Ηττήθηκε στο τάι μπρέικ από τον ΠΑΟΚ ο ΑΟΠ Κηφισιά στη Volley League Aνδρών

Την ήττα με 2-3 σετ (18-25,25-21,17-25,26-24,13-15) γνώρισε ο Αθλητικός Όμιλος Πετοσφαίρισης Κηφισιάς από τον ΠΑΟΚ στο Ζηρίνειο, για τη 12η αγωνιστικής της Volley League «Πάμε στοίχημα». Η Κηφισιά βρέθηκε δύο φορές πίσω στα σετ και δύο φορές ισοφάρισε, όπως μας ενημερώνει η επίσημη ιστοσελίδα της, αλλά το τάι μπρέικ κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με την ομάδα των Βορείων Προαστίων να γνωρίζει την τρίτη συνεχόμενη ήττα.

Στα θετικά η κατάκτηση ενός βαθμού που διατηρεί την Κηφισιά στην πρώτη 8άδα του πρωταθλήματος με 15 βαθμούς.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού

Η εξέλιξη του αγώνα, όπως περιγράφεται στην ιστοσελίδα του ΑΟΠΚ, διαμορφώθηκε ως εξής:

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα, πιέζοντας την υποδοχή της Κηφισιάς. Με δύο συνεχόμενους άσους του Γκιον πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (8-4). Η Κηφισιά αντέδρασε και με άσσο από τον Δημήτρη Σουλτανόπουλο, ισοφάρισε 10-10. Οι πρωταθλητές, με μπλοκ του Τακουρίδη πάνω στον Χέπμπορν και πλασέ του Κουμεντάκη, πήραν «αέρα» τριών πόντων 10-13, αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να καλέσει τάιμ άουτ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, με επίθεση του Κουμεντάκη, βρέθηκε μπροστά στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-14.  Οι γηπεδούχοι, με άσσο του Τέιλορ Χαντ, έφεραν στα ίσα το σετ 16-16. Στη συνέχεια του σετ και μετά από φάση διαρκείας, ο Σαφράνοβιτς με επίθεση διαμόρφωσε το 20-17. Μετά από συνεχόμενους πόντους ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-18.

Με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ ξεκίνησε το δεύτερο σετ. Με επίθεση του Σουλτανόπουλου και τρεις άσους του Ντε Σόουζα, η Κηφισιά πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων 9-5. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Χαντ και επίθεση από τον Χέπμπορν, η Κηφισιά προηγήθηκε με 14-8. Η διαφορά πήγε στο +7 (15-8), με κόντρα επίθεση του Χαντ. Η Κηφισιά, επιβάλλοντας πλήρως το παιχνίδι της, έφτασε τη διαφορά στο +9 (18-9), μετά από επίθεση του Χέπμπορν.  Οι πρωταθλητές ανέβασαν την απόδοσή τους και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους μείωσαν 18-13. Η αντεπίθεση των πρωταθλητών συνεχίστηκε και με μπλοκ του Τακουρίδη πάνω στον Ντε Σόουζα, διαμόρφωσαν το 19-16, μεταφέροντας την πίεση στους γηπεδούχους.  Ο Τέιλορ Χαντ, με τρεις διαδοχικούς πόντους, διαμόρφωσε το 22-16, δίνοντας σαφές πλεονέκτημα στην Κηφισιά. Η αθηναϊκή ομάδα κατέκτησε το δεύτερο σετ με 25-21.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ, εκμεταλλευόμενος τα λάθη των γηπεδούχων και το ισχυρό μπλοκ, πήρε από νωρίς προβάδισμα 0-5. Με «όπλο» το μπλοκ ο ΠΑΟΚ αύξησε τη διαφορά στο +7 (9-16) και το σετ κύλησε ιδανικά για τους πρωταθλητές που, με 17-25, έκαναν το 1-2.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ, μετά από άουτ επίθεση του Χαντ, προηγήθηκε 8-6. Μετά από λάθος θέσεις στην υποδοχή του ΠΑΟΚ, η Κηφισιά μείωσε 8-9. Η Κηφισιά έφερε το σετ στα ίσα 11-11, μετά από άσο του Νικήτα Εφραιμίδη, ενώ στην επόμενη φάση μπλοκ του Χέπμπορν έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους 12-11. Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που βρέθηκε μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 15-16, μετά από άουτ επίθεση του Χαντ. Η Κηφισιά με επίθεση του Ιγκόρ Ντε Σόουζα πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ 18-17. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δύο πόντων 21-19, μετά από άουτ επίθεση του Σωτηρίου, όμως στη συνέχεια  του σετ ο Κουμεντάκης με άσο ισοφάρισε 21-21. Ο Τέιλορ Χαντ μετά από επίθεση διαρκείας έδωσε σετ μπολ στην Κηφισιά 24-23, το οποίο έσβησαν οι φιλοξενούμενοι. Ο Καναδός διαγώνιος της Κηφισιάς έδωσε νέο σετ μπολ στην ομάδα του, η οποία το κατέκτησε με 26-24, μετά από άουτ επίθεση του Κουμεντάκη.

Οι πρωταθλητές ξεκίνησαν καλύτερα στο τάιμ μπρέικ. Πιέζοντας την υποδοχή των γηπεδούχων προηγήθηκαν με 0-4. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την απόδοσή τους και με επίθεση του Χέπμπορν μείωσαν 2-4. Ο δικέφαλος στα μισά του σετ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 5-8. Με το +3 ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 10-7. Οι γηπεδούχοι μετά από φάση διαρκείας μείωσαν στον πόντο 10-9, ενώ στην εξέλιξη του σετ ο Πελεκούδας διαμόρφωσε το 12-10. Η Κηφισιά ισοφάρισε 13-13 μετά από άουτ επίθεση του Γκιον, αλλά ο Ντε Σόουζα έχασε το σερβίς και ο ΠΑΟΚ έφτασε σε ματς μπολ. Το ματς τελείωσε 15-13 με μπλοκ του Τακουρίδη.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος – Μενεσλής