Αγωνιστική ισοπαλιών η 5η της Β’ ΕΠΣΑ για τις ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών

Αγωνιστική ισοπαλιών για τις ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών ήταν αυτή που διεξήχθη αυτό το Σαββατοκύριακο στους τρεις ομίλους της Β’ ΕΠΣΑ. Ειδικότερα, νικηφόρα αποτελέσματα είχαμε για τον Παπάγο, το Ψυχικό, τον Κένταυρο Βριλησσίων, τα Μελίσσια και την Κηφισιά 2010, ισόπαλοι αναδείχθηκαν Ατρόμητος Χαλανδρίου, Άρης Χολαργού, Μεταμόρφωση, Νεοπενελικός, Ελευθερούπολη, Πεύκη και Ατρόμητος Μεταμόρφωσης, ενώ ηττήθηκαν Αλσούπολη, Λυκόβρυση, Παράδεισος Αμαρουσίου και Βριλήσσια.

1ος όμιλος

Στο γήπεδο του Χολαργού ο Παπάγος κατάφερε να ξεπεράσει και το εμπόδιο της Αργυρούπολης, την οποία νίκησε με σκορ 1-0. Η ομάδα των Βορείων πέρασε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας συγκεντρώσει συνολικά 12 βαθμούς.

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, το Ψυχικό κέρδισε στο γήπεδο του Κάτω Χαλανδρίου την Αλσούπολη, παίρνοντας το «τρίποντο». Το πρώτο γκολ των γηπεδούχων σημείωσε ο Λεοντίου στο 5′, ενώ το 2-0 έκανε ο Μαραβελάκης στο 60′, με απευθείας χτύπημα φάουλ. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκαν για την Αλσούπολη ο Τσούκας στο 55′ (δεύτερη κίτρινη κάρτα) και για το Ψυχικό ο Κούκος στο 89′ (απευθείας κόκκινη κάρτα).

Στο 0-0 έμειναν στο γήπεδο του Χαλανδρίου Ατρόμητος και Άρης Χολαργού και μοιράστηκαν τους βαθμούς, που φέρνουν την ομάδα του Χολαργού στην ένατη θέση της βαθμολογίας, με 7 βαθμούς και εκείνη του Χαλανδρίου στη δωδέκατη θέση, με 3 βαθμούς.

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΑ (5η αγωνιστική)

2ος όμιλος

Ασταμάτητος συνεχίσει την… κούρσα του στον 2ο όμιλο ο Κένταυρος Βριλησσίων, που κέρδισε στο γήπεδό του και τον Αίμο Πετρούπολης, με σκορ 1-0. Μετά και αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα των Βορείων Προαστίων συνεχίζει να είναι μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, με 15 βαθμούς.

Νέα νίκη και για τα Μελίσσια που έκαναν «πάρτι» στο γήπεδό τους, απέναντι στον Ποσειδώνα Γλυφάδας, τον οποίο και συνέτριψαν με σκορ 6-1. Το συγκρότημα των Βορείων Προαστίων βρίσκεται μόνο στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, με συνολικά 11 βαθμούς.

Σπατάλησε βαθμούς στο γήπεδό της η Μεταμόρφωση, η οποία παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στον Βύρωνα και πλέον υποχώρησε στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με συνολικά 10 βαθμούς.

Δύσκολο βαθμό απέσπασε ο Νεοπεντελικός στη Ν. Ιωνία, απέναντι στην Ελευθερούπολη, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1, χάρη στο γκολ του Δαλέκου. Η ομάδα της Πεντέλης ανέβηκε στην έβδομη θέση της βαθμολογίας, με 7 βαθμούς, ισοβαθμώντας με την αντίπαλό του.

Στο γήπεδο της Πεύκης η τοπική ομάδα παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στον Ατρόμητο Μεταμόρφωσης, στο γειτονικό ντέρμπι. Μετά το συγκεκριμένο αποτέλεσμα η Πεύκη βρίσκεται στη δωδέκατη θέση της βαθμολογίας, με 4 βαθμούς και ο Ατρόμητος στη 15η θέση, με μόλις 2 βαθμούς.

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΑ (5η αγωνιστική)

3ος όμιλος

«Διπλό» μέσα στο γήπεδο της Αργυρούπολης για την Κηφισιά 2010, που επικράτησε με σκορ 1-0 της Λαύρας και «σκαρφάλωσε» στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 9 βαθμούς.

Η Λυκόβρυση στάθηκε άτυχη στο γήπεδο του Γαλατσίου, χάνοντας από την τοπική ομάδα με σκορ 1-0. Αν και αγωνίζονταν με τέσσερις βασικές απουσίες, οι «Λύκοι» ξεκίνησαν δυνατά και στο 2ο λεπτό του αγώνα έχασαν καταπληκτική ευκαιρία με τον Σταματέλο, ο οποίος πλάσαρε άουτ εντός περιοχής. Ωστόσο, ήταν το Γαλάτσι στο 20′, μετά από κόρνερ που βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, κάνοντας το 1-0. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, αφού στο δεύτερο ημίχρονο, παρά την «πολιορκία» στα καρέ των γηπεδούχων και τις απανωτές χαμένες ευκαιρίες του Σταματέλου, το αποτέλεσμα δεν άλλαξε.

Στο γήπεδο του Καματερού ο Παράδεισος Αμαρουσίου υπέστη βαριά ήττα με σκορ 4-1. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έβρισκαν… δοκάρια (στο 4′, με τον Κολοκοτρώνη και στο 23′, με τον Παναγιωτόπουλο), αλλά στο δεύτερο μέρος βρήκαν τον… δρόμο για τα αντίπαλα δίχτυα. Έτσι, στο 51′ ο Δημητρόπουλος έκανε το 1-0, με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να απαντούν στο 53′, με τον Γεωργακόπουλο. Στο 56′ ο Παναγιωτόπουλος ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι που κέρδισε ο Πετανάι, βρίσκοντας στόχο και κάνοντας το 2-1, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 74′ σημείωσε το τρίτο γκολ της ομάδας του. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Σωτηρόπουλος, με απευθείας κόρνερ, στο 90ό λεπτό.

Στο γήπεδο των Βριλησσίων η τοπική ομάδα έχασε από τον Γκυζιακό με σκορ 1-0, σε έναν γενικά μέτριο αγώνα. Το γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθε στα τελευταία λεπτά, μετά από εκτέλεση κόρνερ από τον Στούμπο και άπιαστη κεφαλιά του Καραγιάννη.

Η βαθμολογία του 3ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΑ (5η αγωνιστική)