Ήττα στο τάι μπρέικ για την Κηφισιά από τον Φοίνικα

Η Κηφισιά γνώρισε την ήττα από τον Φοίνικα στο Ζηρίνειο στο τάι μπρέικ (20-25, 19-25, 25-21, 25-23, 10-15) για την 5η αγωνιστική της Volley League. Αυτή ήταν η 3η ήττα για την ομάδα των Βορείων Προαστίων σε ισάριθμα παιχνίδια, αλλά και ο πρώτος βαθμός.

Η περιγραφή του αγώνα

Η περιγραφή του αγώνα, όπως αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα του συλλόγου της Κηφισιάς έχει ως εξής:

Στο πρώτο σετ του αγώνα η Κηφισιά ξεκίνησε εντυπωσιακά. Με τον Ρουμελιωτάκη να χαλάει την υποδοχή του Φοίνικα και ισχυρό μπλοκ προηγήθηκε με 4-0. Η ομάδα της Σύρου ανέβασε την απόδοσή της και μείωσε σε 8-6, με επίθεση σε πρώτο χρόνο από τον Χήρα.

Η αντεπίθεση για τον Φοίνικα συνεχίστηκε και η ομάδα της Σύρου, μετά από άουτ επίθεση του Χαντ, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σετ με 10-9, αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να καλέσει τάιμ άουτ.

Στην εξέλιξη του σετ ο Ντόκιτς με έξυπνο πλασέ έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στον Φοίνικα 12-10. Το φιλέ στη συνέχεια έκανε το «χατίρι» στον Λάανε ο οποίος με άσο έφερε το σετ ξανά στα ίσα 15-15.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της Κηφισιάς και πήραν «αέρα» τεσσάρων πόντων στο σετ 19-15, με άσο του Λέσκοφ. Το +4 (22-18) για τον Φοίνικα διατηρήθηκε μετά από επίθεση του Φίλιο. Ο Φοίνικας, μετά από λάθος στο σερβίς από τον Λάανε, έφτασε σε σετ μπολ 24-20. Στην επόμενη φάση ο Ντόκιτς με κόντρα επίθεση διαμόρφωσε το 25-20 για τον Φοίνικα.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων και στο δεύτερο σετ ξεκίνησε καλά και με τον αρχηγό της Δημήτρη Νικολάκη στο σερβίς προηγήθηκε με 3-0. Ο Φοίνικα Σύρου, για ακόμα μία φορά, αντέδρασε άμεσα και μετά από λάθος του Χαντ και άσο του Ντόκιτς πέρασε μπροστά με 5-4.

Οι γηπεδούχοι, με έξυπνο πλασέ του Χαντ, ξαναμπήκα σε «θέση οδηγού» με 7-6. Και πάλι ο Φοίνικας είχε τις λύσεις και με μπλοκ του Ντόκιτς πάνω στον Ρουμελιωτάκη έφτασε στο +2 (10-8), με τον Κώστα Αρσενιάδη να καλεί τάιμ άουτ. Στην εξέλιξη του σετ ο Ντε Σόουζα με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 12-8. Σε εκείνο το σημείο ο Ρούσης πέρασε στη θέση του Νικολάκη.

Η «τρικυμία» για την ομάδα της Κηφισιάς συνεχίστηκε και με συνεχόμενα λάθη η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στο +6 (14-8) για τον Φοίνικα. Με δύο συνεχόμενους άσος από τον Ντε Σόουζα ο Φοίνικας προηγήθηκε με +7 (17-10). Η Κηφισιά έδειξε «σφυγμό» και με μπλοκ του Χαντ και λάθος του Φίλιο μείωσε 18-14.

Οι φιλοξενούμενοι αύξησαν το προβάδισμα και έφτασαν σε σετ μπολ με 24-17. Η Κηφισιά «έσβησε» δύο σετ μπολ, όμως στην τρίτη ευκαιρία ο Ντε Σόουζα με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 25-19.

Η Κηφισιά με τον Ρεκ στο σερβίς χάλασε την υποδοχή του Φοίνικα και προηγήθηκε με 5-1 στην αρχή του τρίτου σετ. Τα «Κηφισιώτικα» λάθη έκαναν ξανά την εμφάνισή τους και ο Φοίνικας μείωσε 6-4. Μπλοκ από τους Ρεκ και Λάανε στον Ντε Σόυζα έδωσε ξανά «αέρα» τεσσάρων πόντων στην Κηφισιά 8-4. Ο Φοίνικας με συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 9-7 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ.

Στην εξέλιξη του σετ και μετά από φάση διαρκείας, ο Λάανε με επίθεση διαμόρφωσε το 12-8. Με το +4 υπέρ της αθηναϊκής ομάδας φτάσαμε στο 17-13. Δύο συνεχόμενα άουτ από τους Λάανε και Ρεκ έφεραν το Φοίνικα στο -2 (17-15). Χάντ με επίθεση και μπλοκ του Λαάνε έβαλαν ξανά μπροστά την Κηφισιά με +4 (19-15). Μετά από φάση διαρκείας με ωραίες άμυνες ο Χαντ με κερδισμένο μπλοκ άουτ έκανε το 22-17 για την Κηφισιά.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν σε σετ μπολ 24-19 μετά από φιλέ στο σερβίς του Ντόκιτς. Ο Χαντ έκανε με τη σειρά του λάθος και ο Φοίνικας μείωσε 24-20. Στην επόμενη φάση ο Ρουμελιωτάκης κάρφωσε άουτ και το σκορ διαμορφώθηκε 24-21 με τον Κώστα Αρσενιάδη να καλεί τάιμ άουτ. Ο τελευταίος πόντος του σετ ήταν και ο πιο εντυπωσιακός του παιχνιδιού με τον Ρουμελιωτάκη να διαμορφώνει το 25-21.

