Πολύτιμη νίκη για τον ΑΟΠ Κηφισιάς επί του Παμβοχαϊκού με 3-0 σετ

Μία από τις πιο σημαντικές νίκες στη φετινή Volley League κατέκτησε ο ΑΟΠ Κηφισιάς ο οποίος στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής επικράτησε του Παμβοχαϊκού στο Ζηρίνειο με 3-0 (25-18, 26-24,28-26).

Το παιχνίδι ήταν για «γερά νεύρα», όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα του Συλλόγου των Βορείων Προαστίων, καθώς το δεύτερο και το τρίτο σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, με τους παίκτες του Νίκου Ζαλμά να τα κατακτούν. Η πίεση στο σερβίς, το ισχυρό μπλοκ και η καλή υποδοχή ήταν τα «κλειδιά» της νίκης για τους «Κηφισιώτες».

Με αυτή τη νίκη η Κηφισιά «σκαρφάλωσε» στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 14 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική ο ΑΟΠΚ θα ταξιδέψει στη Σύρο προκειμένου να αντιμετωπίσει τον Φοίνικα, έχοντας ως στόχο την υπέρβαση.

Η περιγραφή του αγώνα

Η περιγραφή του αγών, όπως αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα του ΑΟΠ Κηφισιάς έχει ως εξής:

Στο πρώτο σετ του αγώνα η Κηφισιά ξεκίνησε με διάθεση να πιέσει την υποδοχή των φιλοξενούμενων και προηγήθηκε με 4-1. Στην εξέλιξη του σετ ο Σπυριούνης με άσο έδωσε «αέρα» τεσσάρων πόντων 6-2 στην αθηναϊκή ομάδα, αναγκάζοντας τον κ. Δελληκώστα να καλέσει τάιμ άουτ.

Το σερβίς των γηπεδούχων συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στους φιλοξενούμενους και με άσο του Ρεκ διαμορφώθηκε το 8-3. Η διαφορά έφτασε το +6 (11-5) μετά από επίθεση του Καναδού διαγώνιου Τέιλορ Χαντ.

Οι παίκτες του Παμβοχαϊκού αντέδρασαν και με δύο συνεχόμενους πόντους μείωσαν 11-7. Ο Παμβοχαϊκός προσπάθησε να πλησιάσει στο σκορ, όμως τα πολλά λάθη στο σερβίς δεν του το επέτρεψαν, ενώ στην εξέλιξη του σετ, με μπλοκ, ο Λόπαρ πάνω στον Ολιβέιρα διαμόρφωσε το 17-11. Η διαφορά έφτασε στο +7 (22-15) με κερδισμένο μπλοκ άουτ, ενώ ο Ρεκ, με επίθεση, έδωσε εξαπλό σετ μπολ για την ομάδα των Βορείων Προαστίων. Στην επόμενη φάση ο Ουάλαφ κάρφωσε στο φιλέ και η Κηφισιά κατέκτησε το σετ με 25-18.

Εντυπωσιακή ήταν η Κηφισιά και στην έναρξη του δεύτερου σετ. Με άσο του Χαντ και κόντρα επίθεση του Σπυριούνη μπήκε σε «θέση οδηγού» με 4-1, αναγκάζοντας τον κόουτς Δελληκώστα να πάρει τάιμ άουτ.

Ο Χαντ συνέχισε να «πυροβολεί» από τη θέση του σερβίς και με ακόμα δύο άσους έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στην Κηφισιά 6-1. Στην εξέλιξη του σετ οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με μπλοκ του Αμπράο στον Ρουμελιωτάκη μείωσαν 7-4.

Με εκατέρωθεν λάθη στο σερβίς από τους Νικολάκη και Ουάλαφ διαμορφώθηκε το 10-6 για τους γηπεδούχους. Στη συνέχεια ο Σπυριούνης κάρφωσε άουτ, ο Αμπράο έκανε μπλοκ στον Χαντ και ο Παμβοχαϊκός πλησίασε σε απόσταση «αναπνοής» 10-9, με τον Νίκο Ζαλμά να παίρνει τάιμ άουτ.

Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, ενώ με άσο του Ουάλαφ το σετ ήρθε στα ίσα 15-15. Λάθος του ίδιου παίκτη σε σερβίς και μπλοκ του Λόπαρ στον Ολιβέιρα έβαλαν ξανά μπροστά τους γηπεδούχους με 17-15. Στην εξέλιξη του σετ μετά από φάση διαρκείας ο Αμπράο κάρφωσε έξω και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +3 (19-16).

