Η Κηφισιά κέρδισε 3-1 σετ τον Εθνικό και… πάτησε «εξάδα» στη Volley League

Ο Αθλητικός Όμιλος Πετοσφαίρισης Κηφισιάς κέρδισε στο Ζηρίνειο τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με 3-1 (26-24, 22-25,25-20, 25-16) για την 17η αγωνιστική της Volley League. Αυτή ήταν η 5η συνεχόμενη νίκη για την ομάδα των Βορείων Προαστίων, η οποία παραμένει αήττητη στον δεύτερο γύρο.

Η Κηφισιά, με το «τρίποντο» απέναντι στην ομάδα του Έβρου, «σκαρφάλωσε» στην 6η θέση με 19 βαθμούς και βρίσκεται μία ανάσα» από την εξασφάλιση της συμμετοχής της στα play off της Volley League.

Την ερχόμενη εβδομάδα η Κηφισιά έχει ρεπό, ενώ η επόμενη αγωνιστική της υποχρέωση είναι στο κλειστό της Πυλαίας απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Η περιγραφή του αγώνα

Η περιγραφή του αγώνα, όπως αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα του ΑΟΠ Κηφισιάς, έχει ως εξής:

Στο πρώτο σετ του αγώνα Κηφισιά και Εθνικός Αλεξανδρούπολης ξεκίνησαν με διάθεση να πιέσουν στο σερβίς, με αποτέλεσμα να υποπέσουν σε αρκετά λάθη. Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο -πόντο μέχρι το 6-6. Σε εκείνο το σημείο άσος του Βλαχόπουλου και λάθος του Ρουμελιωτάκη έδωσαν προβάδισμα δύο πόντων στους φιλοξενούμενους (8-6). Η Κηφισιά «απάντησε» άμεσα και με μπλοκ του Λόπαρ ισοφάρισε 8-8.

Η ομάδα του Έβρου ανέβασε την απόδοσή της και με ένα σερί 3-0, μπήκε σε «θέση οδηγού» (11-8), αναγκάζοντας τον Νίκο Ζαλμά να καλέσει τάιμ άουτ. Το +3 για τους φιλοξενούμενους διατηρήθηκε μέχρι το 16-13. Εκεί η Κηφισιά, με τον Χαντ να σηκώνει το βάρος των επιθέσεων, μείωσε 17-16. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις λύσεις και με τους Ριζόπουλο και Γκμίτροβιτς, έφτασαν ξανά στο +3 (20-17), με τον Νίκο Ζαλμά να παίρνει και πάλι τάιμ άουτ.

Με την επιστροφή από το τάιμ άουτ η Κηφισιά «έσπασε» μπάλες στο μπλοκ και με κόντρα επιθέσεις από του Χαντ και Λάανε ισοφάρισε 20-20, με τον Σάκη Μουστακίδη να καλεί τάιμ άουτ.

Με εκατέρωθεν λάθη στο σερβίς οι ομάδες έφτασαν στο 22-22. Η Κηφισιά, με μπλοκ του Ρεκ πάνω στον Σέρβο διαγώνιο, προσπέρασε με 23-22, ενώ στην επόμενη φάση ο Μπενγκολέα κάρφωσε στο φιλέ για το 24-22 υπέρ των γηπεδούχων. Ο Εθνικός «έσβησε» τα δύο σετ μπολ της Κηφισιάς, όμως με το σκορ στο 24-24, το σερβίς του Μπενγκολέα πήγε άουτ και η Κηφισιά έφτασε σε νέο σετ μπολ 25-24. Το σετ κατέληξε στα «χέρια» της Κηφισιάς μετά από επίθεση του Ρουμελιωτάκη, ο οποίος διαμόρφωσε το 26-24.

Η ισοφάριση του Εθνικού

Στο δεύτερο σετ η Κηφισιά προηγήθηκε νωρίς με 3-1, όμως ο Εθνικός με αντεπίθεση διαρκείας «προσπέρασε» με 9-5. Το σερβίς του Εθνικού συνέχισε να «πληγώνει» την ομάδα των Βορείων Προαστίων, η οποία έκανε αρκετά λάθη στην υποδοχή. Ο Στρούγκαρ με άσο έδωσε «αέρα» έξι πόντων στους φιλοξενούμενους (12-6), με τον προπονητή των γηπεδούχων να παίρνει τάιμ άουτ.

