Α2 μπάσκετ: Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για το Ψυχικό, ροζ φύλλο αγώνα και για το Μαρούσι

Με νίκες συνέχισαν στην 7η αγωνιστική της Α2 μπάσκετ Ανδρών οι δύο ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών που συμμετέχουν στο συγκεκριμένο πρωτάθλημα.

• Ιωνικός Νικαίας – Κόροιβος 102-70

Συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις το Ψυχικό, το οποίο πέτυχε νέα μεγάλη εκτός έδρας νίκη, αυτή τη φορά επί της Καρδίτσας, με σκορ 70-63, την οποία και «έπιασε» στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, φθάνοντας τους 11 βαθμούς. Το συγκρότημα των Βορείων αν και ήταν πίσω στο σκορ, στο τελευταίο δεκάλεπτο, με ένα επιμέρους 14-22, έκανε την ανατροπή και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Δεκάλεπτα: 15-9, 31-26, 49-48, 63-70
Καρδίτσα (Τζήμας): Μόκφορντ 7 (1), Γράβας 5, Παπαχρήστος 1, Παππάς 6 (2), Κακλαμάνος 8 (2), Καρράς 6, Παπαδόπουλος, Ερμείδης 10, Καλλές 4, Σαριμπαλίδης 3 (1), Μαγκουνής 13.
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Ιορδάνου 6, Παναγιωταράς 2, Παπανικολάου 7 (1), Παπαδημητρίου 2, Παπαντωνάκος 1, Μάντζαρης 21 (2), Αρσενόπουλος 14, Θεοδώρου, Ντιάλο 4, Παασόγια 13 (1).

Το Μαρούσι υποδέχθηκε τον ουραγό Εθνικό Πειραιώς, στον οποίο δεν άφησε κανένα περιθώριο να ελπίσει ότι μπορούσε να πάρει κάποιο θετικό αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι από το πρώτο δεκάλεπτο «έκτισαν» διαφορά ασφαλείας, την οποία και αύξησαν κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, φθάνοντας εύκολα στη νίκη με σκορ 96-79. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων, μετά από αυτή τη νίκη, ανέβηκε στη 12η θέση της βαθμολογίας, με 9 βαθμούς, έχοντας έναν αγώνα λιγότερο.

Δεκάλεπτα: 33-23, 59-47, 80-61, 96-79
Μαρούσι (Κεραμιδάς): Στασινός 17 (4), Πετρόπουλος, Ξυδάς 2, Χατζηδάκης 5, Γκουαλτιέρι 12 (2), Κανέλλης 9 (3), Λυκογιάννης 15 (3), Σουρλής 8 (2), Παπαγεωργόπουλος 4, Μιχαλούτσος 18 (2), Μπακέας 3 (1).
Εθνικός (Παλαιοχωρίτης): Γιατρούδης 4, Βουρλιωτάκης-Περδικάρης 13, Ασημακόπουλος 2, Σκιαθίτης 5 (1), Λεκάκης 2, Τζίμης 17 (1), Κωτσόπουλος 5 (1), Κυρίτσης, Μπινιάκου, Στανόγεβιτς 18 (1), Κοκκορόγιανης 12, Χουγκάζ 1.

Η βαθμολογία της Α2 μπάσκετ Ανδρών (7η αγωνιστική)

1. Ιωνικός Νικαίας 13 (6-1)
  2. Ηρακλής 13 (6-1)
  3. Ερμής Αγιάς 12 (5-2)
  4. Καρδίτσα 11 (4-3)
  5. Ψυχικό 11 (4-3)