Νίκες για Κηφισιά, Ηράκλειο, Χολαργό και Χαλάνδρι στη 13η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΑ

Με τις νίκες της Κηφισιάς, του Ηρακλείου, του Χολαργού και του Χαλανδρίου, τις ήττες της Αγίας Παρασκευής, του Πανερυθραϊκού και της Νέας Ιωνίας και την ισοπαλια του Απόλλωνα Χαλανδρίου ολοκληρώθηκε η 13η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΑ για τις 8 ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών που παίρνουν μέρος στο συγκεκριμένο πρωτάθλημα.

1ος όμιλος

Μεγάλο «διπλό» για την ομάδα της Κηφισιάς που κατάφερε να νικήσει στο γήπεδο του Νότου την Αγία Παρασκευή με σκορ 2-1 και εξακολουθεί να οδηγεί την «κούρσα» του 1ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ, έχοντας συνολικά 32 βαθμούς. Αντιθέτως, η Santa υποχώρησε στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα, μένοντας στους 21 βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 2′ με τον Ρεντζή, αλλά στο 10′ η Αγία Παρασκευή απάντησε με τον Κοβάνη, ο οποίος είχε και δοκάρι στο 62′. Τελικώς, η Κηφισιά ξαναμπήκε μπροστά στο σκορ με το γκολ του Γκούμα στον 46′, με τους Αγιοπαρασκευιώτες να διαμαρτύρονται για φάουλ του σκόρερ στον Χατζίου. Στο 61′ υπήρξαν και νέες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων, καθώς ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ του Κραψίτη ως οφσάιντ. Ένα λεπτό αργότερα η «Αγία» χάνει νέα μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, με τον Κοβάνη να σημαδεύει το δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Επιστροφή στις νίκες για το Ηράκλειο που κέρδισε στο διαδημοτικό γήπεδο της Μεταμόρφωσης/Λυκόβρυσης τον Μικρασιατικό με σκορ 2-0 και παρέμεινε στην 3η θέση, με 25 βαθμούς, μαζί με Ηλιούπολη και Πετράλωνα. Οι τυπικώς γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 15′ με τον Τσάκαλο και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 48′, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κατσούλη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να μειώσουν το σκορ στο 58′, αλλά η προσπάθεια του Κυλόγλου σταμάτησε στο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Στο γήπεδο του Κάτω Χαλανδρίου ο Απόλλων παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στην Αργυρούπολη και υποχώρησε στην 9η θέση της βαθμολογίας, με 19 βαθμούς.

2ος όμιλος

Στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα του 2ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ ανέβηκε ο Χολαργός, με 28 βαθμούς, μετά την εντός έδρας νίκη που πέτυχε επί του Περιστερίου με σκορ 1-0 και το «στραβοπάτημα» του Χαϊδαρίου. Η ομάδα των Βορείων πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης με τον Χατζή στο 10ο λεπτό.

Αντιθέτως, στο γήπεδο του Ιλίου ο Πανερυθραϊκός γνώρισε την ήττα από τον Ολυμπιακό Ν. Λιοσίων, με σκορ 1-0 και υποχώρησε στην 9η θέση της βαθμολογίας, με 15 βαθμούς, ισοβαθμώντας με το Χαλάνδρι. Το γκολ των γηπεδούχων πέτυχε ο Τ. Πατέλης στο 82ο λεπτό.

Το Χαλάνδρι που έφερε τα πάνω κάτω στον εντός έδρας αγώνα του με τη Διάνα Ηλιούπολης, καταφέρνοντας να την κερδίσει με σκορ 2-1, σε έναν αγώνα για… γερές καρδιές. Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμε «πολιόρκησαν» τα καρέ των Χαλανδραίων, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες για γκολ, το οποίο και πέτυχαν τελικώς στο 52′, με κεφαλιά του Κετσετζόγλου. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι συνήλθαν άμεσα και τέσσερα λεπτά αργότερα πετύχαιναν την ισοφάριση, με εκπληκτικό μακρινό σουτ του Γεωργαμλή. Στο 61′ ο Θύμιος έκανε την ανατροπή, πλασάροντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα και γράφοντας το 2-1, υπό τις έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων που ζήτησαν οφσάιντ. Στο 64′ η Διάνα έμεινε με 10 παίκτες, καθώς ο Νίκολι αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι, αλλά παρ’ όλα η ομάδα δεν σταμάτησε να κυνηγά την ισοφάριση, που παραλίγο να γίνει πραγματικότητα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν και πάλι ο Κετσετζόγλου επιχείρησε να πλασάρει τον τερματοφύλακα του Χαλανδρίου, ο οποίος ωστόσο προέβη σε μια εκπληκτική απόκρουση.

Τέλος, στο γήπεδο «Χ. Παυλίδης» του Ταύρου η Νέα Ιωνία γνώρισε την ήττα από τον Άγιαξ, με σκορ 1-0 και έτσι παραμένει στη 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με μόλις 9 βαθμούς στο ενεργητικό της.