Α2 μπάσκετ Ανδρών: Νίκες για Χολαργό στα play off και Ψυχικό – Μαρούσι στα play out

Ολοκληρώθηκαν οι αναμετρήσεις για τα play off και play out της Α2 μπάσκετ Ανδρών, με τον Χολαργό, το Ψυχικό και το Μαρούσι, από το Βόρειο Τομέα Αθηνών να σημειώνουν νίκες, και τον Παπάγου να γνωρίζει την ήττα.

Ειδικότερα, μια νίκη απέχει από τον τελικό της διοργάνωσης ο Χολαργός, που νίκησε τον Εθνικό με σκορ 87-66 (δεκάλεπτα : 18-23, 40-38, 61-49, 87-66), κάνοντας το 2-1. Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο οι οι γηπεδούχοι «πάτησαν γκάζι» και έφθασαν εύκολα στη σχετική νίκη. Επόμενος αγώνας για τις δύο ομάδες το Σάββατο 19 Μαΐου 2018, στις 17.00.

Κλειστό παιχνίδι στο Ψυχικό, με την τοπική ομάδα να καταφέρνει να πάρει τη νίκη απέναντι στον Αρκαδικό με σκορ 70-62 (δεκάλεπτα : 16-14, 32-31, 54-51, 70-62), κάνοντας το 2-1 στη μάχη της παραμονής στην κατηγορία. Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδα είναι το Σάββατο 19/5, στις 17.00, στην Τρίπολη.

Τέλος, το Μαρούσι, στον άλλο αγώνα παραμονής, κατέβαλε την αντίσταση του Παπάγου με σκορ 71-62 (δεκάλεπτα : 21-18, 34-29, 53-38, 71-62), κάνοντας ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, που ουσιαστικά του εξασφάλισε την ξεκάθαρη νίκη και το 2-1. Οι δύο ομάδες θα ξανασυναντηθούν στον Παπάγου το Σάββατο 19/5, στις 17.00, για τη 2η αγωνιστική του θεσμού.