Ήττα στην πρεμιέρα της Volley League για τον ΑΟΠ Κηφισιάς – Έχασε από τον Ηρακλή με 3-0 σετ

Την ήττα με 3-0 σετ (25-14,25-21, 25-17 ) γνώρισε ο Αθλητικός Όμιλος Πετοσφαίρισης Κηφισιάς από τον Ηρακλή, στο κλειστό της Μίκρας, στην πρεμιέρα της φετινής Volley League. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων αντιμετώπισε σοβαρά προβλήματα στην υποδοχή, ενώ οι παίκτες της υπέπεσαν και σε πολλά λάθη. Η Κηφισιά, με την απόδοσή της, έδειξε ότι χρειάζεται ακόμα χρόνο προκειμένου να φτάσει στην επιθυμητή κατάσταση, όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα του Συλλόγου, απ’ όπου και η περιγραφή που ακολουθεί.

Στο πρώτο σετ ο Ηρακλής ξεκίνησε καλά και με πίεση στο σερβίς προηγήθηκε με 3-0. Η Κηφισιά «απάντησε» άμεσα και με μπλοκ του Ρενάτο πέρασε μπροστά με 5-4. Ο Βραζιλιάνος κεντρικός της ομάδας των Βορείων Προαστίων, με νέο μπλοκ, έδωσε προβάδισα δύο πόντων 7-5.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, με άσο του Κλίντι και μπλοκ του Αρμενάκη στον Χαντ, προηγήθηκε 10-9.  Η Κηφισιά ισοφάρισε 10-10 με επίθεση του Χαντ. Στην εξέλιξη του σετ ο Κλίντι, με επίθεση από την πίσω ζώνη, έκανε το 12-10 με τον Κώστα Αρσενιάδη να καλεί τάιμ άουτ.

Ο Ηρακλής χάλασε την «κηφισιώτικη» υποδοχή. Τα λάθη για την αθηναϊκή ομάδα διαδέχθηκαν το ένα το άλλο και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +8 (20-12) για τον «γηραιό». Οι γηπεδούχοι αύξησαν το προβάδισμα και κατέκτησαν το σετ με 25-14.

Με «όπλα» το καλό σερβίς και  το μπλοκ, η Κηφισιά στο δεύτερο σετ προηγήθηκε με 7-5. Με άσο του Ρενάτο η αθηναϊκή ομάδα πήρε προβάδισμα τριών πόντων 10-7. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με μπλοκ του Αρμενάκη στον Ρουμελιωτάκη, μείωσαν 10-9. Ο Ηρακλής με διαδοχικά μπλοκ πάνω στον Χαντ προηγήθηκε στα μέσα του σετ με 13-12.

Η αμφίρροπη «μάχη» συνεχίστηκε με τον Ρενάτο, με επίθεση σε πρώτο χρόνο, να μειώνει 15-14. Ο Ηρακλής πίεσε την υποδοχή της Κηφισιάς και πήρε «αέρα» τεσσάρων πόντων 18-14. Μετά από φάση διαρκείας ο Χαντ, με κόντρα επίθεση, μείωσε 18-16, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Στην εξέλιξη του σετ ο Σωτηρίου, με επίθεση, διαμόρφωσε το 22-19. Λάθος στο σερβίς από τον Ρουμελιωτάκη έδωσε τέσσερις ευκαιρίες στον Ηρακλή να κατακτήσει και το δεύτερο σετ 24-20. Ο Ηρακλής κατέκτησε το δεύτερο σετ με 25-21.

Στο τρίτο σετ του αγώνα Ηρακλής και Κηφισιά πήγαν «πόντο-πόντο»  μέχρι το 5-5. Οι γηπεδούχοι, με συνεχόμενους πόντους, προηγήθηκαν 7-5. Στη συνέχεια οι παίκτες του Ηρακλή ανέβασαν την απόδοσή τους και πήραν σημαντικό προβάδισμα 5 πόντων 12-7. Ο Κώστας Αρσενιάδης άλλαξε τον Δημήτρη Νικολάκη με τον Λυκούργο Ρούση.  Στην εξέλιξη του σετ κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ρουμελιωτάκη και στη συνέχεια λάθος θέσεις, επέτρεψαν στην Κηφισιά να μειώσει σε 17-14. Οι Θεσσαλονικείς «απάντησαν» άμεσα και με μπλοκ πάνω στον Κρητικό ακραίο προηγήθηκαν 19-14. Τα λάθη συνεχίστηκαν για την Κηφισιά, κάτι που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο Ηρακλής που κατέκτησε και το τρίτο σετ με 25-17.

Διαιτητές: Θεμελής, Βασιλειάδης.