Κυριακή 16 Ιουνίου 2019

Α2 μπάσκετ Ανδρών: Το Μαρούσι νικητής στο ντέρμπι των Βορείων απέναντι στο Ψυχικό

0
231 Προβολές

Το Μαρούσι ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι των Βορείων, επικρατώντας του Ψυχικού με σκορ 71-70, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής μπάσκετ.

Τα αποτελέσματα της Α2 μπάσκετ Ανδρών (23η αγωνιστική)

Χαρίλαος Τρικούπης – Ιπποκράτης Κω 94-60
Πευκοχώρι – Διαγόρας Δρυοπιδέων 72-79
Καστοριά – Αμύντας 70-65
Απόλλων Πάτρας – Εθνικός 100-76
Μαρούσι – Ψυχικό 71-70
Ερμής Αγιάς – Καρδίτσα 60-68
Ιωνικός Νικαίας – Ηρακλής 93-81
Καβάλα– Κόροιβος Αμαλιάδας 68-64

Με επική ανατροπή, το Μαρούσι επικράτησε του Ψυχικού με σκορ 71-70 και ήταν αυτός που πανηγύρισε στο τέλος του ντέρμπι των Βορείων. 

Η ομάδα του Κεραμιδά είχε ελαφρύ προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν μπροστά στο σκορ με 60-51. Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Μαρουσιώτες «έβγαλαν ψυχή» στο παρκέ και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και τους πολύτιμους βαθμούς, που τους φέρνουν στη 12η θέσ της βαθμολογίας (32 βαθμοί). Αντιθέτως, το Ψυχικό υποχώρησε στην 1οη θέση, έχοντας συνολικά 34 βαθμούς.

Δεκάλεπτα: 14-12, 32-47, 51-60, 71-70

Μαρούσι (Κεραμιδάς): Κουκουλάς, Στασινός 13, Ξυδάς 9 (1), Χατζηδάκης, Γκουαλτιέρι 5 (1), Κανέλλης 3 (1), Λυκογιάννης 15 (3), Σουρλής 8 (2), Παπαγεωργόπουλος 4, Μιχαλούτσος 14 (2). 
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Αχής 5 (1), Παπανικολάου 17 (4), Παπαδημητρίου 1, Παπαντωνάκος 13 (1), Μάντζαρης 19 (1), Αρσενόπουλος 3, Θεοδώρου 1, Παασόγια 11. 

Η βαθμολογία της Α2 μπάσκετ Ανδρών (23η αγωνιστική)

1. Ιωνικός Νικαίας 44 (21-2)
——————————————
2. Ηρακλής 42 (19-4)
3. Ερμής Αγιάς 39 (16-7)
4. Διαγόρας Δρυοπιδέων 37 (14-9)
5. Ιπποκράτης 36 (13-10)
——————————————
6. Καστοριά 35 (12-11)
7. Αμύντας 35 (12-11)
8. Χαρίλαος Τρικούπης 35 (12-11)
9. Καρδίτσα 35 (12-11)
10. Ψυχικό 34 (11-12)
——————————————
11. Απόλλων Πάτρας 32 (9-14)
12. Μαρούσι 32 (9-14)
13. Κόροιβος 31 (8-15)
14. Ευρώπη Πευκοχωρίου 31 (8-15)
——————————————
15. Καβάλα 30 (7-16)
16. Εθνικός 24 (1-22)

Το πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής (30/3)

Αμύντας – Ευρώπη Πευκοχωρίου
Εθνικός – Καστοριά
Ψυχικό – Απόλλων Πάτρας
Καρδίτσα – Μαρούσι
Κόροιβος Αμαλιάδας – Ερμής Αγιάς Λάρισας
Διαγόρας Δρυοπιδέων – Χαρίλαος Τρικούπης
Ιπποκράτης Κω – Ιωνικός Νίκαιας
Ηρακλής – Καβάλα

Αφήστε ένα σχόλιο

Scroll Up