Volley League: Συγκλονιστική νίκη του ΑΟΠ Κηφισιάς επί της ΑΕΚ στο τάι μπρέικ

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι η Κηφισιά κέρδισε στο Ζηρίνειο την ΑΕΚ με 3-2 σετ (25-22, 25-20, 22-25, 23-25, 15-11) για την 10η αγωνιστική της Volley League.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων, όπως αναφέρεται στη σελίδα της στο facebook, ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 2-0 σετ. Στο 3ο σετ λάθη στο σερβίς και στην επίθεση στοίχησαν στην Κηφισιά, ενώ στο τέταρτο σετ οι παίκτες της ΑΕΚ, πιο ψύχραιμοι, κατάφεραν να κάνουν το 2-2.

Στο τάι μπρέικ η Κηφισιά βρέθηκε πίσω στο σκορ, όμως οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά, με καλή τακτική και ψυχικά αποθέματα, κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να φτάσουν στη νίκη. Η Κηφισιά μετά από 10 αγωνιστικές έχει 5 βαθμούς και βρίσκεται στην 9η θέση της βαθμολογίας.

Η περιγραφή του αγώνα

Η περιγραφή του αγώνα, όπως αναρτήθηκε στον λογαριασμό του ΑΟΠ Κηφισιάς στο facebook έχει ως εξής:

Η Κηφισιά ξεκίνησε δυναμικά με προβάδισμα 4-1 στο 1ο σετ, αλλά η ΑΕΚ ισοφάρισε 11-11. Ο Ρουμελιωτάκης και ο Χαντ με κόντρα επιθέσεις έδωσαν σερί 5-0 και προβάδισμα 17-12. Η ΑΕΚ μείωσε σε 24-22, αλλά ο Λάανε έκλεισε το σετ 25-22.

Με καλό σερβίς και υπεροχή στο σκοράρισμα η Κηφισιά κράτησε τα ηνία και του 2ου σετ που ήταν παρόμοιο με το πρώτο. Η Κηφισιά προηγήθηκε 5-2, η ΑΕΚ ισοφάρισε πάλι 7-7, αλλά το ρεσιτάλ του Χαντ και του Ρουμελιωτάκη σε σερβίς και επίθεση έδωσαν προβάδισμα 16-11. Η ΑΕΚ μείωσε πάλι στο -2 (21-19), αλλά ο Λάανε με επίθεση και ο Χαντ με κόντρα επίθεση έκανε το 23-19. Το σετ έκλεισε με άσσο του Λάανε 25-20 για το 2-0 σετ.

Ο Νίκος Νεόφυτος έπαιξε το χαρτί του Λάππα στη θέση του Μότα και η ΑΕΚ με το μπλοκ του Χαραλαμπίδη και την άνοδο του Παπαδόπουλου πήρε πρώτη φορά 10-7. Το 14-12 για την ΑΕΚ έγινε 15-14 για την Κηφισιά με τον άσσο του Λάανε και τις επιθέσεις Ρουμελιωτάκη, Χαντ, αλλά η ΑΕΚ απάντησε με νέο σερί 5-0 από το σερβίς του Παπαδόπουλου και πήρε προβάδισμα 19-15. Το σετ έκλεισε 25-22 για την ΑΕΚ με το λάθος σερβίς του Χαντ.

Στο 4ο σετ έγινε μάχη και αναμέτρηση πόντο πόντο μέχρι το 7-7 οπότε το σερβίς του Χαραλαμπίδη έδωσε τους εύκολους πόντους για την ΑΕΚ που ξέφυγε 11-7. Η διαφορά συντηρήθηκε σε όλο το σετ και με δύο επιθέσεις του Στοΐλοβιτς η ΑΕΚ έκανε το 25-23 και έστειλε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και ξέφυγε 6-2. Έδειχνε να έχει τον έλεγχο, αλλά η Κηφισιά δεν είχε πει την τελευταία κουβέντα. Με το σερβίς του Λάανε ήρθαν τα πάνω κάτω στον αγώνα, καθώς η Κηφισιά με σερί 4-0 ισοφάρισε 6-6, ενώ στο 8-8 ήταν η σειρά του Νικολάκη να «τρυπήσει» την υποδοχή της ΑΕΚ και με τέσσερις έμμεσους «άσσους» να εκτοξεύσει τη διαφορά στο 12-8 με σερί 4-0. Η διαφορά ήταν ικανή να δώσει στην Κηφισιά τη σημαντική νίκη που την έβαλε και πάλι για τα καλά στο πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Μυλωνάκης.

Τα σετ: 3-2 (25-22, 25-20, 22-25, 23-25, 15-11) σε 140΄.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης, Ρουμελιωτάκης 20 (19/35, 1 άσσος, 64%υπ., 29%αρ.), Ρεκ 8 (6/11, 2 μπλοκ), Χαντ 26 (24/51, 2 άσσοι), Λάανε 26 (19/33, 4 άσσοι, 3 μπλοκ, 58%υπ., 23%αρ.) / Κάπελας (λ. – 69%υπ., 31%αρ.), Παπαδόπουλος, Γκούζντα (λ), Ρούσης, Μπέλος 2 (2/2), Σπυριούνης.
ΑΕΚ (Νίκος Νεόφυτος): Χαραλαμπίδης 10 (5/9, 5 μπλοκ), Σαλαφζούν 4 (2/3, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 14 (12/33, 2 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 14 (12/32, 2 μπλοκ, 30%υπ., 10%αρ.), Κανέλλος 7 (5/7, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μότα 12 (9/14, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 20%υπ., 7%αρ.) / Γκαράς (λ. – 48%υπ., 13%αρ.), Δρογκάρης, Κουλοχέρης, Μαυραγάνης, Λάππας 12 (9/14, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 43%υπ., 17%αρ.).