Β’ Εθνική μπάσκετ: Μεγάλες νίκες για Δούκα, Πεντέλη και Πανερυθραϊκό – Ήττα για τον Παπάγο

Μεγάλες νίκες για Δούκα, Πεντέλη και Πανερυθραϊκό στη 13η αγωνιστική του Νότου της Β’ Εθνικής μπάσκετ Ανδρών, σε αντίθεση με τον Παπάγο που έχασε, με ανατροπή στην τελευταία περίοδο, από τον Τρίτωνα.

Μανδραϊκός – ΚΑΟ Κορίνθου 77-62

Με «λυτρωτές» τους Μποχωρίδη, Πετς και Δενδρινό, ο ΑΣΕ Δούκα πανηγύρισε μια πολύ σπουδαία νίκη μέσα στην Καλλιθέα, επικρατώντας του Εσπέρου με 70-68.

Η ομάδα του Νάσου Χούμπαυλη, όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα του Συλλόγου, μπορεί να κυνηγούσε τους γηπεδούχους στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, όμως με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο πεντάλεπτο γύρισε το ματς και βρήκε τα ψυχικά αποθέματα για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα και να βάλει στο σακούλι του δύο πολύτιμους βαθμούς, που του επιτρέπουν να παραμένει στο «κόλπο» της πρώτης πεντάδας του βαθμολογικού πίνακα.

Το παιχνίδι μέχρι το 15ολεπτό ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ (17-17 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, αλλά 25-24 στο 15’), όμως ο Έσπερος πήρε μια μικρή διαφορά και έκλεισε το ημίχρονο στο +3 (40-37).

Στην επανάληψη, ο Δούκας παρουσίασε δύο αγωνιστικά πρόσωπα. Στο 24’ βρέθηκε στο -8 (49-41), όμως πλησίασε τέσσερα λεπτά αργότερα σε απόσταση αναπνοής 51-50, με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει τελικά 56-52.

Το τέταρτο δεκάλεπτο απέκτησε πολύ γρήγορα άγρια ομορφιά. Οι γηπεδούχοι έχτισαν μια διαφορά εννέα πόντων (63-54), όμως ο Δούκας με επιθετικό οίστρο και τους Πετς και Μποχωρίδη να «πυροβολούν» από τα 6,75μ., «έτρεξε» επί μέρους σκορ 2-10 και πλησίασε στο 38’ και πάλι στον πόντο 65-64. Ο Δενδρινός, με νέα τρίποντη «βόμβα», έβαλε οδηγό στο σκορ τον Δούκα, ο οποίος ένα λεπτό πριν το φινάλε προηγήθηκε με 65-67.

Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν την τύχη τους στα χέρια τους τη στιγμή που ο Έσπερος πάλευε με νύχια και με δόντια να πάρει τα ηνία του αγώνα. Με δύο εύστοχες βολές οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 67-67, τριάντα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, όμως ο Μποχωρίδης με λέι απ έγραψε το 67-69 στο 39,45. Το συγκρότημα της Καλλιθέας, με 1/2 βολές, έκανε το 68-69 (39:54), όμως ο Πετς ήταν αυτός που είπε την τελευταία κουβέντα στο παιχνίδι, αφού ευστόχησε σε μια βολή και διαμόρφωσε το τελικό 68-70, χαρίζοντας στην ομάδα του την πολυπόθητη επικράτηση.

Νίκη και για την Πεντέλη, που επικράτησε του Γλαύκου με σκορ 72-63, παίρνοντας από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων συγκατοικεί στην 8η θέση, με Κόρινθο και Έσπερο, έχοντας 19 βαθμούς.

Δεκάλεπτα: 22-13, 43-34, 57-46, 72-63
Δεκάλεπτα: Χαλαμπαλάκης-Τσιμπούρης
Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Μπούτρης 3 (1), Λίτσος 6, Αποστολόπουλος 6 (2), Κούσουλας 4 (1), Καρούζος 13 (2), Μπέλη 20 (1), Κουκάκης, Μπίγγος 10, Σαλτουρίδης 7, Ταγάρης 3, Νάσης, Πανέτης,
Γλαύκος (Μυριούνης): Μοσχοβάκης 14 (1), Σερέτης 9, Βανδώρος 2, Γιαννικόπουλος, Εφέπουλος, Καρακωνσταντάκης 10 (3), Κούτρας 7  (1), Δαβάνης 14, Τσεκλένης 5 (1), Σπυράκος 2, Σακελλαρόπουλος.

