Α’ ΕΠΣΑ: Κηφισιά, Αγία Παρασκευή και Χολαργός οι μεγάλοι νικητές της 21ης αγωνιστικής

Κηφισιά, Αγία Παρασκευή και Χολαργός ήταν οι μοναδικές ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών που σημείωσαν νίκη στην 21η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΑ. Με τον βαθμό της ισοπαλίας έμεινα Ηράκλειο, Απόλλων Χαλανδρίου και Νέα Ιωνία, ενώ την ήττα γνώρισαν Πανερυθραϊκός και Χαλάνδρι.

1ος όμιλος

Η Κηφισιά ήταν ο μεγάλος νικητής στον ντέρμπι των πρωτοπόρων του 1ου ομίλου, επικρατώντας στο Ζηρίνειο του Αθηναϊκού με σκορ 2-1 και διευρύνοντας τη διαφορά με αυτόν στους 14 πόντους (54 έναντι 40). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 26′ με τον Λημνιό, αλλά μετά ανέλαβε δράση ο Παπαδόπουλος για τους γηπεδούχους, ο οποίος με δύο γκολ, στο 40′ και στο 50′, έκανε την ανατροπή και κράτησε το «τρίποντο» στα Βόρεια Προάστια.

Με 2-0 «καθάρισε» τα Πετράλωνα η Αγία Παρασκευή, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Κ. Κραψίτη, «δράστη» και των δύο τερμάτων της Santa, στο 27′ και στο 86′. Η ομάδα των Βορείων «εκτοξεύτηκε» στη 2η θέση της βαθμολογία, όπου «συγκατοικεί» με τον Αθηναϊκό, έχοντας ο καθένας από 40 βαθμούς.

Μόνο ποδόσφαιρο δεν μπορούσε να παιχθεί στο διαδημοτικό γήπεδο Μεταμόρφωσης/Λυκόβρυσης μεταξύ του Ηρακλείου και του Απόλλων Χαλανδρίου, αφού ο δυνατός αέρας «ακύρωνε» τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών. Τελικώς, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν γκολ (1-1) και βαθμούς, και  παραμένουν η μεν πρώτη στην 7η θέση, με 34 βαθμούς και ο δε δεύτερος στην 9η, με 24. Το γκολ των γηπεδούχων πέτυχε ο Σπυριδάκης στο 13′, ενώ 20 λεπτά αργότερα ο Μπαλαχτσής ισοφάρισε για τους Χαλανδραίους.

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (21η αγωνιστική)

2ος όμιλος

Άνετη νίκη για τον πρωτοπόρο Χολαργό που υπέταξε εντός έδρας τον Ήφαιστο Περιστερίου με σκορ 4-1 και συνεχίζει να ηγείται του 2ου ομίλου, με 58 βαθμούς. Μεγάλος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων ο Χάλος που σκόραρε τρεις φορές, στο 18′, στο 30′ και στο 78′, έχοντας μεσολαβήσει το γκολ του Χατζή στο 63ο λεπτό. Για τους φιλοξενούμενους, που διαμαρτύρονται για τη διαιτησία, στο 72΄ο Μαστρογιάννης είχε μειώσει σε 3-1.

Το πάλεψε ο Πανερυθραϊκός στο γήπεδο «Σπ. Γιαλαμπίδης» του Ταύρου, αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα, με σκορ 2-0, από τον Φωστήρα Αθηνών. Το αυτογκόλ του Νταλλένγκα στο 47′ ήταν αυτό που έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους, με το 2-0 να σημειώνει στο 60′ ο Πανάκης. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων παραμένει στην 8η θέση, με 26 βαθμούς, «συγκατοικώντας» με το Ρουφ.

Πολύτιμη ισοπαλία με σκορ 1-1 απέσπασε η Νέα Ιωνία από τη Διάνα στο γήπεδο της Ηλιούπολης και παραμένει στη 12η θέση, με 21 βαθμούς, συνεχίζοντας να δίνει «μάχη» για την παραμονή της στην κατηγορία. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 11′ με τον Μπαλαφούτη, με την ομάδα της προσφυγούπολης να απαντά στο 66′ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Χαραλάμπους, το οποίο είχε κερδίσει νωρίτερα ο Καρβούνης.

Συναρπαστικό παιχνίδι διεξήχθη στο γήπεδο του Χαλανδρίου, όπου η τοπική ομάδα λίγο έλειψε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή, αλλά τελικώς έμεινε με την πίκρα της ήττας απέναντι στον Φωστήρα Ηλιούπολης. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Φάρος (41′) και ο Γιαννακόπουλος (43′) έβαλαν μπροστά τους φιλοξενούμενους με 2-0, αλλά στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι έκανε αντεπίθεση διαρκείας και με τον Κατσιούλη στο 61′ και τον Λουκά στο 76′ έφεραν το παιχνίδι στα ίσια. Ωστόσο, χάρηκαν μόνο για ένα λεπτό την ισοφάριση, αφού στο 77′ ο Κουτσοβέλης σκόραρε εκ νέου για τον Φωστήρα, ο οποίος τελικώς ήταν αυτός που πανηγύρισε στο τέλος. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα των Βορείων Προαστίων παραμένει στην προτελευταία θέση, με 18 βαθμούς, σε ισοβαθμία με το Περιστέρι.

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (21η αγωνιστική)