Β’ Εθνική μπάσκετ: Ροζ φύλλο αγώνα για Δούκα, Παπάγο και Πανερυθραϊκό

Τρεις από τις τέσσερις ομάδες που αγωνίζονται στο πρωτάθλημα του Νότου της Β’ Εθνικής μπάσκετ (Δούκας, Παπάγος και Πανερυθραϊκός) πήραν το ροζ φύλλο αγώνα στην 6η αγωνιστική, με μόνη την Πεντέλη να μην γεύεται τη χαρά της επιτυχίας.

• Έσπερος – Κρόνος Αγ. Δημητρίου 76-74

Ασυγκράτητος ο ΑΣΕ Δούκα, πέρασε και το εμπόδιο της Ένωσης Ιλίου, την οποία νίκησε με σκορ 76-66 και διατήρησαν μαζί με το αήττητο και την πρώτη θέση στο βαθμολογικό πίνακα, έχοντας συνολικά 12 βαθμούς.

Δεκάλεπτα: 15-15, 43-36, 55-57, 76-66

Δούκας (Χούμπαυλης): Δενδρινος 6, Παππάς 17(1), Λάκκας 3, Μποχωρίδης 15(3), Βουγιούκας 22, Ευστρατίου 4, Γκίνης, Ξύδης 3, Σακελλαρίου, Αποστολίδης, Δραγατης, Πετς 6.
Ένωση Ιλίου (Κτιστάκης): Παπαγεωργίου , Μπελλας Γ 16(3), Τσακίρης 16(3), Φούντας 6(2), Πανουσόπουλος, Μπολατογλου 5(1), Μπέλλας Ο, 14(2), Τσιούμπρης 4, Μανταλβάνος 5, Κατσαρός, Γεροκώστας

Ματς – «θρίλερ» διεξήχθη μεταξύ Οίακα Ναυπλίου και Πεντέλης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο, αλλά τελικώς το συγκρότημα των Βορείων Προαστίων να χάνει στις… λεπτομέρειες με σκορ 82-81. Αποτέλεσμα που τον φέρνει στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 9 βαθμούς.

Δεκάλεπτα: 25-23, 44-43, 65-64, 82-81

Οίαξ Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Ραζής 2, Κουμπούρας 14 (1), Πασολάρι, Πελεκάνος 15 (1), Παπαντωνίου 6 (1), Χάσα, Γεωργιάδης 12 (2), Σκορδάς 12, Αναγνωστόπουλος 17 (1), Ευστρατίου, Τσούχλης, Μπουρτσουκλής 4.
Πεντέλη (Χαρτοματσiδης): Μπούτρης, Γεωργακόπουλος 5 (1), Λίτσος 11 (1), Αποστολόπουλος 9 (1), Κούσουλας 10 (2), Καρούζος 6, Μπέλη 19 (1), Κουκάκης 6, Μπίγγος 4, Σαλτουρίδης 6, Τάγαρης 1, Νάσσης.

Μεγάλη νίκη του Παπάγου επί του Παγκρατίου, με σκορ 99-91, με την ομάδα των Βορείων να κάνει την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Οι «στρατηγοί», μετά τη σημερινή νίκη τους, ισοβαθμούς στην έβδομη θέση με τους αντιπάλους τους και την Πεντέλη, έχοντας έκαστος από 9 βαθμούς.

Δεκάλεπτα: 24-28, 41-53, 79-72, 99-91

Παπάγου (Κατσούνης): Πίνης 17 (5), Πρισκομάτης, Λεκάκης 1, Χρυσός 14 (1), Κουτρούλιας 18 (3), Μπάλος 17 (1), Γιαννίκος, Αγγελόπουλος, Ζώρζος 18
Παγκράτι (Λιόγας): Τζιβελέκας 12 (1), Κούτρας 3 (1), Κατωπόδης 2, Λυτόπουλος 11 (1), Φωτίου 11 (1), Δερμιτζάκης 16 (2), Δόξας 5, Ροδοστόγλου 27 (2), Μπένος 4

Επιτέλους νίκη για τον Πανερυθραϊκό και μάλιστα εκτός έδρας, απέναντι στον ισχυρό Τρίτωνα, στον οποίο και επιβλήθηκε με σκορ 71-68, παίρνοντας τα… ηνία του αγώνα από το δεύτερο δεκάλεπτο. Το συγκρότημα των Βορείων Προαστίων ανέβηκε στη δέκατη τέταρτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας πλέον 7 βαθμούς.

Δεκάλεπτα: 23-18, 32-45, 52-59, 68-71

Τρίτων (Μιχελάκος): Τσούτσος 6, Ύμερι, Ψαρόπουλος 20 (1), Καλατζής 16 (3), Σπυριδάκης, Ντιμπ 9, Νικολακόπουλος 4 (1), Δαμιανάκος, Μαλτέσιος 5, Δορλής, Κουκουνιάς 8, Βερτούδος,
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 10, Στογιάνοβιτς, Καλλιανιώτης 10 (1), Ντουζίδης 5 (1), Σπάχια, Σκάνδαλος 27 (4), Γιαουρτόγλου 7 (1), Γεωργιάδης, Στάθης 4, Αντωνίου 3 (1), Καστανιώτης, Μαντζιώρης 5 (1)

Η βαθμολογία του Νότου της Β’ Εθνικής μπάσκετ (6η αγωνιστική)

1. Δούκας 12 (6-0)
  2. Δάφνη Δαφνίου 11 (5-1)
  3. Έσπερος 11 (5-1)
  4. Πρωτέας Βούλας 10 (4-2)
  5. Οίαξ Ναυπλίου 10 (4-2)