Εντυπωσιακή ήταν στην αρχή και του τέταρτου σετ η Κηφισιά. Χαντ και Ρεκ έβαλαν μπροστά τους γηπεδούχους με 3-0 με τον προπονητή των φιλοξενούμενων να καλεί τάιμ άουτ. Ο Καναδός διαγώνιος με επίθεση διαμόρφωσε το 6-3. Στην εξέλιξη του σετ ο Ρεκ κάρφωσε άουτ και ο Φοίνικας πλησίασε σε «απόσταση αναπνοής» 6-5. Το Κηφισιώτικο μπλοκ έκανε δουλειά και η ομάδα των Βορείων Προαστίων προηγήθηκε 8-5. Στη συνέχεια ο Ρενάτο αποσύρθηκε λόγω τραυματισμού στο μάτι μετά από επίθεση παίκτη του Φοίνικα και στη θέση του πέρασε ο Μελλές.

Η εξαιρετική άμυνα του Γκούζντα έδωσε κόντρα επίθεση στην Κηφισιά, την οποία τελείωσε ο Χαντ για το 10-6. Η διαφορά για τους γηπεδούχους έφτασε το +5 (12-7) μετά από άουτ επίθεση του Ντόκιτς. Η ομάδα της Σύρου ανέβασε την απόδοση της και με τους Παπαδόπουλο και Ντε Σόουζα μείωσε 14-13.

Στη συνέχεια του σετ ο Χήρας με μπλοκ πάνω στον Χαντ έφερε το σετ στα ίσα 15-15, ενώ στην επόμενη φάση ο Λάανε κάρφωσε άουτ και ο Φοίνικας προηγήθηκε με 16-15. Και πάλι η Κηφισιά με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Χαντ προηγήθηκε 18-17. Με εκατέρωθεν λάθη στο σερβίς οδηγηθήκαμε στο 19-19. Ο Ντόκιτς με άσο έβαλε τον Φοίνικα μπροστά στο σκορ με 21-20. Η Κηφισιά με επίθεση του Ρεκ σε πρώτο χρόνο έφτασε σε σετ μπολ 24-23. Με άσο του ΝικΟλάκη η Κηφισιά κατέκτησε το σετ με 25-23, οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Εκεί η Κηφισιά έδειχνε να έχει το έλεγχο όμως δύο λάθη από τους Νικολάκη και Λάανε έφεραν το σετ στο 4-4. Ο Χήρας με «πέναλτι» έβαλε μπροστά τον Φοίνικα με 5-4 για πρώτη φορά στο τάι μπρέικ. Με το +1 (8-7) υπέρ του Φοίνικα οι δύο ομάδες αλλάξαν πλευρές.

Ο Φοίνικας με μπλοκ του Ντε Σόουζα πάνω στον Χαντ μετά από σερβίς του Ντόκιτς έδωσε «αέρα» δύο πόντων στους φιλοξενούμενους 10-8. Με νέο άσο ο Ντε Σόυζα έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στους φιλοξενούμενους 12-9. Ο Χήρας με μπλοκ πάνω στον Χαντ έδωσε ματς μπολ στον Φοίνικα 14-10. Ο ίδιος παίκτης με μπλοκ στον Καναδό διαμόρφωσε το 15-10.

5ο σετ: 4-5, 8-10, 9-12, 10-15

Οι πόντοι του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν από 6 άσσους, 60 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 7 άσσους, 52 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (20-25, 19-25, 25-21, 25-23, 10-15) σε 123′

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (1/3 επ., 2 άσσοι), Ρουμελιωτάκης 14 (14/25 επ., 50% υπ. – 39% άριστες), Ρεκ 11 (5/8 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Χαντ 38 (34/56 επ., 4 μπλοκ), Λάανε 6 (4/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ. – 32% άριστες), Ρενάτο 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 67% υπ. – 17% άριστες), Γκούζντα (λ, 50% υπ. – 18% άριστες), Παπαδόπουλος, Ρούσης 1 (μπλοκ), Μπέλος, Μελλές.
Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χήρας 14 (7/9 επ., 7 μπλοκ), Φίλχο 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Εβάντρο 22 (17/38 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 60% υπ. – 20% άριστες), Λέσκοφ 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ντόκιτς 24 (21/40 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 3 (3/13 επ., 80% υπ. – 33% άριστες) / Βελούδης (λ, 42% υπ. – 9% άριστες), Φωτιάδης, Αδάμ, Βουλκίδης.

Γιάννης Ρουμελιωτάκης: Δεν μας απογοητεύει η ήττα

Ο ακραίος της Κηφισιάς Γιάννης Ρουμελιωτάκης, αναφερόμενος στο χθεσινό παιχνίδι με τον Φοίνικα Σύρου, δήλωσε:

«Ξεκινήσαμε νωθρά στο παιχνίδι και βρεθήκαμε πίσω με 0-2 σετ. Στη συνέχεια παίξαμε καλύτερα και φτάσαμε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ απέναντι σε μία καλή ομάδα όπως ο Φοίνικας. Δυστυχώς στο 5ο σετ λυγίσαμε και δεν μπορέσαμε να φτάσουμε στη νίκη.

»Η ήττα δε μας απογοητεύει καθώς το πρωτάθλημα έχει δρόμο ακόμα. Χρειάζεται να δουλέψουμε ακόμα πιο σκληρά στην προπόνηση για να φέρουμε τα επιθυμητά αποτελέσματα».