Β’ Εθνική μπάσκετ: Μεγάλη νίκη του Πανερυθραϊκού επί των «στρατηγών» του Παπάγου στο «Σαλούν»

Μόνο ο Πανερυθραϊκός από τις τέσσερις ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος) «διασώθηκε» στη 10η αγωνιστική, νικώντας τον Παπάγου. Ήττες γνώρισαν, επίσης, ο Δούκας και η Πεντέλη.

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος)

Δούκας – Πρωτέας Βούλας 69-71
Πανελευσινιακός – Πεντέλη 70-67
Ένωση Ιλίου – Γλαύκος 65-66 (59-59 κ.α.)
Παγκράτι – Δάφνη Δαφνίου 75-64
Παπάγου – Πανερυθραϊκός 72-81
Κόρινθος -Κρόνος Αγ. Δημητρίου 56-51
Οίακας Ναυπλίου – Έσπερος Καλλιθέας 84-67
Μανδραϊκός – Τρίτων 74-78

Η ομάδα του Δούκα έχασε στο «Δαΐς» από τον Πρωτέα Βούλας με σκορ 71-69 και πλέον ισοβαθμεί στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας 16 βαθμούς, με τον σημερινό αντίπαλό της, καθώς επίσης και με τον Έσπερο Καλλιθέας. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο σε όλη τη διάρκειά του, με τους γηπεδούχους να διατηρούν ένα «εύθραυστο» προβάδισμα, που τελικώς… πλήρωσαν την τελευταία περίοδο.

Δεκάλεπτα: 20-16,38-37,55-53, 69-71
Δούκας (Χούμπαυλης): Βουγιούκας 12, Ευστρατίου 8, Ξύδης 10, Μποχωρίδης 14(2), Τσιτσιγιάννης 6, Λάκκας 5, Δενδρινός 2, Πετς 4(1), Παππάς 8(2), Μήτσιαλος, Γκίνης, Δραγάτης.
Πρωτέας (Βλάχος): Αγγελόπουλος 13(1), Αυγενικός 13(2), Μόρφης, Ματαλιωτάκης 10, Ματσάγγος, Παπαδάκης 24(4), Παπαρέγκας 11, Κυριλής, Καματερός 2, Φιλίππου.

Την ήττα γνώρισε και η Πεντέλη που αγωνιζόταν εκτός έδρας με τον Πανελευσινιακό, από τον οποίο και έχασε με σκορ 70-67.  Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, με πολλές εναλλαγές στο σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν καλύτεροι στις… λεπτομέρειες. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων ισοβαθμεί στην 4η θέση της βαθμολογίας με την Κόρινθο, έχοντας αμφότεροι από 15 βαθμούς.

Δεκάλεπτα: 22-20, 35-39, 56-52, 70-67
Πανελευσινιακός (Καλογήρου): Κυριακόπουλος 14 (2), Ηλιάδης 10 (2), Καράμπελας 5 (1), Μουρατίδης 3 (1), Βούλγαρης 3 (1), Σταθόπουλος 10 (1), Ιωάννου 1, Δούκας 4, Ψαρόπουλος 20 (1).
Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Μπούτρης 4, Γεωργακόπουλος, Λίτσος 3 (2), Αποστολόπουλος 3 (1), Κούσουλας 12 (2), Καρούζος 7 (1), Μπέλη 6, Μπίγγος 11, Σαλτουρίδης 2, Ταγάρης 11.

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε ο Πανερυθραϊκός στο «σαλούν» απέναντι στον Παπάγο, τον οποίο και υπέταξε με σκορ 81-72. Η ομάδα της Ν. Ερυθραίας μπήκε μουδιασμένα στο παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε να χάνει με 21-18, αλλά από τη δεύτερη περίοδο ανέκαμψε, πέρασε μπροστά στο σκορ και «έκτισε» μια διαφορά που της επέτρεψε να φθάσει σε άνετη επικράτηση. Ο Πανερυθραϊκός ανέβηκε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 14 βαθμούς και «συγκατοικεί» με τους Πανελευσινιακό και Γλαύκο, ενώ οι «στρατηγοί» υποχώρησαν στην 6η θέση, με 13 βαθμούς, σε ισοβαθμία με τον Μανδραϊκό.

Δεκάλεπτα: 21-18, 34-45, 50-60, 72-81
Α.Σ. Παπάγου (Ταυρόπουλος): Πίνης, Πρισκομάτης 11 (1), Λεκάκης 2, Παπαπέτρου 3, Κουτρούλιας 28 (2), Αγγελόπουλος, Μπάλος 7, Γιαννίκος 2, Ζώρζος 19 (2).
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 10 (13 ριμπ.), Στογιάνοβιτς 12 (1), Καλλιανιώτης 11 (3/5 τρίπ., 3 κλεψ.), Ντουζίδης 9 (1), Σκάνδαλος 7 (1), Γιαουρτόγλου 19 (1), Γεωργιάδης, Στάθης 10 (4/5 δίπ.), Αντωνίου 3 (1), Καστανιώτης, Ματζιώρης, Σπάχια.

Η βαθμολογία της Β’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος – 10η αγωνιστική)

1. Οίακας Ναυπλίου (8-2) 18
  2. Δάφνη Δαφνίου (8-2) 18
  3. Τρίτωνας (7-3) 17
  4. Παγκράτι (7-3) 17
  5. Έσπερος Καλλιθέα (6-4) 16