Ήττα της Κηφισιάς στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Volley League

Η Κηφισιά ηττήθηκε στο κλειστό της Καλλιθέας με 3-0 σετ (25-18-25-23,25-20) από τον Εθνικό Πειραιώς, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Volley League «Πάμε στοίχημα». Έτσι, η ομάδα των Βορείων Προαστίων κατέλαβε την 5η θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, με 33 βαθμούς και στα play off θα αντιμετωπίσει τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης, με μειονέκτημα έδρας. Η πρόκριση στην επόμενη φάση θα κριθεί στις δύο νίκες.

Η περιγραφή του αγώνα

Η περιγραφή του αγώνα, όπως αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα του συλλόγου, έχει ως εξής:

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Εθνικός ξεκίνησε καλά και με «όπλο» το μπλοκ, προηγήθηκε με 3-0. Το +3 (6-3) για τους γηπεδούχους διατηρήθηκε μετά από άουτ επίθεση του Ντε Σόουζα. Με πόντο του Σέιφερτ ο Εθνικός προηγήθηκε με 8-4 στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ.  Η Κηφισιά προσπάθησε να μειώσει πιέζοντας στο σερβίς, όμως η υποδοχή των γηπεδούχων κράτησε, με συνέπεια να προηγηθούν στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-11.

Τα λάθη για την ομάδα των Βορείων Προαστίων συνεχίστηκαν και μετά από άουτ επίθεση του Χαντ το σκορ διαμορφώθηκε 18-12 υπέρ του Εθνικού. Η Κηφισιά ανέβασε την υποδοχή της και παίρνοντας πόντους από τον μπλοκ, μείωσε 18-15. Στην εξέλιξη του σετ ο Νάιτ, με επίθεση, διαμόρφωσε το 21-16, δίνοντας σαφές προβάδισμα στον Εθνικό. Ο Εθνικός διατήρησε το προβάδισμα και τελικά κατέκτησε το 1ο σετ  με 25-18.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο σετ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Η Κηφισιά, με επίθεση του Νικήτα Εφραιμίδη και λάθος του Νάιτ, προηγήθηκε στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-6. Ο Εθνικός αντέδρασε και με επίθεση του Σπυριούνη έφερε το σετ στα ίσα 8-8. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων πήγε ξανά στο +2 (10-8), με επίθεση σε πρώτο χρόνο του Χέπμπορν. Με άσο ο Χαντ και κερδισμένο μπλοκ άουτ του Καναδού διαγώνιου η Κηφισιά προηγήθηκε στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-14.

Με την επιστροφή από το τεχνικό τάιμ άουτ ο Εθνικός έτρεξε ένα σερί και με μπλοκ του Νάιτ πέρασε μπροστά 18-17. Στην εξέλιξη του σετ μπλοκ του Σπυριούνη πάνω στον Βόιτσικ έδωσε «αέρα» δύο πόντων στους γηπεδούχους 22-20. Ο Μαντέκας με επίθεση έδωσε τριπλό σετ μπολ στον Εθνικό 24-21. Η Κηφισιά, με δύο συνεχόμενα λάθη των γηπεδούχων, έφτασε σε απόσταση «αναπνοής» από τους γηπεδούχους 24-23, με τον Σάκη Ψάρρα να καλεί τάιμ  άουτ. Στον επόμενο πόντο ο Μαντέκας με επίθεση έδωσε το σετ στην ομάδα του με 25-23.

Στο τρίτο σετ η Κηφισιά ήταν αυτή που μπήκε από νωρίς σε θέση οδηγού, καθώς στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ προηγήθηκε με 8-5. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι, με τέσσερις συνεχόμενους πόντους, πέρασε μπροστά με 9-8, αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να καλέσει τάιμ άουτ. Το σερί του Εθνικού διευρύνθηκε με τον Νάιτ να σημειώνει το 11-8. Με εκατέρωθεν λάθη στο σερβίς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 13-11. Με το +(16-14) για τον Εθνικό, οι ομάδες οδηγήθηκαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων, με μπλοκ του Χέπμπορν, ισοφάρισε 16-16, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και με τρεις συνεχόμενους πόντους προηγήθηκαν 19-16. Στην εξέλιξη του σετ ο Χαντ, με κερδισμένο μπλοκ άουτ, μείωσε 20-18. Ο Εθνικός διατήρησε το προβάδισμα και έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 25-20.

Οι πόντοι του Εθνικού Πειραιώς προήλθαν από 4 άσσους, 40 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 2 άσσους, 37 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-23, 25-20) σε 78′

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 13 (10/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 33% άριστες), Νάιτ 11 (10/21 επ., 1 μπλοκ), Σέιφερτ 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Μπάσης 3 (3/5 επ.), Σπυριούνης 12 (9/14 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 63% υπ. – 50% άριστες), Αμπανόζ 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 55% υπ. – 32% άριστες), Βολουδάκης (λ), Δημητούλης, Χατζηνικολάου.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Χαντ 17 (16/27 επ., 1 άσσος), Ντε Σόουζα 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 19% άριστες), Παπαγγελόπουλος 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Βόιτσικ 3 (3/8 επ., 60% υπ. – 40% άριστες), Σονάρι 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 57% υπ. – 43% άριστες), Παπαδόπουλος, Μελλές, Εφραιμίδης 10 (9/13 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. – 25% άριστες).

Η βαθμολογία της VolleyLeague Ανδρών (22η αγωνιστική)