Επιστροφή στις νίκες για Πανερυθραϊκό, εντός έδρας ήττα για την Α.Ε. Ν. Κηφισιάς

Επιστροφή στις νίκες για Πανερυθραϊκό, εντός έδρας ήττα για την Α.Ε. Ν. Κηφισιάς στην 25η αγωνιστική του Νότου της Β΄Εθνικής μπάσκετ.

Τα αποτελέσματα του Νότου της Β’ Εθνικής μπάσκετ (25η αγωνιστική)

Τρίτων – Κορωπί 74-72

Ο Πανερυθραϊκός επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας του ΚΑΟ Κορίνθου με σκορ 64-56. Το συγκρότημα του Δημήτρη Χουχουλή σε ένα παιχνίδι κλειστό, που δεν διεκδίκησε «δάφνες» ποιότητας, ήταν ανώτερο και πραγματοποιώντας ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο επιθετικά, αλλά και με εκπληκτική δουλειά στο αμυντικό κομμάτι (ενδεικτικό το ότι κράτησε τους Κορίνθιους στους 56 πόντους) καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, κατέβαλε την αντίσταση του ΚΑΟΚ και πήρε τη νίκη.

Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο ανάμεσα στους δύο αντιπάλους, καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν σε κανένα σημείο την ομάδα της Ν. Ερυθραίας να απομακρυνθεί στο σκορ, επιστρέφοντας κάθε φορά που αυτή πήγαινε να ξεφύγει, με το ημίχρονο να κλείνει με το «φτωχό» 26-25.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένα διαφορετικό ματς, καθώς οι παίκτες των Βορείων Προαστίων βελτιώθηκαν αισθητά στον επιθετικό τομέα, έλεγξαν τα ριμπάουντ και διατηρώντας την εξαιρετική τους εικόνα αμυντικά, επέβαλαν το ρυθμό τους, έστειλαν τη διαφορά ακόμη και στο +12 (61-49) στο 37′ και έφτασαν τελικά στη νίκη με 64-56.

Mε τη σημερινή επικράτηση ο Πανερυθραϊκός έφτασε στις 14 νίκες (ρεκόρ 14-11) και βρίσκεται μόνος πλέον στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 39 βαθμούς, μόλις έναν πίσω από τον τέταρτο Τρίτωνα και έναν μπροστά από τον έκτο Μανδραϊκό. Την επόμενη αγωνιστική (26η), ο Πανερυθραϊκός δοκιμάζεται εκτός έδρας στη Βούλα, όπου θα κληθεί να ξεπεράσει το εμπόδιο του επικίνδυνου Πρωτέα στο κλειστό «Γ. Γεννηματάς» (Κυριακή 22/4 στις 17 :00).

Από την πλευρά της, η Α.Ε. Νέας Κηφισιάς γνώρισε την εντός έδρας ήττα από το Παγκράτι, με σκορ 69-63 (δεκάλεπτα: 11-19, 33-30, 48-44, 63-69), παρά το γεγονός ότι μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι. Παρά την ήττα, η ομάδα της Κηφισιάς ανέβηκε στη 12η θέση της βαθμολογίας, με 34 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει την Κόρινθο, σε εκτός έδρας αναμέτρηση.

Η βαθμολογία του Νότου της Β’ Εθνικής μπάσκετ (25η αγωνιστική)

1. Ιωνικός Νικαίας 49 (24-1)
2. Διαγόρας Δρυοπιδέων 44 (19-6)
3. Ιπποκράτης Κω 43 (18-7)
4. Τρίτων 40 (15-10)
5. Πανερυθραϊκός 39 (14-11)
6. Γ.Σ. Μάνδρας Νικηφόρος 38 (13-12)
7. Πρωτέας Βούλας 37 (12-13)
8. Ηράκλειο 37 (12-13)