«Αυλαία» στην Α’ ΕΠΣΑ για τους Βόρειους με 3 νίκες, 1 ισοπαλία και 4 ήττες

«Αυλαία» στην Α’ ΕΠΣΑ, με την 30ή αγωνιστική να ολοκληρώνεται για τις ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών με 3 νίκες, 1 ισοπαλία και 4 ήττες. Το «τρίποντο» πήραν Αγία Παρασκευή, Νέα Ιωνία και Ηράκλειο, ισοπαλία έφερε η Πεύκη, ενώ χωρίς βαθμό έμειναν Κένταυρος Βριλησσίων, Χολαργός και Πανερυθραϊκός, Χαλάνδρι.

Στον 1ο όμιλο μεγάλη νίκη σημείωσε η Αγία Παρασκευή που επιβλήθηκε των Αγίων Αναργύρων με σκορ 3-1. Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Δρόσης στο 5′, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Σταύρου στο 36′. Όμως, η χαρά τους κράτησε για επτά λεπτά, αφού στο 43′ ο Κοβάνης έστελνε την μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα της ομάδας των Αγίων Αναργύρων. Το τελικό 3-1 έκανε ο Μπαλατσούρας στο 65ο λεπτό.  Η Santa τερμάτισε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 59 βαθμούς.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, το Ηράκλειο κατάφερε να κάνει την ανατροπή να κερδίσει την Τερψιθέα με σκορ 3-1, στέλνοντάς την στη Β’ ΕΠΣΑ. Οι φιλοξενούμενοι αιφιδίασαν στο 33′ με τον Νίκου και πήραν προβάδισμα, αλλά μέσα σε ένα 20λεπτο (στο 64′, με τον Καφετζή και στο 68′ και 87′, με τον Σπυριδάκη) οι Ηρακλειώτες είχαν «αναποδογυρίσει» το ματς, κρατώντας το «τρίποντο» για τον εαυτό τους. Η ομάδα των Βορείων κατατάχθηκε στην 6η θέση, με 48 βαθμούς.

Με «διπλό» έκλεισε την αγωνιστική περίοδο στην Α’ ΕΠΣΑ η Νέα Ιωνία, που επιβλήθηκε στο γήπεδο του Υμηττού του Θριάμβου Αθηνών με σκορ 2-0. Ο Καρβούνης σκόραρε πρώτος για τους φιλοξενούμενους στο 61′, για να τον ακολουθήσει στο 84′ ο Γεωργόπουλος. Η ομάδα των Βορείων ολοκλήρωσε τις φετινές υποχρεώσεις της στη 10η θέση, με 36 βαθμούς.

Παρελθόν αποτελεί πλέον η Α’ ΕΠΣΑ για τον Κένταυρο Βριλησσίων μετά την εντός έδρας ήττα του από τον Αθηναϊκό, με σκορ 3-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 12′ με τον Μουντοκαλάκη, ενώ διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 67′ με τον Μαρσέλο. Οι Βριλησσιώτες μείωσαν στο 78 σε 2-1, με σουτ του Μπότσι, αλλά ένα λεπτό αργότερα δέχονται και τρίτο γκολ, αυτή τη φορά από τον Τσαβαλιά. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων έκλεισε την αγωνιστική περίοδο στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, με 24 βαθμούς.

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (30ή αγωνιστική)

16. ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΑΘΗΝΩΝ 22 30 6 4 20 29 56

Στον 2ο όμιλο, ο Χολαργός γνώρισε την εντός έδρας ήττα από το Χαϊδάρι, με σκορ 1-0 και ολοκλήρωσε τη σεζόν στην 5η θέση, με 48 βαθμούς. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 77′ ο Κοπανάς.

Ήττα στο φινάλε του πρωταθλήματος για τον Πανερυθραϊκό, που έχασε στο γήπεδο του Ελληνικού από τα Σούρμενα με σκορ 4-1 και τερμάτισε στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 37 βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 20′, με τον Μπριλή, αλλά από εκεί και πέρα υπήρξε «καταιγισμός» από πλευράς γηπεδούχων, με τους Κολλινιάτη στο 25′, Σ. Δημογιάννη, στο 53′ και 65′ και τον Φωστέρη στο 90′, να διαμορφώνουν το τελικό 4-1.

Με 3-0 επιβλήθηκε ο Άρης Πετρούπολης στο γήπεδο του Χαλανδρίου, έστω κι αν δεν κατάφερε να «σφραγίσει» το «εισιτήριο» της ανόδου. Με σκόρερ τους Παπαπαναγιώτου, στο 28′, Σπανό, στο 40′ και Ηλιάδη στο 73′, οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη, που άφησε την ομάδα των Βορείων Προαστίων στη 12η θέση, με 33 βαθμούς. Μάλιστα, ο Άρης είχε ευκαιρία να βάλει και τέταρτο γκολ στο 74, αλλά το πέναλτι που εκτέλεσε ο Ηλιάδης εξουδετέρωσε ο «πορτιέρο» των γηπεδούχων.

«Χορταστικό» θέαμα στο γήπεδο της Πεύκης όπου η τοπική ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη 4-4 με τη Διάνα Ηλιούπολης και τερμάτισε στη 14η θέση, με 27 βαθμούς. Στο 14′ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Καλλέργη 0-1, για να ισοφαρίσει για τους γηπεδούχους ο Κοντογιαννόπουλος στο 37′. Έξι λεπτά αργότερα ο Πετράκης έκανε την ανατροπή, βάζοντας μπροστά την Πεύκη με 2-1, αλλά στο 57′ και πάλι ο Καλλέργης έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Στο 81′ ο Ρώσσι, με πέναλτι, έδωσε και πάλι προβάδισμα στους γηπεδούχους, αλλά στο 86′ «χτυπά» και πάλι ο Καλλέργης, κάνοντας το 3-3. Μάλιστα, στο 89′ ο Αναστασίου παγώνει το γήπεδο της Πεύκης, σημειώνοντας το 3-4, το οποίοι ωστόσο «έσβησε» στο 92′ ο Ανδρέου, διαμορφώνοντας το τελικό 4-4.

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (30ή αγωνιστική)