Νικηφόρο Σαββατοκύριακο για τους Βόρειους στη 18η αγωνιστική της Γ’ ΕΠΣΑ

Νικηφόρο Σαββατοκύριακο για τους Βόρειους στη 18η αγωνιστική της Γ’ ΕΠΣΑ. Οι ομάδες της περιοχής σημείωσαν 5 νίκες και μόλις 1 ισοπαλία, ενώ 4 ομάδες (Ψυχικό, Νεοπεντελικός, Κηφισιά και Ατρόμητος Μεταμόρφωσης) «φιγουράρουν» στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα των αντίστοιχων ομίλων.

Στον 1ο όμιλο της Γ’ ΕΠΣΑ ασταμάτητο παραμένει το Ψυχικό που πήρε το «διπλό» και στο γήπεδο του Αιγάλεω από τον Διαγόρα, με σκορ 1-0 και παραμένει μόνο πρώτο στον βαθμολογικό πίνακα, με 45 βαθμούς. Το γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 74′, με τον Παναγιώτη Κοτσώνη κι ενώ ένα λεπτό πριν οι γηπεδούχοι είχαν μείνει με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Κώστα Παπαγεωργίου, με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Το Μαρούσι έφυγε με την ισοπαλία (1-1) από το γήπεδο της Κυψέλης (Αλεπότρυπα) όπου αντιμετώπισε τον Δούρειο – Ολυμπιακό Κυψέλης και παραμένει στη 10η θέση της βαθμολογίας, έχοντας συγκεντρώσει συνολικά 20 βαθμούς.

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου της Γ’ ΕΠΣΑ (18η αγωνιστική)

14. ΑΙΑΣ ΑΘΗΝΩΝ -2 18 0 0 18 16 72

Στον 2ο όμιλο της Γ’ ΕΠΣΑ εξαιρετική πορεία διαγράφει και ο πρωτοπόρος Νεοπεντελικός, ο οποίος νίκησε τον Αστέρα Χαϊδαρίου με σκορ 2-0 και παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, με 44 βαθμούς. Στο 18′ ο Ιωάννης Δαλέκος άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Στέλιο Ντάρλα στο 51′ να διπλασιάζει τα τέρματα για την ομάδα των Βορείων Προαστίων.

Μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι εκτός έδρας, στο γήπεδο της Ακαδημίας Πλάτωνος, ο Ερμής Ειρ. Ηρακλείου πήρε πολύτιμη νίκη επί του Α.Ο. Κωφών, με σκορ 4-3 και διατηρείται στη 2η θέση της βαθμολογίας, με 34 βαθμούς, ακολουθούμενος ωστόσο από τον Ηρακλή Περιστερίου, που έχει 31 βαθμούς και έναν αγώνα λιγότερο. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό, με τον Τάσο Ακούρο, αλλά τρία λεπτά αργότερα, με πέναλτι, ο Ιάσων Λασπονίκος ισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Ο Γιάννης Εσαμπαλίδης έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ την ομάδα του Ηρακλείου, κάνοντας στο 9′ το 1-2, για να ισοφαρίσουν και πάλι οι γηπεδούχοι, αυτή τη φορά με τον Θανάση Παπακώστα, στο 16′. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Γιώργος Κουρέας έκανε την ανατροπή, βάζοντας μπροστά τον Α.Ο. Κωφών, με 3-2. Ωστόσο, ο Τάσος Ακούρο είχε και πάλι τη λύση και στο 37′ έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσια. Τελικώς, το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση μπήκε στο 67′ και είχε τη «σφραγίδα» του Αντώνη Κατσαβά.

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου της Γ’ ΕΠΣΑ (18η αγωνιστική)

13. ΕΙΡΗΝΗ ΠΕΤΡ/ΛΗΣ 4 17 1 1 15 8 54

Χαλαρό απόγευμα πέρασε η Κηφισιά 2010 στο γήπεδο του Αιγάλεω απέναντι στην Κορωνίδα, την οποία νίκησε με σκορ 4-1. Το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους ο Άγγελος Κάρνος, στο 17′, για να έρθει ο Νίκος Μπαρμπούδης, στο 35′, να κάνει το 2-0, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 55′ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-1 με τον Κυριάκο Μπραβάκο, αλλά στο 76′ ο Ανάργυρος Σώντας νίκησε τον τερματοφύλακα της Κορωνίδας, βάζοντας τέλος σε όσες ελπίδες δημιούργησε το προηγούμενο γκολ. Και ο Μανώλης Πετράκης, στο 80′, με το 4ο γκολ της Κηφισιάς, «έβαλε το κερασάκι στην τούρτα»… Το συγκρότημα των Βορείων εξακολουθεί να οδηγεί με ασφάλεια την «κούρσα» στον 3ο όμιλο της Γ’ ΕΠΣΑ, όντως 1η, με 45 βαθμούς, 11 πόντους μπροστά από τον 2ο Εθνικό Αστέρα.

Η βαθμολογία του 3ου ομίλου της Γ’ ΕΠΣΑ (18η αγωνιστική)