Β’ Εθνική μπάσκετ: Νίκη μόνο για τον Πανερυθραϊκό στη 15η αγωνιστική

Μόνο ο Πανερυθραϊκός από τις ομάδες του Βορείου Τομέα που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος) πανηγύρισε νίκη στη 15η αγωνιστική. Δούκας, Πεντέλη και Παπάγου δυστυχώς ηττήθηκαν από τους αντιπάλους τους.

Οίαξ Ναυπλίου – Παπάγου 106-98

«Φρένο» στο νικηφόρο σερί του ΑΣΕ Δούκα έβαλε ο Μανδραϊκός, επικρατώντας στη Μάνδρα με σκορ 65-64. Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε «θρίλερ» στα τελευταία λεπτά, με τους «μπλε» να χάνουν μεγάλη ευκαιρία για να πετύχουν μια ακόμα πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη, που θα τους διατηρούσε στις πρώτες προνομιούχες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Δούκας, όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα του συλλόγου, παρουσίασε δύο αγωνιστικά πρόσωπα στο παιχνίδι και ουσιαστικά πλήρωσε το κακό πρώτο ημίχρονο, όπου «αχίλλειος πτέρνα»ήταν αμυντική λειτουργία της ομάδας. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Άλκης Παππάς και οι συμπαίκτες του δέχτηκαν 39 πόντους στις δύο πρώτες περιόδους, σε αντίθεση με το δεύτερο ημίχρονο όπου «έσφιξαν» την άμυνά τους και περιόρισαν τον αντίπαλο τους.

Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν δραματικά. Ο Δούκας από το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου άρχισε την αντεπίθεσή του και στο 38:50 πλησίασε σε απόσταση βολής 61-60. Στην επόμενη επίθεση ο Χάλαρης του Μανδραϊκού, με ένα τρίποντο απελπισίας, έγραψε το 64-60, όμως οι αθλητές του Νάσου Χούμπαυλη κατάφεραν να φέρουν τη διαφορά στους 2 πόντους 65-63 (5’’ πριν το φινάλε). Ο Δενδρινός κέρδισε φάουλ, όμως με 1/2 βολές δεν μπόρεσε να φέρει το ματς στα ίσα και να το στείλει στην παράταση, χάνοντας ουσιαστικά την πρώτη ευκαιρία. Η δεύτερη μεγάλη ευκαιρία για νίκη, όμως, χάθηκε από τον Βουγιούκα, ο οποίος δεν μπόρεσε να ευστοχήσει σε σουτ υπό πίεση και έτσι το 65-64 έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Δεκάλεπτα: 21-14, 39-33, 54-46, 65-64
Μανδραϊκός (Κατσούνης): Σιμιτζής 6 (2), Γεωργοπαπαδάκος Σ. 11 (2), Δέδες 16 (4), Γκαϊτάσοφ 6 (1), Σεργιένκο 6 (2), Ρεκουνιώτης 6, Χάλαρης 7 (1), Γεωργοπαπαδάκος Ν. 3 (1), Φωτόπουλος.
Δούκας (Χούμπαυλης): Δενδρινός 6, Παππάς 16 (1), Λάκκας 4, Μποχωρίδης 13 (2), Βουγιούκας 13, Ευστρατίου 3(1), Γκίνης 2, Ξύδης 3 Σακελλαρίου, Τσιτσιγιάννης , Μήτσιαλος Αποστολίδης, Πετς 7.

Ο Πανερυθραϊκός κατάφερε να πάρει μεγάλη νίκη απέναντι στον Γλαύκο με σκορ 66-53 και «σκαρφάλωσε» στη 10η θέση, με 21 βαθμούς, έχοντας ως «παρέα» τον Παπάγου και την Πεντέλη. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο για μεγάλο διάστημα, αλλά στη τελευταία περίοδο οι παίκτες των Βορείων Προαστίων πήραν την υπόθεση στα χέρια τους…

Δεκάλεπτα: 16-15, 34-28, 45-43, 66-53
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 11, Στογιάνοβιτς 8 (1), Καλλιανιώτης 8 (2), Ντουζίδης 4, Σπάχια, Σκάνδαλος 11, Γιαουρτόγλου 19 (3), Γεωργιάδης, Στάθης, Αντωνίου, Καστανιώτης, Ματζιώρης 5.
Γλαύκος (Μυριούνης): Μοσχοβάκης 4, Σερέτης 5, Βανδώρος, Γιαννικόπουλος 6 (1), Εφέπουλος 4, Κούτρας, Μαναβόπουλος 20, Αγγελόπουλος 2, Δαβάνης 7, Τσεκλένης 5.

Η Πεντέλη δεν τα κατάφερε απέναντι στον Πρωτέα Βούλας, από τον οποίο έχασε με σκορ 70-60, παρά το γεγονός ότι προσπάθησε στο δεύτερο μέρος να ανεβάσει ρυθμούς και πλησίασε επικίνδυνα τον αντίπαλό της. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων υποχώρησε στη 10η θέση, με 21 βαθμούς, την οποία και μοιράζεται με τον Πανερυθραϊκό και τον Παπάγου.

Δεκάλεπτα: 18-14,33-25,45-43,70-60
Πρωτέας Βούλας (Βλάχος): Αγγελόπουλος 6(2), Μόρφης 14(2), Ματαλιωτάκης 11, Ματσάγγος 5(1), Παπαδάκης 10(1), Παπαρέγκας 4, Κυριλής 15(3), Καματερός 5 Φιλίππου, Αυγενικός,Γάργαλης.
Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Κούσουλας 9(2), Ταγάρης 12, Αποστολόπουλος 11(3), Μπέλη 3, Μπούτρης 2, Λίτσος 14(3), Καρούζος 3(1), Μπίγγος 2, Κουκάκης 4.

Ο Παπάγος ηττήθηκε κι αυτός από τον Οίακα στο Ναύλιο με σκορ 106-98, παρά την προσπάθεια που έκανε στην τελευταία περίοδο να «μαζέψει» τη διαφορά, κάνοντας ένα επιμέρους 33-23.

Δεκάλεπτα: 29-23, 50-40, 83-65, 106-98
Οίαξ Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Ραζής 6 (2), Κουμπούρας 19 (2), Πελεκάνος 34 (7), Πασολάρι, Παπαντωνίου 6 (2), Γεωργιάδης 6 (1), Μανάκας 3 (1), Μπουρτσουκλής 9 (1), Σκορδάς 9, Αναγνωστόπουλος 12.
Παπάγου (Ταυρόπουλος): Παπαζήσης, Πίνης 10 (2), Λεκάκης 2, Ζώρζος 26 (1), Παπαπέτρου 5 (1), Κουτρούλιας 36 (2), Αγγελόπουλος 2, Γιαννίκος 12 (1), Μπάλος 5.

Η βαθμολογία του Νότου της Β’ Εθνικής μπάσκετ (15η αγωνιστική)

1. Δάφνη Δαφνίου 27 (12-3)
2. Τρίτων 26 (11-4)

3. Παγκράτι 26 (11-4)
4. Οίαξ Ναυπλίου 25 (10-5)
5. Δούκας 25 (10-5)
6. Πρωτέας Βούλας 24 (9-6)
7. Πανελευσινιακός 23 (8-7)