Οι παίκτες της Κηφισιάς ανέβασαν την απόδοσή τους και με 3-0 σερί μείωσαν 12-9, όμως γρήγορα οι φιλοξενούμενοι πήγαν τη διαφορά στο +5 (14-9). Οι γηπεδούχοι έβγαλαν «πείσμα» στο γήπεδο και με «αιχμή του δόρατος» τον διαγώνιό της, Τέιλορ Χαντ, ισοφάρισε 15-15, ξεσηκώνοντας τους φιλάθλους στο Ζηρίνειο.

Με άσο του Λάανε, η Κηφισιά προσπέρασε με 16-15, με τον Σάκη Μουστακίδη να καλεί τάιμ άουτ. Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο – πόντο μέχρι τη στιγμή που ο Ριζόπουλος πήγε στο σερβίς. Ο ακραίος του Εθνικού, με δύο συνεχόμενους άσους, έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στην ομάδα του (22-20). Ο Εθνικός έφτασε σε τριπλό σετ μπολ, μετά από κερδισμένο μπλοκ άουτ του Γκμίτροβιτς. Με επίθεση του Χαντ η Κηφισιά μείωσε 24-22, όμως το σετ ολοκληρώθηκε με 25-22 για τον Εθνικό μετά από άουτ σερβίς του Ρούση.

Η αντεπίθεση της Κηφισιάς

Με την ψυχολογία στα ύψη και τον Γκμίτροβιτς στο σερβίς ο Εθνικός μπήκε εντυπωσιακά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 5-2. Στην εξέλιξη του σετ το Κηφισιώτικο μπλοκ έκανε καλή δουλειά και με συνεχόμενους πόντους η αθηναϊκή ομάδα πέρασε μπροστά 7-6. Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε, με τον Εθνικό να προηγείται 13-11, μετά από επιθέσεις των Μπενγκολέα και Γκμίτροβιτς.

Ο Χαντ από τη θέση του σερβίς δημιούργησε προβλήματα στον Εθνικό και η Κηφισιά ανέκτησε το προβάδισμα με 16-13. Η «ψυχολογική πίεση» πέρασε στη μεριά των φιλοξενούμενων, οι οποίοι, με δύο συνεχόμενα λάθη, βρέθηκαν στο -5 (19-14). Η Κηφισιά διατήρησε το προβάδισμα «ασφαλείας» και έφτασε σε εξαπλό σετ μπολ μετά από επίθεση του Χαντ. O Στρούγκαρ κράτησε στο σετ τον Εθνικό, όμως το σερβίς του Γκμίτροβιτς πήγε στο φιλέ για το 25-20 υπέρ της Κηφισιάς.

Ανωτερότητα Κηφισιάς στο 4ο σετ

Στο τέταρτο σετ ο Εθνικός ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε με 6-5. Η Κηφισιά «απάντησε» και, με άσο του Λάανε, «προσπέρασε» 8-6. Ο Ολλανδός της Κηφισιάς συνέχισε να χαλάει την υποδοχή των φιλοξενούμενων και με νέο άσο διαμόρφωσε το 10-6.

Οι παίκτες του Εθνικού αντέδρασαν και με τρεις διαδοχικούς πόντους έφτασαν σε «απόσταση αναπνοής» (10-9), ενώ ο Χαντ με επίθεση έβγαλε από τη δύσκολη θέση την Κηφισιά κάνοντας το 11-9.

Ο διαγώνιος της Κηφισιάς έμοιαζε «ασταμάτητος» και με νέα επίθεση έκανε το 13-10. Στην εξέλιξη του σετ ο Καναδός διαγώνιος με κόντρα επίθεση διαμόρφωσε το 15-11, αναγκάζοντας τον Σάκη Μουστακίδη να πάρει τάιμ άουτ.

Η Κηφισιά συνέχισε να έχει τον έλεγχο και με συνεχόμενους πόντους «εκτόξευσε» την διαφορά στο +8 (20-12). Η ομάδα των Βορείων Προαστίων κράτησε το προβάδισμα και κατέκτησε το σετ με 25-16 με μπλοκ του Λόπαρ.