Α2 μπάσκετ Ανδρών: Νέα ήττα για Ψυχικό, νίκη – «βάλσαμο» για το Μαρούσι

Νέα ήττα για το Ψυχικό στη 17η αγωνιστική της Α2 μπάσκετ Ανδρών, αντιθέτως με το Μαρούσι που πήρε νίκη – βαθμολογικό βάλσαμο.

Αμύντας – Ερμής Αγιάς 67-83

Την εντός έδρας ήττα γνώρισε το Ψυχικό από τον Ιπποκράτη με σκορ 61-59 και παρέμεινε στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 25 βαθμούς, αποκτώντας «συγκάτοικο» την Καρδίτσα. Άστοχες οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να αποκτούν μικρό προβάδισμα ενός καλαθιού (29-27). Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο και στο δεύτερο μέρος, με το φινάλε να αποκτά ιδιαίτερη ενδιαφέρον, καθώς μέχρι την τελική κόρνα δεν είχε φανεί ποια από τις δύο θα πανηγυρίσει τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 9-15, 27-29, 45-44, 59-61
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Παναγιωταράς 9 (1), Κοντούδης, Παπανικολάου 8 (2), Παπαδημητρίου, Παπαντωνάκος 5 (1), Μάντζαρης 14 (1), Αρσενόπουλος 12 (4), Θεοδώρου 2, Ντιαλλό 2, Μπασδέκης 3 (1), Καφαντάρης, Παασόγια 4.
Ιπποκράτης (Παπαδόπουλος): Λάανε 4, Σκούφης, Τρύπας, Ναούμης 8 (2), Καλαμπάκας, Ασημακόπουλος 9, Χατζηνικόλας 18 (3), Χαρίσης 8, Ψαθάς, Μαστόρος 8, Δρόσος 6.

Επιστροφή στις καλές εμφανίσεις και σημαντική βαθμολογικά νίκη για το Μαρούσι, που επικράτησε εντός έδρας του Κόροιβου, με σκορ 75-70. Βέβαια, στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι τα βρήκαν σκούρα από το επιμέρους 21-13 των φιλοξενουμένων, που έφερε τη διαφορά στο καλάθι (54-52), αλλά τελικώς στην τελευταία περίοδο ισορρόπησαν το παιχνίδι και έφθασαν στην πολυπόθητη νίκη.

Δεκάλεπτα: 25-14, 41-31, 54-52, 75-70
Μαρούσι (Κεραμιδάς): Κουκουλάς 3, Στασινός 12, Ξυδάς 8 (2), Χατζηδάκης 18, Γκουαλτιέρι 3 (1), Κανέλλης 3, Λυκογιάννης, Σουρλής 3 (1), Παπαγεωργόπουλος 8, Μιχαλούτσος 8 (2).
Κόροιβος Αμ. (Κουταλιανός): Χείλαρης 17 (1), Καπώνης 16 (2), Λαμπρόπουλος 6 (1), Μαραγκάκης 2, Γκιουζέλης 2, Λεϊμάνις 19 (2), Γραβάνης, Θεοδωράκος 8 (2).

Η βαθμολογία της Α2 μπάσκετ Ανδρών (17η αγωνιστική)

1. Ιωνικός Νικαίας 32 (15-2)

2. Ηρακλής 31 (14-3)
3. Ερμής Αγιάς 30 (13-4)
4. Διαγόρας Δρυοπιδέων 27 (10-7)
5. Ιπποκράτης 27 (10-7)