Α2 μπάσκετ Ανδρών: Το Μαρούσι νικητής στο ντέρμπι των Βορείων απέναντι στο Ψυχικό

Το Μαρούσι ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι των Βορείων, επικρατώντας του Ψυχικού με σκορ 71-70, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής μπάσκετ.

Τα αποτελέσματα της Α2 μπάσκετ Ανδρών (23η αγωνιστική)

Καβάλα– Κόροιβος Αμαλιάδας 68-64

Με επική ανατροπή, το Μαρούσι επικράτησε του Ψυχικού με σκορ 71-70 και ήταν αυτός που πανηγύρισε στο τέλος του ντέρμπι των Βορείων.

Η ομάδα του Κεραμιδά είχε ελαφρύ προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν μπροστά στο σκορ με 60-51. Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Μαρουσιώτες «έβγαλαν ψυχή» στο παρκέ και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και τους πολύτιμους βαθμούς, που τους φέρνουν στη 12η θέσ της βαθμολογίας (32 βαθμοί). Αντιθέτως, το Ψυχικό υποχώρησε στην 1οη θέση, έχοντας συνολικά 34 βαθμούς.

Δεκάλεπτα: 14-12, 32-47, 51-60, 71-70

Μαρούσι (Κεραμιδάς): Κουκουλάς, Στασινός 13, Ξυδάς 9 (1), Χατζηδάκης, Γκουαλτιέρι 5 (1), Κανέλλης 3 (1), Λυκογιάννης 15 (3), Σουρλής 8 (2), Παπαγεωργόπουλος 4, Μιχαλούτσος 14 (2).
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Αχής 5 (1), Παπανικολάου 17 (4), Παπαδημητρίου 1, Παπαντωνάκος 13 (1), Μάντζαρης 19 (1), Αρσενόπουλος 3, Θεοδώρου 1, Παασόγια 11.

Η βαθμολογία της Α2 μπάσκετ Ανδρών (23η αγωνιστική)

1. Ιωνικός Νικαίας 44 (21-2)