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη και για τον Πανερυθραϊκό, που κατάφερε να ξεπεράσει, στο κατάμεστο «Στέλιος Καλαϊτζής», το εμπόδιο της Ένωσης Ιλίου, με 70-68, και να επιστρέφει στο δρόμο των επιτυχιών. Το κακό ξεκίνημα των παικτών των Βορείων Προαστίων, οι οποίοι μέχρι το 17′ δεν είχαν καθόλου καθαρό μυαλό και παρουσιάστηκαν αρκετά αγχωμένοι, αντικαταστάθηκε από την «αφύπνισή» τους στο ματς από το τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου και έπειτα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 35-32, όπως αναφέρεται στη ιστοσελίδα του Συλλόγου.

Από το 19′ (όταν ο Πανερυθραϊκός πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο παιχνίδι) και μετά, η ομάδα των Β.Π. δεν βρέθηκε ποτέ πίσω στο σκορ, ενώ όσο περνούσε η ώρα – με ««οδηγό» την εξαιρετική αμυντική της λειτουργία, αφού οι παίκτες έβγαλαν ψυχή, πάθος και αυταπάρνηση σε κάθε φάση – «έχτισε» σταδιακά και μία διαφορά ασφαλείας, η οποία μάλιστα έφτασε και σε διψήφια επίπεδα τόσο στο τρίτο, όσο και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Στο 34ο λεπτό ο Σκάνδαλος με δύο εύστοχες βολές «έγραψε» το 59-47, με το +12 να είναι και η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα, και το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν, ενώ εκμεταλλευόμενοι και δύο κακές άμυνες στο τέλος από πλευράς Πανερυθραϊκού, που είχε ήδη εξασφαλίσει το ροζ φύλλο αγώνα, μάζεψαν αρκετά τη διαφορά, για το τελικό 70-68.

Στο τέλος της αναμέτρησης παίκτες και προπονητές αφιέρωσαν τη νίκη στον Χρήστο Σκάνδαλο, ο οποίος χθες είχε τα γενέθλιά του.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων βρίσκεται πλέον 11η θέση της βαθμολογίας, με 18 βαθμούς βαθμούς, σε ισοβαθμία με Μανδραϊκό, Γλαύκο και Παπάγου.

Δεκάλεπτα: 8-15, 35-32, 52-45, 70-68
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 12 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), Στογιάνοβιτς 3, Καλλιανιώτης 15 (3/4 τρίπ.), Ντουζίδης 7 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), Κουντούρης, Σκάνδαλος 17 (1), Γιαουρτόγλου 10, Γεωργιάδης, Στάθης, Αντωνίου, Καστανιώτης, Ματζιώρης 6.
Ένωση Ιλίου (Κτιστάκης): Παπαγεωργίου 4, Μπέλλας Γ. 21 (5), Τσακίρης 8, Φουντάς 10 (2), Πανουσόπουλος, Μπολάτογλου 8, Μπέλλας Οδ. 8 (1), Τσιουμπρής 6, Γεροκώστας 3

Ο Παπάγος δεν κατάφερε να αντισταθεί στην αντεπίθεση του πρωτοπόρου Τρίτωνα, ο οποίος κατάφερε στην τελευταία περίοδο να «γυρίσει» το παιχνίδι και να πάρει τη νίκη με σκορ 87-79, αφήνοντας τους «στρατηγούς» στη 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 18 βαθμούς.

Δεκάλεπτα: 23-23, 39-43, 57-63, 87-79
Τρίτων (Μιχελάκος): Αθανασόπουλος, Φρέσκος, Ψαρόπουλος 15, Καλατζής 18 (3), Σπυριδάκης 1, Ντιμπ 24 (2), Νικολακόπουλος 5 (1), Δαμιανάκος 6 (2), Μαλτέσιος 11, Ύμερι, Κουκουνιάς 4, Βερτούδος 3,
Παπάγου (Ταυρόπουλος): Παπαζήσης, Πίνης 8 (2), Πρισκομάτης 2, Λεκάκης 2, Χρυσός 5 (1), Ζώρζος 12 (1), Παπαπέτρου 14 (4), Κουτρούλιας 22 (2), Αγγελόπουλος 4, Μπάλος 10, Μάνδαλος.