεσε τάιμ άουτ. Η Κηφισιά ρίσκαρε στο σερβίς προκειμένου να ξαναμπεί στην διεκδίκησή του, όμως σε αρκετές περιπτώσεις η μπάλα βρήκε στο φιλέ. Με μπλοκ του Χέπμπορν η ομάδα των Βορείων Προαστίων μείωσε 14-19 και ο Σάκης Ψάρρας κάλεσε τάιμ άουτ.

Η «Κηφισιώτικη» αντεπίθεση συνεχίστηκε με το μπλοκ να κάνει ζημιά στους φιλοξενούμενους. Με επίθεση του Χέπμπορν η Κηφισιά μείωσε 17-20, δίνοντας ξανά ενδιαφέρον στο σετ. Επίθεση από τον Μαντέκα και άουτ στη συνέχεια από τον Μπαχαμέζο παίκτη της Κηφισιάς πήγε τη διαφορά ξανά στο +5 (17-22). Οι γηπεδούχοι, πάλι με καλό μπλοκ, μείωσαν 19-22. Μπλοκ του Μπάση πάνω στο Χαντ έδωσε τετραπλό σετ μπολ στον Εθνικό 20-24, ο οποίος τελικό το κατέκτησε με 20-25, μετά από κερδισμένο μπλοκ άουτ άουτ του Ράμος.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο σετ. Ο Εθνικός, με «όπλο» το καλό σερβίς από τον Σπυριούνη, προηγήθηκε με 3-6. Ο Εθνικός προηγήθηκε με 4-8 στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ, μετά από μπλοκ του Σέιφερτ πάνω στον Χαντ. Η διαφορά έφτασε στο +5 (5-10) για τους φιλοξενούμενους, μετά από κόντρα επίθεση του Σπυριούνη. Η Κηφισιά αντέδρασε και με κόντρα επίθεση του Χαντ μείωσε 11-13. Το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε τον Εθνικό μπροστά στο σκορ με 12-16. Ο Σέιφερτ, με επίθεση σε πρώτο χρόνο, διαμόρφωσε το 15-20. Η Κηφισιά συνέχισε να κάνει λάθη και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 16-23. Ο Εθνικός διατήρησε το προβάδισμα και κατέκτησε το σετ με 18-25.

Με λάθη στο σερβίς και για τις δύο ομάδες ξεκίνησε το τρίτο σετ του αγώνα. Κηφισιά και Εθνικός πήγαιναν «χέρι-χέρι», με τους γηπεδούχους να βρίσκονται μπροστά στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-7. Με τη βοήθεια της τύχης ο Νάιτ πήρε άσο και έβαλε μπροστά στο σκορ τον Εθνικό με 8-9. Η Κηφισιά απάντησε άμεσα και με τον Χέπμπορν στο σερβίς πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα δύο πόντων 11-9. Η διαφορά για την ομάδα των Βορείων Προαστίων έφτασε το +4 (14-10), μετά από μπλοκ του Σουλτανόπουλου και άσο του Χαντ. Με άσο του Ντε Σόουζα η Κηφισιά προηγήθηκε 16-12.

Ο Μαντέκας, με δύο συνεχόμενους άσους, μείωσε 18-16, αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να καλέσει τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι, με μπλοκ του Χαντ, πήραν «αέρα» τεσσάρων πόντων 21-17. Με τον Γιάννη Παπαδόπουλο στο σερβίς, το σκορ πήγε 23-18. Ο Εθνικός με τον Μπάση στο σερβίς μείωσε 24-23,  αλλά στη συνέχεια ο Χαντ, με κερδισμένο μπλοκ άουτ, έδωσε το σετ στον ΑΟΠΚ με 25-23.

Η ομάδα του Πειραιά ξεκίνησε καλά το τέταρτο σετ και προηγήθηκε με 3-6. Ο Ιγκόρ Ντε Σόουζα, με άσο, μείωσε και στη συνέχεια κόντρα επίθεση από τον Χαντ το σετ ήρθε στα ίσα 7-7. Ο Εθνικός, με πόντο του Μαντέκα και λάθος του Νικολάκη, προηγήθηκε 7-10. Η διαφορά έφτασε στο +4 (7-11), με κόντρα επίθεση του Νάιτ. Με δύο συνεχόμενους πόντους του Χαντ η Κηφισιά πλησίασε στο -2 (9-11). Στη συνέχεια του σετ μπλοκ του Σέιφερτ στον Καναδό διαμόρφωσε το 9-14. Η Κηφισιά αντέδρασε και, με άσο του Νικήτα Εφραιμίδη, μείωσε 12-15, ενώ στην εξέλιξη του σετ, με κόντρα επίθεση του Χαντ, το σκορ πήγε στο 14-16.

Μετά από φάση διαρκείας ο Εθνικός πήρε «αέρα» πέντε πόντων 17-22. Με άουτ επίθεση του Χέπμπορν ο Εθνικός έφτασε σε ματς μπολ (18-24) και τελικά πήρε το σετ με 19-25 και το παιχνίδι με 1-3.

Επόμενη αγωνιστική για την ομάδα της Κηφισιάς την Κυριακή 7/1, οπότε θα υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ.

Διαιτητές: Βουδούρης – Μουλά