Μόνο ο Χολαργός πανηγύρισε νίκη στη 17η αγωνιστική της Α2 μπάσκετ Ανδρών

Μόνο ο Χολαργός πανηγύρισε νίκη στη 17η αγωνιστική της Α2 μπάσκετ Ανδρών. Ηττήθηκαν Παπάγος, Ψυχικό και ΑΣΕ Δούκα, αύριο παίζει το Μαρούσι.

O Χολαργός είχε τον πρώτο λόγο στο εγχώριο «ντέρμπι» απέναντι στον Παπάγο, υποχρεώνοντας τους  «στρατηγούς» σε ήττα, με σκορ με 99-71 (Τα δεκάλεπτα: 21-20, 55-33, 73-53, 99-71), έχοντας πάρει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα από το δεύτερο δεκάλεπτο.  Οι φιλοξενούμενοι δέχθηκα και δεύτερο «πλήγμα», καθώς έχασαν τον Πάνο Φιλιππάκο, ο οποίος γλίστρησε σε ένα διαφημιστικό αυτοκόλλητο και γύρισε το γόνατό του. Ο Χολαργός εξακολουθεί να ισοβαθμεί στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με τον Ηρακλή (31 βαθμοί), ενώ η ομάδα του Παπάγου βρίσκεται στην 11η θέση, με 23 βαθμούς, αλλά ακολουθείται από το Μαρούσι (22 βαθμοί) που έχει έναν αγώνα λιγότερο, καθώς αγωνίζεται στις 11/2.

Το Ψυχικό «κοίταξε στα μάτια» το πρωτοπόρο Περιστέρι, αλλά τελικώς δεν απέφυγε την εντός έδρα ήττα, με σκορ 75-62 (Τα δεκάλεπτα: 18-13, 38-32, 48-50, 62-75). Ο Κλαρκ για τους φιλοξενούμενους ήταν ο «μοιραίος» παίκτης για τους Βόρειους, αφού «φόρτωσε» το καλάθι τους με πέντε τρίποντα, σε 12 λεπτά, βγάζοντας μπροστά την ομάδα του με 61-50, ενώ στο 22′ βρισκόταν πίσω στο σκορ με 44-36. Το συγκρότημα του Ψυχικού παραμένει στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 25 βαθμούς.

Ο Απόλλων Πατρών πέρασε από το Δαΐς, νικώντας τον ΑΣΕ Δούκα με σκορ 82-78 (Τα δεκάλεπτα: 16-21, 36-38, 61-59, 78-82), διατηρώντας την ομάδα των Βορείων Προαστίων «κολλημένη» στην προτελευταία θέση, με 20 βαθμούς.

Τα αποτελέσματα της Α2 μπάσκετ Ανδρών (17η αγωνιστική)

ΑΕΛ – Αρκαδικός  77-79