Νίκες μόνο για Αγία Παρασκευή και Ν. Ιωνία στην 23η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΑ

Μόνο η Αγία Παρασκευή και Ν. Ιωνία από τις ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών κατάφεραν να πανηγυρίσουν νίκη στην 23η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΑ. Αντιθέτως, με τον βαθμό της ισοπαλίας «βολεύτηκε» ο Πανερυθραϊκός, ενώ την ήττα γνώρισαν το Ηράκλειο, ο Χολαργός, το Χαλάνδρι και η Πεύκη.

Ειδικότερα, στον 1ο όμιλο η Αγία Παρασκευή πέρασε με «σαρωτικό» τρόπο από τον γήπεδο των Βριλησσίων, όπου «καθάρισε» τον Κένταυρο με σκορ 4-1 και ανέκτησε την 1η θέση στον βαθμολογικό πίνακα, με 47 βαθμούς, ρίχνοντας τον αντίπαλό της στην τελευταία θέση, με 18 βαθμούς. Το πρώτο γκολ των φιλοξενουμένων ήρθε στο 14′ με τον Μαυροματάκη, ενώ στο 42΄ο Μπαλατσούρας διπλασίαζε τα τέρματα για τη Santa. Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 73′ ο Κοβάνης έκανε το 3-0 και τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 3-1, με τον Δέτση. Ωστόσο, η «Αγία» φρόντισε να βάλει το… υστερόγραφό της στο σκορ στο 89′, με τον Κοβάνη να σημειώνει το τελικό 4-1.

Η κακοδαιμονία του Ηρακλείου τις τελευταίες αγωνιστικές επαναλήφθηκε και στον εντός έδρας αγώνα με τον Θρίαμβο Χαϊδαρίου, ο οποίος οποίος επικράτησε με σκορ 3-1 και πήρε το πολύτιμο «τρίποντο», αφήνοντας την ομάδα των Βορείων στην 6η θέση της βαθμολογίας, με 39 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν πρώτοι το σκορ με τον Γκούγκα στο 31′, με την ομάδα των Βορείων να πηγαίνει στ’ αποδυτήρια με αυτό το προβάδισμα. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 52′ εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή ο αρχηγός του Θριάμβου, Τάκης Αποστολόπουλος, που έμελλε ν’ αλλάξει τη ροή του αγώνα. Έτσι, στο 54′ βγάζει καταπληκτική σέντρα στον Μπανιά, που δεν αργεί να ισοφαρίσει σε 1-1. Αλλά ο Τάκης Αποστολόπουλος δεν έμεινε σε αυτή την ενέργεια. Στο 73′ με σουτ έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε το τελικό 3-1, σφραγίζοντας με τον καλύτερο τρόπο την παρουσία του στο γήπεδο του Ηρακλείου. Μάλιστα, παραλίγο να κάνει και χατ τρικ, αλλά η προσπάθειά του στο 81′ σταμάτησε στο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Τέλος, η Ν. Ιωνία πρόσθεσε ένα ακόμη θετικό αποτέλεσμα στις επιδόσεις των τελευταίων αγωνιστικών, καθώς επιβλήθηκε με σκορ 4-0 της Δόξας Βύρωνας, παίρνοντας άλλους τρεις υπερ-πολύτιμους βαθμούς, στην προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στην κατηγορία (ανέβηκε στην 11η θέση, με 22 βαθμούς). Η ομάδα των Βορείων «καθάρισε» το παιχνίδι μέσα σε μόλις 15 λεπτά, χάρη στα γκολ των Κολόκα (1ο λεπτό), Πρισιμιτζή (3ο λεπτό), Γαλανόπουλου (8ο λεπτό) και Βογατσά (15ο λεπτό). Στο 70′ η Νέα Ιωνία θα μπορούσε να είχε πετύχει και ένα 5ο γκολ, αλλά ο Κολόκας σημάδεψε το αντίπαλο δοκάρι.

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (23η αγωνιστική)

16. ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ 18 23 4 6 13 17 37

Στον 2ο όμιλο, ο Χολαργός ηττήθηκε στο γήπεδο της Ηλιούπολης από τον Φωστήρα, με σκορ 1-0 και παραμένει στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 36 βαθμούς. Πρωταγωνιστής των γηπεδούχων ο Κωστελέτος, ο οποίος στο 50′ έχασε κλασική ευκαιρία για γκολ, αλλά στο 57′, δέχθηκε τη σέντρα του Λεπτάκη και πλέον δεν δίστασε με κεφαλιά να στείλει την μπάλα στ’ αντίπαλα δίχτυα.

Οι ισοπαλίες στο Ζηρίνειο εξακολουθούν να «κυνηγούν» τον Πανερυθραϊκό, ο οποίος παραχώρησε άλλη μία (0-0), αυτή τη φορά στον Άρη Πετρούπολης, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής. Λιγοστές οι καλές φάσεις του παιχνιδιού, με τον Τσεβά να είναι ο μοναδικός που «διασώθηκε» από τους γηπεδούχους, οι οποίοι «καρδιοχτύπησαν» στο 89′, όταν είδαν την μπάλα μετά από προσπάθεια του Σπανού να σταματά στο δοκάρι της ομάδας τους. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων υποχώρησε στη 10η θέση, με 30 βαθμούς.

Το Χαλάνδρι ουσιαστικά ακύρωσε τη μεγάλη του νίκη απέναντι στα Σούρμενα, την προηγούμενη αγωνιστική, με το να «πετάξει» πολύτιμους βαθμούς στο Γουδί απέναντι στον Άγιο Θωμά, από τον οποίο και έχασε με σκορ 2-1. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στο 32′ με τον Πατσιαβούρα, αλλά οκτώ λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Κατσαρό, για να έρθει ο Αλικάι στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου να κάνει το 2-1. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Χαλανδρίου πίεσαν για την ισοφάριση, έφθασαν πολύ κοντά σε αυτήν, ιδιαίτερα στη φάση του 65′, οπότε ο Ντιούφ σημάδεψε το αντίπαλο δοκάρι, αλλά τελικώς την κλασική ευκαιρία την έχασε ο Άγιος Θωμάς, με τον Θύμο ν’ αστοχεί από το σημείο του πέναλτι. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων υποχώρησε στη 12η θέση, με 26 βαθμούς.

Ήττα και για την Πεύκη από την Αργυρούπολη, με σκορ 1-0, που «ρίχνει» την ομάδα των Βορείων Προαστίων στη 14η θέση της βαθμολογίας, με 23 βαθμούς. Το μοναδικό γκολ των γηπεδούχων μπήκε με το… καλημέρα, στο 1ο λεπτό, με τον Μεντόλι, και ήταν αυτό που «σφράγισε» έναν αγώνα με καλό ρυθμό και φάσεις.

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (23η αγωνιστική)