Εντός έδρας ήττες για Ψυχικό και Μαρούσι στη 10η αγωνιστική της Α2 μπάσκετ Ανδρών

Αρνητική ήταν η 10η αγωνιστική για τις δύο ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών που παίρνουν μέρος στο πρωτάθλημα της Α2 μπάσκετ Ανδρών. Ψυχικό και Μαρούσι γνώρισαν τις ήττες στο γήπεδό τους και επιδείνωσαν τη βαθμολογική θέσης τους.

• Ηρακλής – Κόροιβος 78-68

«Σκόνταψε» εντός έδρας το Ψυχικό, χάνοντας από την Καστοριά με σκορ 65-62 και πλέον ισοβαθμεί μαζί της στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 16 βαθμούς, έχοντας επίσης «παρέα» τον Αμύντα, την Καρδίτσα, τον Διαγόρα Δρυοπιδέων και τον Ιπποκράτη Κω.  Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν στο ημίχρονο, αλλά το άσχημο τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να ανατρέψει την εικόνα του παιχνιδιού. Την τελευταία περίοδο οι παίκτες τη Ψυχικού πάλεψαν να ανατρέψουν τη διαφορά, αλλά χωρίς να το κατορθώσουν.

Δεκάλεπτα: 18-15, 37-32, 48-53, 62-65
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Ιορδάνου 1, Παναγιωταράς 4, Κοντούδης, Παπανικολάου 23 (3), Παπαδημητρίου 3, Παπαντωνάκος 6, Μάντζαρης 10 (2), Αρσενόπουλος 11 (1), Θεοδώρου, Ντιάλο, Μπασδέκης, Παασόγια 6.
Καστοριά (Καραγιάννης): Αμπαράς 16 (2), Πετρόπουλος 6, Μελισσαράτος 9, Χονδρογιάννης 2, Βλάχος, Απιδόπουλος, Χρυσόπουλος 11 (1), Ράπτης 9, Βαβάτσικος 6, Καραμανώλης 2, Τζακόπουλος 2, Φουρμαναβίτσιους 2.

Οδυνηρή εντός έδρας ήττα και για το Μαρούσι, που έχασε από τον Ερμή Αγιάς με 82-74, και πλέον ισοβαθμεί με την Ευρώπη Πευκοχωρίου στην 11η θέση της βαθμολογίας, με 14 βαθμούς. Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, αλλά από τη δεύτερη περίοδο και μετά οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο και πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενο. Το τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν, έφθασαν στην ισοφάριση με 53-53, αλλά η απόδοσή τους δεν είχε συνέχεια, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Ερμή Αγιάς να πάρουν εκ νέου την πρωτοβουλία και να δίνουν στην ομάδα τους τη μεγάλη νίκη.

Δεκάλεπτα: 15-16, 29-38, 53-56, 74-82
Μαρούσι (Κεραμιδάς): Κνέζεβιτς 2, Στασινός 12, Ξυδάς 14 (2), Χατζηδάκης 7, Γκουαλτιέρι, Κανέλλης, Λυκογιάννης 18 (3), Σουρλής 2, Παπαγεωργόπουλος 9 (1), Μιχαλούτσος 10 (1).
Ερμής Αγ. (Σκαραφίγκας): Τσιαμπαλής 6 (2), Τσιλούλης 11, Σπυρόπουλος 5, Τζόλος, Κόμματος 6 (1), Νταλός, Τριανταφύλλου 11 (3), Κούκσικς 27 (7), Λάππας 6, Βρέττας, Τσούμας, Λόλας 10.

Η βαθμολογία της Α2 μπάσκετ Ανδρών (10η αγωνιστική)

1. Ηρακλής 19 (9-1)
  2. Ιωνικός Νικαίας 18 (8-2)
  3. Ερμής Αγιάς 17 (7-3)
  4. Αμύντας 16 (6-4)
  5. Καστοριά 16 (6-4)