Ο Χαντ «χάλασε» την υποδοχή των φιλοξενούμενων με συνέπεια ο Γκλάντστόουν να καρφώσει έξω για το 21-17. Με αντεπίθεση διαρκείας ο Παμβοχαϊκός έφερε ξανά το σετ στα ίσα 23-23.

Σε εκείνο το σημείο «μίλησε» η εμπειρία του αρχηγού της Κηφισιάς Δημήτρη Νικολάκη, ο οποίος με έξυπνο πλασέ έκανε το 24-23, δίνοντας σετ μπολ στην ομάδα του. Ο Ολιβέιρα ,με κερδισμένο μπλοκ άουτ, έφερε ξανά το σετ στα ίσα 24-24. Το σερβίς του Γκλάντστόουν πήγε άουτ για το 25-24, ενώ στην επόμενη φάση, μετά από σερβίς του Νικολάκη, ο Ρουμελιωτάκης με «πέναλτι» διαμόρφωσε το 26-24.

Το καλό σερβίς και το αποτελεσματικό μπλοκ ήταν αυτό που έδωσε το προβάδισμα στην Κηφισιά στην αρχή του 3ου σετ με 5-2. Η ομάδα του Βραχατίου ανέβασε την απόδοσή της και με επίθεση του Ολιβέιρα μείωσε 6-5.

Στη συνέχεια του σετ ο Κυριάκος Σπυριούνης, με δύο συνεχόμενες επιθέσεις από την πάιπ, έδωσε «αέρα» τριών πόντων στην Κηφισιά με 10-7. Ο Παμβοχαϊκός προσπάθησε να πιέσει, όμως ο Χαντ τελείωσε επιθέσεις για την Κηφισιά, κάνοντας το 12-9. Η διαφορά έφτασε στο +4 (13-9) μετά από άουτ επίθεση του Γκλάντστόουν.

Το «βαρύ πυροβολικό» του Παμβοχαϊκού Γκλάντστόουν με δύο συνεχόμενους άσους έφερε την ομάδα του στο -1 (14-13). Ο Σπυριούνης, με επίθεση και στη συνέχεια με άσο, έφερε ξανά την Κηφισιά στο +3 (16-13). Η ομάδα του Βραχατίου έφτασε και πάλι σε απόσταση «βολής» 16-15, μετά από άουτ επίθεση του Χαντ. Στην εξέλιξη του σετ ο Καναδός διαγώνιος, με κερδισμένο μπλοκ άουτ, έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στην Κηφισιά 19-17, ενώ λίγο αργότερα ο Ολιβέιρα με τον ίδιο τρόπο μείωσε 21-20. Ο Παμβοχαϊκός με μπλοκ άουτ, που αμφισβητήθηκε από τους γηπεδούχους, και άσο του Ουάλαφ ισοφάρισε 22-22, με τον Νίκο Ζαλμά να καλεί τάιμ άουτ.

Με την επιστροφή από το τάιμ άουτ ο Ουάλαφ σέρβιρε στο φιλέ και η Κηφισιά προηγήθηκε 23-22. Στην επόμενη φάση εκπληκτικές άμυνες των γηπεδούχων και μπλοκ του Λόπαρ έδωσαν διπλό ματς μπολ 24-22. Στην επόμενη φάση το σερβίς του Ρεκ πήγε στο φιλέ για το 24-23. Ο Παμβοχαϊκός με τον Ολιβέιρα στο σερβίς έκανε την ανατροπή και πήγε αυτός σε σετ μπολ 25-24, με την Κηφισιά να ισοφαρίζει 25-25 και να βγαίνει από τη δύσκολη θέση.

Ο αρχηγός Δημήτρης Νικολάκης με άσο έδωσε νέο ματς μπολ στην Κηφισιά 26-25, βάζοντας «φωτιά» στο Ζηρίνειο. Μετά από φάση διαρκείας ο Αμπράο με επίθεση ισοφάρισε 26-26. Στο Ζηρίνειο συνέχισαν να «σπάνε καρδιές» με την Κηφισιά να φτάνει σε νέο ματς μπολ, μετά από έξυπνα κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ρουμελιωτάκη. Στην επόμενη φάση με μπλοκ ο Λόπαρ διαμόρφωσε το 28-26, δίνοντας την πολύτιμη νίκη στην ομάδα του.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Μουλά Λεμονιά