Α2 μπάσκετ: «Ποδαρικό» στο 2019 με νίκη για το Μαρούσι – Ήττα – «θρίλερ» για το Ψυχικό

Νίκη για το Μαρούσι στην… αυγή του 2019, ήττα – «θρίλερ» για το Ψυχικό, στη 12η αγωνιστική της Α2 μπάσκετ Ανδρών.

Ψυχικό – Χαρίλαος Τρικούπης 62-63

Αγώνας – θρίλερ ήταν αυτός που διεξήχθη μεταξύ του Ψυχικού και του Χαρίλαου Τρικούπη στην πρώτη αγωνιστικής της νέας χρονιάς, με τους φιλοξενούμενος να παίρνουν τη νίκη στις… λεπτομέρειες, με μόλις ένα πόντο διαφορά. Η ήττα στοιχίζει και βαθμολογικά στην ομάδα των Βορείων, που πλέον υποχωρεί στην 9η θέση, με 18 βαθμούς.

Δεκάλεπτα: 20-20, 33-29, 47-48, 62-63
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Παναγιωταράς 2, Παπανικολάου 13, Παπαδημητρίου, Παπαντωνάκος 7 (1), Μάντζαρης 6 (1), Αρσενόπουλος 15 (3), Θεοδώρου, Ντιάλο 6, Μπασδέκης, Παασόγια 13.
Χαρίλαος Τρικούπης (Καλαμπάκος): Τζόρτζεβιτς 27, Γυφτάκης, Παπαδιονυσίου 14 (1), Ντόβας, Αδαμόπουλος, Σταυρόπουλος 2, Χατζηκυριακίδης 2, Δεμερτζής 3, Αντωνάκης 11 (1), Γκάτζιος, Πολίτης 4.

Αντιθέτως, το Μαρούσι έκανε το… χρέος του απέναντι στην Καστοριά, την οποία και «υπέταξε» με σκορ 86-80, παρά το γεγονός ότι ξεκίνησε με «την πλάτη στο τοίχο» και έχανε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι και το τέλος της τρίτη περιόδου, αλλά κάπου εκεί το συγκρότημα του Κεραμιδά πήρε την κατάσταση στα χέρια του και κατάφερε να πάρει τη μεγάλη νίκη, που το ανεβάζει στη 10η θέση, με 17 βαθμούς, σε ισοβαθμία με την Ευρώπη Πευκοχωρίου (την αντιμετωπίζει εκτός την επόμενη αγωνιστική), τον Κόροιβο και τον Χαρίλαο Τρικούπη.

Δεκάλεπτα: 16-26, 33-38, 61-60, 86-80
Μαρούσι (Κεραμιδάς): Κουκουλάς 10, Στασινός 20 (2), Ξυδάς 16, Χατζηδάκης 4, Γκουαλτιέρι, Κανέλλης, Λυκογιάννης 4, Σουρλής 10 (2), Παπαγεωργόπουλος 13 (3), Μιχαλούτσος 9 (1).
Καστοριά (Καραγιάννης): Πετρόπουλος 16, Μελισσαράτος 15, Χονδρογιάννης, Βλάχος, Απιδόπουλος, Χρυσόπουλος 10, Ράπτης 4, Τερσενίδης 2, Βαβάτσικος 9 (1), Καραμανώλης 4 (1), Τζακόπουλος 11 (3), Φουρμαναβίτσιους 9 (2).

Η βαθμολογία της Α2 μπάσκετ Ανδρών (12η αγωνιστική)

1. Ιωνικός Νικαίας 22 (10-2)

2. Ηρακλής 21 (9-3)
3. Ερμής Αγιάς 20 (8-4)
4. Ιπποκράτης Κω 20 (8-4)
5. Αμύντας 19 (7-5)