Ανεξαρτητοποιήθηκε από την παράταξη Ζορμπά ο Κωνσταντίνος Τσιαμπάς
Ανεξαρτητοποιήθηκε από την παράταξη της μείζονος μειοψηφίας Αγ. Παρασκευής ο δημοτικός σύμβουλος Κωνσταντίνος Τσιαμπάς.
Στη δήλωση της ανεξαρτητοποίησής του, ο κ. Τσιαμπάς αναφέρεται σε προβλήματα εσωστρέφειας και συντονισμού στο εσωτερικό της παράταξης, επικεφαλής της οποίας είναι ο τέως δήμαρχος Βασίλης Ζορμπάς, ενώ δηλώνει ότι θα συνεχίσει να προσφέρει στα κοινά της πόλης, αφήνοντας ανοιχτό το ενδεχόμενο αυτόνομης καθόδου του στις επόμενες εκλογές.
Ακολουθεί η δήλωση ανεξαρτητοποίησης του πλέον ανεξάρτητου δημοτικού συμβούλου προς τον πρόεδρο και τα μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου:
Κύριε πρόεδρε του Δημοτικού Συμβουλίου, κυρίες και κύριοι σύμβουλοι
Στις εκλογές του Μαΐου 2014 οι πολίτες της Αγίας Παρασκευής με ανέδειξαν με την ψήφο τους πρώτο δημοτικό σύμβουλο προκειμένου να υπηρετήσω την πόλη μας.
Επειδή πιστεύω ότι την καταξίωση την κερδίζεις, δεν σου τη χαρίζει κανείς, δεσμεύτηκα ότι θα εργαστώ με ανιδιοτέλεια, μεθοδικότητα και φιλοπονία για τον δημότη και μόνον για αυτόν.
Ανακοινώνω ότι στο εξής παραμένω ανεξάρτητος δημοτικός σύμβουλος, ότι δεν δεσμεύομαι από τις αποφάσεις και τις απόψεις της παράταξης Αγία Παρασκευή η Πόλη μας, με την οποία συμπορεύτηκα.
Στην πολιτικού χαρακτήρα απόφαση της ανεξαρτητοποίησής μου δεν κατέληξα αβασάνιστα. Όμως πιστεύω ότι οι αξίες οδηγούν τις προτεραιότητες.
Κατά τη διάρκεια της διοίκησης κ. Ζορμπά 2010 – 2014, η εσωστρέφεια και η διχόνοια άρχισαν νωρίς και συνεχίστηκαν ως τις εκλογές. Η έλλειψη προτεραιοτήτων και η αδυναμία διοικητικού συντονισμού περιέπλεξε τις αρμοδιότητες, με συνέπεια την αυτοαπομάκρυνση έμπειρων και άξιων στελεχών εκλεγμένων και μη. Οι ανάγκες των πολιτών δυστυχώς διολίσθησαν σε δεύτερη προτεραιότητα. Το συλλογικό έργο της διοίκησης, για διάφορους λόγους, απουσίασε, τόσο στον καθημερινό όσο και στον προεκλογικό διάλογο. Η εμμονή στην εσωστρέφεια και στην αναμέτρηση με «φανταστικούς εσωτερικούς εχθρούς της παράταξης» συνεχίστηκε. Η ήττα ήταν μοιραία.
Με ευθύνη του επικεφαλής, για τους ίδιους λόγους, η παράταξη παρέμεινε αναποτελεσματική και ως αντιπολίτευση. Με εκτόξευση ανούσιων «πυροτεχνημάτων», πολλές φορές για θέματα άσχετα με τον Δήμο και την καθημερινότητα των πολιτών, με αρθρογραφία χωρίς στοιχεία και κυρίως χωρίς αντιπροτάσεις, που θα υποχρέωναν την διοίκηση Σταθόπουλου σε χρηστότερη διαχείριση των κοινών.
Δεν έγινε κατανοητό ότι το δημαρχοκεντρικό σύστημα διοίκησης των Δήμων,δεν θεσμοθετήθηκε για την στέψη «τοπικών αρχόντων», αλλά για να διαμορφώσει διοικήσεις αποτελεσματικές, μέσα από σωστή οργάνωση, συναίνεση και συνεννόηση, με ανοικτές διαδικασίες, μακριά από δημιουργία «αυλών» οι οποίες θεριεύουν την εσωστρέφεια.
Ευχαριστώ τον κύριο Ζορμπά για τη συνεργασία επτά και πλέον χρόνων. Οι διαφορές μας δεν ήταν προσωπικές, ήταν και παραμένουν πολιτικές. Οι αιρετές διοικήσεις δεν είναι ισόβιες, υπάρχει αρχή, κορύφωση και τέλος, ειδικά μετά από εκλογική ήττα. Οι κοινωνίες εξελίσσονται όταν οι διοικήσεις αφήνουν πίσω τα κακά της προηγούμενης και, κρατώντας τα καλά της, προχωρούν προς τα εμπρός. Η εναλλαγή με ανοικτές διαδικασίες εξασφαλίζει την ενότητα και διώχνει την εσωστρέφεια, όταν όμως δεν γίνεται ομαλά, προκαλείται.
