Συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις ο Χολαργός στην Α2 μπάσκετ Ανδρών

Συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις ο Χολαργός στην Α2 μπάσκετ Ανδρών. Νίκη και στη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος, σε αντίθεση με τους Παπάγο, Ψυχικό, Μαρούσι και Δούκα.

Τα αποτελέσματα της Α2 μπάσκετ Ανδρών (18η αγωνιστική)

• Ερμής Αγιάς – ΑΕΛ  72-66
  • Καρδίτσα – Μαρούσι 88-77
  • Παπάγου – Ηρακλής  76-89
  • Απόλλων Πάτρας – Χολαργός 97-103 (16/2)
  • Καστοριά – Δούκας  75-64
  • Αμύντας – Δόξα Λευκάδας 78-85
  • Ψυχικό – Εθνικός  71-73
  • Αρκαδικός – Περιστέρι 90-67

Συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις ο Χολαργός, ο οποίος, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, επικράτησε στην Πάτρα του Απόλλωνα με σκορ 103-97 στην παράταση [Δεκάλεπτα: 23-14, 40-36, 56-55, 71-71 (κ.αγ.), 84-84 (α’παρ)] και παραμένει στη 2η θέση με 33 βαθμούς, ισοβαθμώντας με τον Ηρακλή.

Η ομάδα των Βορείων βρέθηκε πίσω στο σκορ με 96-91, αλλά το τρίποντο του Μαστρογιαννόπουλου ένα λεπτό και σαράντα τρία δεύτερα πριν το τέλος και το επιμέρους 1-12 της έδωσαν το πολύτιμο «διπλό». Την επόμενη αγωνιστική ο Χολαργός θα φιλοξενήσει την Καστοριά.

Αντιθέτως, το Ψυχικό, αν και προσπάθησε στο τελευταίο δεκάλεπτο να «μαψέψει» τη διαφορά, τελικώς ηττήθηκε εντός έδρας από τον Εθνικό με σκορ 73-71 (Τα δεκάλεπτα: 17-15, 29-41, 49-58, 71-73) και υποχώρησε στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 26 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα των Βορείων θ’ αντιμετωπίσει στη Λευκάδα τη Δόξα.

Εντός έδρας ήττα και για τον Παπάγου, που έχασε από τον Ηρακλή με σκορ 89-76 (Τα δεκάλεπτα: 19-20, 36-45, 59-70, 76-89), αποτέλεσμα που τον «έριξε» στη 12η θέση, με 24 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική οι «στρατηγοί» θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας το Μαρούσι στο τοπικό ντέρμπι.

Ένα Μαρούσι που επίσης έχασε στην Καρδίτσα από την τοπική ομάδα, με σκορ 88-77 (Τα δεκάλεπτα: 21-21, 44-48, 68-61, 88-77), αλλά ανέβηκε στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 26 βαθμούς.

Τέλος, ο Δούκας πρόσθεσε άλλη μια ήττα στα φετινά αποτελέσματα, αυτή από την Καστοριά, με σκορ 75-64 (Τα δεκάλεπτα: 21-22, 40-35, 59-48, 76-64), παραμένοντας στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, με 21 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων θα φιλοξενήσει τον Αμύντα.

Η βαθμολογία της Α2 μπάσκετ Ανδρών (18η αγωνιστική)

1. Περιστέρι 36 (18-0)
2. Ηρακλής 33 (15-3)
3. Χολαργός 33 (15-3)
4. Α.Σ. Καστοριάς 29 (11-7)
5. Απόλλων Πάτρας 29 (11-7)
6. Δόξα Λευκάδας 28 (10-8)
7. Αμύντας 28 (10-8)
8. Εθνικός 27 (9-9)