Σπουδαίες νίκες σε αγώνες – «θρίλερ» για Ψυχικό και Μαρούσι στην 9η αγωνιστική της Α2 μπάσκετ

Σπουδαίες νίκες σε αγώνες – «θρίλερ» επιφύλαξε η 9η αγωνιστική για τις δύο ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα της Α2 μπάσκετ Ανδρών.

• Καβάλα – Ηρακλής 69-79

Το Ψυχικό πήρε μεγάλο «διπλό» στην Πάτρα επί του Απόλλωνα, με 65-54, αρχίζοντας να «κτίζει» γρήγορα την παραμονή του στην κατηγορία. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ το πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια οι παίκτες του Ψυχικού… πάτησαν γκάζι και 12 πόντους διαφορά στο ημίχρονο. Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι «πήραν το αίμα τους πίσω» και γύρισαν το παιχνίδι, περνώντας τους Βόρειους με διαφορά 6 πόντους.Όλα, λοιπόν, κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο, όπου το Ψυχικό έδειξε να έχει πιο «καθαρό μυαλό» και με σωστή διαχείριση, σε άμυνα και επίθεση, πανηγύρισε τη σημαντική νίκη.

Δεκάλεπτα: 14-16, 24-36, 46-42, 64-65
Απόλλων Π. (Δελέγκος): Στεφανίδης 14 (3), Βλάχος 4, Τζαϊδάς, Μπέμπης 10 (2), Κασπίρης, Μολφέτας 14 (1), Κατσουλάκος, Μπαζίνας 3 (1), Εζόμο 1, Δημακόπουλος 7, Καζαρνόφσκι 11.
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Ιορδάνου 3, Παναγιωταράς, Παπανικολάου 23 (3), Παπαντωνάκος 9 (1), Μάντζαρης 14 (1), Αρσενόπουλος 7 (1), Ντιάλο, Μπασδέκης 3 (1), Παασόγια 6.

Βαθμολογικά κρίσιμη νίκη πέτυχε και το Μαρούσι επί της Καρδίτσας, με 84-81, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων δεν τα πήγε καλά στο πρώτο ημίχρονο, οπότε και βρέθηκε να χάνει με 11 πόντους διαφορά. Ωστόσο, οι παίκτες του Κώστα Κεραμιδά επέστρεψαν… ορεξάτοι από την ανάπαυλα και με εξαιρετική επιθετική απόδοση και παρά το «θρίλερ» του τελευταίου δεκαλέπτου, κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Δεκάλεπτα: 15-20, 32-43, 59-65, 84-81
Μαρούσι (Κεραμιδάς): Κνέζεβιτς 2, Στασινός 18 (3), Ξυδάς 13, Χατζηδάκης 13, Γκουαλτιέρι, Κανέλλης 2, Λυκογιάννης 14 (3), Σουρλής, Παπαγεωργόπουλος 5 (1), Μιχαλούτσος 17 (2).
Καρδίτσα (Τζήμας): Μόκφορντ 3 (1), Γράβας 15 (1), Παπαχρήστος 7 (1), Κακλαμάνος 12, Καρράς 8, Παπαδόπουλος 2, Ερμείδης 12 (1), Καλλές 5, Σαριμπαλίδης 8 (2), Μαγκουνής 9.

Η βαθμολογία της Α2 μπάσκετ Ανδρών (9η αγωνιστική)

1. Ιωνικός Νικαίας 15 (7-1)*
  2. Ηρακλής 15 (7-1)*
  3. Διαγόρας Δρυοπιδέων 15 (6-3)
  4. Ερμής Αγιάς 15 (6-3)
  5. Αμύντας 15 (6-3)