Παρέμεινα και συνεργάσθηκα μαζί του τα χρόνια της διοίκησης, βοηθώντας την παράταξη, με την καθημερινή δουλειά μου, λόγω της εντιμότητάς του. Απεδείχθη όμως ότι το αυτονόητο δεν ήταν αρκετό. Συνέχισα μαζί του και κατά την περίοδο της αντιπολίτευσης, ελπίζοντας ότι, αργά ή γρήγορα, η παράταξη θα μπει σε πορεία επανάκαμψης. Δυστυχώς δεν επιβεβαιώθηκα.
Ο κύριος Σταθόπουλος αντιπολιτεύθηκε με σύνθημα «Δώστε μου μια ευκαιρία», τάζοντας παράλληλα συναίνεση και συνεννόηση. Επέμεινε όμως και επιμένει στην πολιτική αλαζονεία, επιβεβαιώνοντας ότι τις τελευταίες δύο δεκαετίες στα δημοτικά δρώμενα πρωτοστατούν οι ίδιοι άνθρωποι, οι οποίοι, αντί να δημιουργούν, μέσα από τη συναίνεση και τη συνεννόηση, υποστηρίζουν ο ένας τον άλλον μέσα από ανούσιες «κοκορομαχίες» και επιδερμικές καταγγελίες, μερικές φορές πιθανόν σκηνοθετημένες. Τι εισπράττουμε ως αποτέλεσμα; Αντί για ποιοτικές υποδομές, αντί για χρηστή διοίκηση, με επίκεντρο τον πολίτη και αντί για μετρημένες δαπάνες, με στόχο τη ,βελτίωση της καθημερινότητάς μας, εισπράττουμε τον διχαστικό, επιπόλαιο και σπουδαιοφανή λόγο.
Αγαπητοί συνάδελφοι,
Γνωρίζω τις δυσκολίες και τις οικονομικές δεσμεύσεις δεκαετιών τις οποίες ανέλαβε η χώρα.
Γνωρίζοντας τις οικονομικές δυνατότητες και τα χρόνια προβλήματα του Δήμου, έκρινα ότι μόνον με ανεξάρτητες τις δυνάμεις μου θα μπορέσω να αναπτύξω μια ουσιαστική πρόταση διαχείρισης των κοινών.
Από την πρώτη στιγμή της παρουσίας μου στο Δημοτικό Συμβούλιο το 2010 παραμένω πιστός στο όραμα για έναν Δήμο στην υπηρεσία του πολίτη και όχι το αντίστροφο.
Μοναδική μου ανησυχία είναι η ποιότητα της καθημερινότητάς μας και όχι η προσθήκη του ονόματός μου στον κατάλογο των «βαρόνων» του Δήμου.
Δεν απαξιώνω το έργο κανενός. Το τιμώ και θα το τιμώ πάντα. Όμως επιμένω ότι αξίζουμε περισσότερα.
Αξίζουμε μια προσιτή και λειτουργική Τοπική Αυτοδιοίκηση, πιστή στο νέο ήθος που επιβάλλει η εποχή μας, για να μεταλαμπαδεύσουμε, με το παράδειγμά μας, στη νέα γενιά πολιτικών, ότι το μέλλον είναι η συνεννόηση και ότι η συναίνεση βασίζεται στην ειλικρίνεια και τον αλληλοσεβασμό.
Αγαπητοί συνάδελφοι,
Σε μια εποχή οικονομικής κρίσης, πολιτικής αβεβαιότητας αλλά και ελπίδας, οφείλουμε να σχεδιάσουμε τον νέο οδικό χάρτη, αναβαθμίζοντας τον Δήμο μας, ξεπερνώντας τη μιζέρια, τους συμβιβασμούς και τη στασιμότητα δεκαετιών.
Δηλώνω ότι από τη θέση του ανεξάρτητου δημοτικού συμβούλου θα συνεχίσω να ασκώ αυστηρή, αλλά δίκαιη κριτική και ότι θα καταθέτω προτάσεις στο πλαίσιο ενός σχολαστικά επεξεργασμένου προγράμματος, το οποίο θα πηγάζει μέσα από διακήρυξη αρχών.
Πιστεύω ότι, ανεξάρτητα από την κομματική αφετηρία μας, δουλεύοντας ενωμένοι και με γνώμονα τη συνεννόηση και τη συναίνεση, θα αναβαθμίσουμε την ποιότητα της ζωής μας.
Δεν υπάρχει πολιτική απόχρωση στα αυτονόητα.
Οι αξίες, Δημοκρατία, Ανιδιοτέλεια, Δικαιοσύνη, Αντικειμενικότητα, Τιμιότητα, Μεγαλοψυχία και Καθήκον είναι αυτονόητες.
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA