4 νίκες, 3 ισοπαλίες και 1 ήττα για τους Βόρειους στην 22η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΑ

Με 4 νίκες, 3 ισοπαλίες και 1 ήττα για τους Βόρειους ολοκληρώθηκε η 22η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΑ – Το «τρίποντο» πήραν Ν. Ιωνία, Χολαργός, Πανερυθραϊκός και Χαλάνδρι, στην ισοπαλία έμειναν Αγία Παρασκευή, Ηράκλειο και Πεύκη, ενώ την ήττα γνώρισε ο Κένταυρος Βριλησσίων.

Στον 1ο όμιλο, σε  ισοπαλία 1-1 υποχρεώθηκε η Αγία Παρασκευή στο γήπεδό της από την ομάδα του Ρουφ, γεγονός που της στοίχισε μια θέση στον βαθμολογικό πίνακα του 1ου ομίλου, καθώς πλέον βρέθηκε 3η, με 44 βαθμούς. Τα γκολ μπήκαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα και συγκεκριμένα στο 82′ οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-1 με τον Τζώρτζη, για να έρθει ο Παναγόπουλος στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων να ισοφαρίσει για τη Santa.

Δεν κατάφερε το Ηράκλειο να φύγει με το «τρίποντο» από το γήπεδο του Ηφαίστου Περιστερίου με τον οποίο αναδείχθηκε ισόπαλο με σκορ 1-1. Οι φιλοξενούμενοι πήραν πρώτοι το προβάδισμα στο 55′, με γκολ του Καφετζή, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν στις καθυστερήσεις, με τον Ζώγκο, να ισοφαρίσουν. Οι δύο ομάδες έχασαν αρκετές ευκαιρίες, ενώ εξίσου πολλά ήταν τα παράπονα που είχαν για τη διαιτησία του αγώνα. Η ομάδα των Βορείων παραμένει στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 39 βαθμούς.

Μεγάλο «διπλό» για τη Ν. Ιωνία στο γήπεδο της Καισαριανής απέναντι στον ουραγό Μικρασιατικό, με σκορ 1-0, που φέρνει την ομάδα της προσφυγούπολης στη 12η θέση με 19 βαθμούς και της δίνει μεγάλη βαθμολογική ανάσα. Το «χρυσό» για τους Βόρειους πέτυχε ο Γαλανόπουλος στο 80′ και αφού είχε προηγηθεί δοκάρι για τους γηπεδούχους στο 77′, με τον Πετρίτση.

Ο Κένταυρος Βριλησσίων δεν κατάφερε να πάρουν κάτι θετικό από την εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Δόξα Βύρωνος, η οποία επικράτησε με σκορ 2-0, ρίχνοντας την ομάδα των Βορείων Προαστίων στη 14η θέση της βαθμολογίας, με 18 βαθμούς. Τα γκολ των γηπεδούχων πέτυχαν στο 8′ ο Κοτόφ, με φάουλ, και στο 68′ ο Οντβόγκ, με πέναλτι. Το συγκρότημα των Βριλησσίων αναγκάστηκε από το 50′ ν’ αγωνίζεται με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Μουσάι.

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (22η αγωνιστική)

16. Α.Ο. ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΟΣ 16 22 4 4 14 22 36

Στον 2ο όμιλο, ο Χολαργός πέρασε νικηφόρα από το γήπεδο της Κυψέλης (Αλεπότρυπα) όπου αντιμετώπισε την ουραγό Αθηναΐδα, την οποία και νίκησε με σκορ 2-0. Αποτέλεσμα που διατηρεί την ομάδα των Βορείων στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 36 βαθμούς.

Εντυπωσιακή νίκη πέτυχε ο Πανερυθραϊκός στο γήπεδο του Ρουφ απέναντι στα Πετράλωνα, με σκορ 1-0, αποτέλεσμα που διατηρεί την ομάδα των Βορείων Προαστίων στην 9η θέση, με 29 βαθμούς. Το γκολ ήρθε από τον Αντωνιάδη στο 63′, μετά από σύγχυση στην άμυνα των γηπεδούχων.

Το Χαλάνδρι κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στα Σούρμενα, με σκορ 2-0 και μένει «ζωντανό» στη «μάχη» της παραμονής στον 2ο όμιλο της Α’ ΕΠΣΑ. Η επιτυχία της ομάδας των Βορείων Προαστίων οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στον Πατσιαβούρα, ο οποίος και σημείωση και τα δύο γκολ των Χαλανδραίων, στο 32′ και στο 79′. Αξίζει ν’ αναφερθεί ότι στο 53′ οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» ακόμη ένα γκολ, αλλά η προσπάθεια του Γεωργαμλή σταμάτησε στο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Το ματς είχε καλό ρυθμό, με τους παίχτες του Χαλανδρίου να δείχνουν περισσότερη θέληση για τη νίκη. Ο πρωταγωνιστής του αγώνα δήλωσε στην ιστοσελίδα της ομάδας: «Μια πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα μου, καθώς θέλαμε πολύ το αποτέλεσμα. Παίξαμε πολύ έξυπνα απέναντι σε μία από τις καλύτερες ομάδες τις κατηγορίας και καταφέραμε να κλείσουμε τους χώρους στους αντιπάλους μας. Ευτυχίσαμε να προηγηθούμε στο πρώτο ημίχρονο, όπου πραγματοποιήσαμε μια πολύ καλή εμφάνιση και τελειώσαμε το ματς στο δεύτερο μέρος, σε μία κόντρα επίθεση. Είμαστε ικανοποιημένοι, αλλά και προσγειωμένοι, γιατί το πρωτάθλημα έχει ακόμη δρόμο». Με αυτή τη νίκη του το Χαλάνδρι ανέβηκε στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 26 βαθμούς.

Άτυχη στάθηκε η Πεύκη στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον Φωστήρα Ηλιούπολης, η οποία έληξε ισόπαλη 1-1. Στο 52′ οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν και με τον Φάρο μπήκαν μπροστά στο σκορ, ωστόσο ο Βουλτσίδης στο 62′ σημείωσε αυτογκόλ, βάζοντας τους γηπεδούχους και πάλι στο «κόλπο». Στο 70′ ο Φωστήρα έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει και πάλι το προβάδισμα, αλλά ο Βουλτίσης αποδείχθηκε, για άλλη μια φορά μοιραίος παίκτης, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι. Στο 75′ ήταν η σειρά της Πεύκης να τα βάλει με την τύχη της, αφού το πέναλτι που κέρδισε, και στοίχισε και την αποβολή του Ν. Ασωνίτη, δεν κατάφερε να μετατρέψει σε γκολ ο Ρώσση. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων παραμένει στη 13η θέση της βαθμολογίας, με 23 βαθμούς.

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (22η αγωνιστική)